پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| بیت‌العدل اعظم و ارتباط آن با رژیم صهیونیستی

در حال حاضر بیت‌العدل اعظم بر تمامی رفتار بهائیان در سراسر دنیا اشراف دارد. همه بهائیان بعد از رسیدن به سن بلوغ عضوی از سازمان محسوب شده و به آنان مسئولیت‌های مختلفی داده می‌شود. بیت‌العدل به طور کاملاً سازمان‌یافته در سه حوزه تبلیغ، رسانه و اقتصاد در راستای اهداف رژیم صهیونیستی علیه ایران اسلامی فعالیت می‌کند.

 

پرونده ویژه‌ی «جریان شناسی بهائیت و صهیونیسم»؛
شماره بیست و یکم: بیت‌العدل اعظم و ارتباط آن با رژیم صهیونیستی

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، بیت‌العدل اعظم یا «universal House of Justice» بالاترین مقام تصمیم‌گیری در آئین بهائی است. این نهاد برای اولین بار شش سال بعد از مرگ شوقی افندی در 1963م تأسیس شد.1

چنین نهادی از آن روی بنا نهاده شد که شوقی افندی فرزند عبدالبهاء عقیم بود و جدای از آن کسی را به عنوان جانشین خود تعیین نکرده بود. چرا که شوقی به شکل ناگهانی در لندن می‌میرد و در همانجا دفن می‌شود و پیروان آن به منظور جلوگیری از اختلاف، بیت‌العدل اعظم را پایه‌گذاری می‌کنند.

اعضای بیت‌العدل اعظم نه نفر هستند که هر پنج سال یک بار توسط اعضای تمامی محفل‌های ملی بهائی سراسر جهان انتخاب می‌شوند. آخرین انتخابات آن هم در 2018م در محل کوه کرمل و با حضور 1300 نماینده از 160 کشور برای دوازدهمین دوره برگزار شد. اعضای انتخاب شده عبارتند از: پل لمپل، چونگو مالیتونگا، پیمان مهاجر، شهریار رضوی، استفن هل، ایمن روحانی، استفن بیرکلند، خوان فرانچسکو مورا، پراوین ملک.

وظایف این نهاد شامل رسیدگی به امور روحانی، اداره جامعه بین‌الملل بهائی، رسیدگی به اماکن مقدسه، تشریع قوانین که در کتب و آثار مقدسه بهائی ذکر نشده است و... .

سایت بهائیان ایران هدف از تشکیل چنین نهادی را این‌گونه بیان می‌دارد: «... تا این مؤسسه بتواند تأثیر مثبتی بر سعادت نوع بشر داشته باشد، به پیشبرد تعلیم و تربیت، صلح و رفاه جهانی بپردازد و از حقوق شخصی، شرافت و آزادی نوع انسان و مقام دین محافظت نماید».2

به راستی اگر بهائیان به دنبال چنین امور بشر دوستانه‌ای هستند چرا در مقابل جنایات رژیم صهیونیستی سکوت اختیار نموده‌اند؟ در زمان وقوع پدیده شوم داعش این جماعت به ظاهر صلح‌طلب در مقابل جنایت و ظلم داعش به کودکان و زنان بی‌پناه چه موضعی گرفتند و چه کاری انجام دادند؟ بهائیانی که ایران را سرزمین موعود خود می‌دانند و اکثر آنان ایرانی هستند چرا در برابر تحریم‌های اقتصادی ظالمانه آمریکا عکس‌العملی از خود نشان نمی‌دهند؟ جالب این است که بهائیان نه تنها کاری انجام نمی‌دهند بلکه در سیاست‌های خصمانه آمریکا و اسرائیل علیه ایران و سایر نقاط جهان با آنان همکاری می‌نمایند.

 

آیا بیت‌العدل به تنهایی برای ادار امور بهائیان وجاهت قانونی دارد؟

بر اساس دستور رهبران بهائی، مدیریت جامعه آنان بر عهده دو سازمان تبیین (یعنی ولی امر) و تشریع (یعنی بیت‌العدل) بوده و هیچ کدام جای یکدیگر را نمی‌گیرند.

شوقی افندی در صفحه 76 کتاب «دور بهائی» در این باره می‌گوید: «چون این دو مؤسسه سازمان تبیین و تشریع- لاینقسم، متفقاً به اجرای وظایف پردازند، امور تمشیت پذیرد و اقدامات جامعه مرتبط گردد و مصالح امرالله ترویج یابد».

بر همین اساس شوقی در ادامه می‌گوید: «هیچ‌یک نمی‌توانند به حدود مقدسه دیگری تجاوز نمایند و هرگز نیز تعدی نخواهند نمود. هیچ‌یک درصدد تضعیف سلطه و اختیارات منصوعه مسلمه دیگری که از طرف خداوند عنایت گشته است، بر نخواهد آمد».

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| ساغر کسرایی؛ فعال رسانه‌ای ضد انقلاب و برانداز

 

همچنین در توقیعات شوقی از قول عباس افندی درباره مقام «ولی امرالله» چنین آمده است: «ولی امرالله رئیس مقدس این مجلس و عضو اعظم ممتاز لاینعزل است. جمیع اغصان و افنان و ایادی امرالله باید کمال اطاعت و تمکین و انقیاد و توجه و خضوع و خشوع را به ولی امرالله داشته باشند».

در کتاب «ارکان نظام بدیع» نیز آمده است که: «بدون این مؤسسه - ولی امرالله - وحدت و اساس در خطر افتد و بنیانش متزلزل گردد و از منزلتش بکاهد و از واسطه فیضی که بر عواقب امور طی دهور احاطه دارد بالنده بی‌نصیب ماند و هدایتی که جهت تعیین حدود و وظایف منتخبین ضروری است، سلب شود».

در حقیقت ولی امر در فرقه بهائیت نماد وحدت، همدلی جامعه بهائی و رکن اول و اعظم است و حتی در نظام نامه اداری بهائیان، ولی امر عضو ارشد و رئیس دائمی بیت‌العدل محسوب می‌شود. با این تفاسیر جامعه بهائی چگونه به چنین نتیجه‌ای رسیدند که مقام «ولی امرالله» را کنار زده و همه امور را به بیت‌العدل واگذار نمایند.3

با توجه به نظر رهبران بهائیت و دلایلی که بیان شد، مقام ولی امری بسیار مهم بود و به همین دلیل بعد از مرگ شوقی افندی شاهد انشقاق جدید در این فرقه بودیم. بعد از مرگ شوقی افندی برخی از بهائیان معتقد بودند که «رئیس شورای بین‌المللی بهائی یعنی «چارلز میسون ریمی» را باید به عنوان جانشین شوقی انتخاب نمود. چرا که بعد از شوقی، او بالاترین مقام در جامعه بهائی را داشته است. اما همسر شوقی و عده‌ای دیگر که دانستن زبان عربی و فارسی را برای این مقام لازم می‌دانستند به او اهمیت نداده و زمینه تشکیل بیت‌العدل اعظم را فراهم نمودند.

اما «میسون ریمی» و طرفدارانش که به آن‌ها «بهائیان اُرتدوکس» می‌گویند راه خود را از بیت‌العدل جدا نموده و تشکیلات خود را راه‌اندازی نمودند. در بهائیت اُرتدوکس بعد از میسون ریمی، «جوئل بری مارانجلا» و بعد از او «نصرت‌الله بهره‌مند» به عنوان چهارمین ولی امر انتخاب شد. مقر اصلی این بهائیان نیز در حال حاضر استرالیا است ولی آنان در کشورهای دیگری مثل هند، آمریکا، چین و... نیز فعالیت داشته و سایت بهائی «عهد و میثاق» نیز به آنان تعلق دارد.4

در حال حاضر بیت‌العدل اعظم بر تمامی رفتار بهائیان در سراسر دنیا اشراف دارد. همه بهائیان بعد از رسیدن به سن بلوغ عضوی از سازمان محسوب شده و به آنان مسئولیت‌های مختلفی داده می‌شود. بیت‌العدل به طور کاملاً سازمان‌یافته در سه حوزه تبلیغ، رسانه و اقتصاد در راستای اهداف رژیم صهیونیستی علیه ایران اسلامی فعالیت می‌کند. البته بعید نیست که مرگ شوقی افندی در انگلیس نیز بخشی از برنامه رژیم صهیونیستی باشد تا بتوانند مرکزیت قدرت این فرقه را در اسرائیل قرار داده و از آنجا بهائیان را همچون عروسکان خیمه‌شب‌بازی کنترل نمایند.

بعید نبودن این امر از آن روست که در اولین جلسه بیت‌العدل اعظم، شهردار شهر حیفا و شخص رئیس‌جمهور رژیم اسرائیل در جلسه حضور می‌یابند و حتی برخی از بزرگان فرقه بهائیت پیش از انتخابات با سران رژیم صهیونیستی دیدار می‌نمایند، یا به عبارت دقیق‌تر بر سر انتخاب افراد مذاکره می‌کنند.5

 

پی‌نوشت:

1 https://www.donyayebahai.org/content/

2- http://yun.ir/2b3a06

3- مجله زمانه، بیت‌العدل اعظم؛ بن‌بست مشروعیت، سید علی اسماعیلی، شماره 61، 1386.

4- بهائی‌پژوهی، مقالات، آیا همه بهائیان بیت‌العدل را دارای مشروعیت می‌دانند؟، www.bahairesearch.org

5- http://fna.ir/dbado1

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/139

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.