پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| اهمیت جنگ بیولوژیک و فقه بیوتروریسم

استاد طائب در جلسه پنجم نیز به بحث «مقابله به مثل در تهاجم بیولوژیکی» پرداختند. ایشان اهداف تهاجم بیولوژیکی را نابودسازی نیروی انسانی، زوال فرهنگی و تخریب اقتصادی برشمردند و دفاع در برابر این تهاجم را از نظر عقلی و نقلی واجب دانستد.

 

پرونده ویژه‌ی «نفوذ صهیونیسم در جنگ‌های بیولوژیک»؛
شماره هفتم: اهمیت جنگ بیولوژیک و فقه بیوتروریسم

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، پس از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، دو تن از علما و اساتید حوزه علمیه، حجت‌الاسلام والمسلمین استاد مهدی طائب و آیت‌الله علی‌اکبر رشاد به بررسی نبرد بیولوژیک در قالب جلسات خارج فقه پرداختند. باتوجه به موضوع این پرونده ویژه، قصد داریم در این شماره نگاهی گذرا به برخی از مطالب عنوان شده در جلسات خارج فقه استاد طائب و استاد رشاد داشته باشیم.

 

هدف نبرد بیولوژیک، از بین بردن موانع پیش‌روی نظام سلطه است

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی طائب در نخستین جلسه درس خارج فقه با موضوع «فقه دفاع بیولوژیک»، از «جنگ سخت‌افزاری»، «عملیات روانی»، «عملیات شیمیایی» و «نبرد زیستی» به عنوان چهار نوع هجوم که از ناحیه‌ی دشمن تحقق پیدا کرده، اشاره داشتند و توضیحاتی نیز ارائه کردند.

البته بحث ایشان بیشتر در خصوص نوع چهارم از هجوم دشمن بود، و لذا به بررسی نقش یهود در این مدل از نبرد پرداختند. استاد طائب از بیماری طاعون به عنوان یکی از سلاح‌های بیولوژیکی در صدر اسلام یاد کرده و ضمن اشاره به مبتلانشدن یهودیان به طاعون، گفتند: «همیشه این سؤال مطرح بوده که چه می‌شود که چنین مشکلاتی پیش می‌آید. البته گمانی وجود داشته که شروع بیماری به دست بشر بوده و همیشه انگشت اتهام به سمت یهود بوده است، چون می‌دیدند که یهودیان نمی‌میرند. در منطقه‌ی شام، یهودیان هم زندگی می‌کردند ولی خیلی کم می‌مردند. در منطقه‌ی اوراسیا دیده می‌شود که یهودی‌ها سالم می‌مانند به همین دلیل انگشت اتهام به سمت آن‌ها می‌رود. این مسئله، کم کم به توهم توطئه تبدیل می‌شود یعنی توهمی به وجود می‌آید که در این مسائل گفته می‌شود کار یهودی‌هاست.»

ایشان به شیوع بیماری‌های واگیردار جدید نیز اشاره داشتند، و تصریح کردند: «با گذشت زمان به ویروس‌هایی برمی‌خوریم که بشر می‌داند که آن‌ها دست‌ساز است، مثل سارس و ایدز. این ویروس‌ها دست‌ساز هستند. چرا انگشت اتهام به سمت یهود است؛ زیرا در آموخته‌های آن‌ها همیشه توطئه‌هایی علیه بشر وجود داشته است. در ابتلای بشر به ویروس کرونا خیلی از حقایق روشن می‌شود. یکی از محققینی که در اندیشکده‌ی یهود حضور دارد می‌گوید که: ناراحت‌‌کننده است و خوشحال‌کننده نیست که برای تثبیت جمعیت بشر مجبوریم روزانه 250 هزار نفر را بکشیم.» [1]

حجت‌الاسلام مهدی طائب در دومین جلسه از درس فقه دفاع بیولوژیک، اهداف دشمنان از جنگ بیولوژیک را مورد بررسی قرار دادند. از نظر ایشان، مهم‌ترین اهداف دشمنان و نظام استکبار از آغاز این نوع نبرد کشنده، از بین بردن موانع  پیش‌روی نظام سلطه است.

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| محصولات تراریخته؛ سودآور و کشنده

 

ایشان در تشریح این هدف دشمن، بیان داشتند: «یکی از اهداف نبرد بیولوژیک، از بین بردن موانع پیش‌روی داستان سیطره است. اگر بنا باشد جمعیت قسمتی، ازحدی بالاتر رود، باید جمعیت کم شود. اقتصاد کشوری در حال رشد است به همین دلیل رشد اقتصادی آن‌ها، سلطه‌ی کدخدا را به هم می‌زند و باید نابود شود. در کشوری روحیه‌ی مقاومت بالا رفته است، باید  این روحیه از بین برود.» [2]

استاد طائب در جلسه پنجم نیز به بحث «مقابله به مثل در تهاجم بیولوژیکی» پرداختند. ایشان اهداف تهاجم بیولوژیکی را نابودسازی نیروی انسانی، زوال فرهنگی و تخریب اقتصادی برشمردند و دفاع در برابر این تهاجم را از نظر عقلی و نقلی واجب دانستد. [3]

 

مهندسی ژنتیک و جنگ بیولوژیک

آیت‌الله علی‌اکبر رشاد جلساتشان را با موضوع «فقه مهندسی ژنتیک و جنگ بیولوژیک» برگزار می‌کنند. ایشان در نخستین جلسه به اهمیت ورود حوزه علمیه به بحث شیوع ویروس کرونا و جهان پساکرونا و پرداختن به این مباحث از بعد فقهی اشاره کردند.

استاد رشاد در دومین جلسه، به تعریف سنتی و جدید زیست‌فناوری و تقسیمات و اهمیت آن پرداختند و سپس جنگ بیولوژیک، جنگ‌افزاهای بیولوژیک و شیوه جنگ‌آوری در این نوع نبرد را مورد بحث قرار دادند تا مقدمات ورود به بحث اصلی فراهم شود.

سومین جلسه درس خارج فقه آیت‌الله رشاد با محوریت ابعاد و عرصه‌های وسیع مهندسی ژنتیک برگزار شد. استاد رشاد در این جلسه پس از بررسی ابعاد مختلف این بحث، شبهات موجود در بحث زیست‌فناورانه را با استناد به روایات اسلامی پاسخ دادند.

این استاد برجسته حوزه علمیه در چهارمین جلسه به بررسی بحث مهندسی ژنتیک در حوزه مسائل اخلاقی و ارزشی، قضائی و جزائی، اجتماعی و فرهنگی، بهداشتی و درمانی، داروسازی، کشاورزی، غذا و تغذیه، محیط زیست، صنعت، اقتصاد، امنیت و امور نظامی پرداخته و ذیل هریک از این عناوین، توضیحات مفیدی را ارائه کردند.

آیت‌الله رشاد پنجمین جلسه را با محوریت اهمیت روش‌شناسی تولید مسأله و ساختاربندی فقه برگزار کردند. ایشان در جلسه ششم نیز موضوعاتی از قبیل «عناصر مهم دخیل در مهندسی مباحث فقه زیست‌فناوری»، «معیارهای ساختار برتر برای مهندسی علوم» و «فصول بیست‌گانه‌ی فقه زیست‌فناوری» را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

لازم به ذکر است که تنها به گوشه‌ای از مباحث مطرح‌شده توسط استاد رشاد و استاد طائب اشاره شد تا مخاطبان عزیز متوجه شوند جنگ بیولوژیک در روزگار فعلی به قدری اهمیت‌یافته که دو تن از اساتید مطرح حوزه علمیه به بررسی فقهی این نبرد پرداخته‌اند.

 

جنگ‌افزارهای بیولوژیک، جایگزین سلاح‌های کشتار جمعی

علاوه بر جلسات خارج فقه استاد رشاد و استاد طائب، جلسه هم‌اندیشی علمی فقه نظام‌ساز با موضوع «کرونا و چالش‌های الهیاتی، سیاسی و حقوقی» نیز در ماه جاری برگزار شد. در این نشست «مسلم ملکی»، پژوهشگر علوم سیاسی توضیحاتی پیرامون بحث فقهی و حقوقی حمله بیولوژیک ارائه کرد.

ملکی در ابتدا دلایل به کارگیری سلاح‌های بیولوژیکی را اینگونه شرح داد: «حمله بیولوژیک ضمن خسارتهای فیزیکی و زیست محیطی، آثار سوء روانی، اقتصادی و اجتماعی را نیز به دنبال دارد. بنابراین با توجه به ماهیت آن، نظیر بی‌رنگی و بی‌بویی و نیز مدت زمان فاصلۀ میان کاربست سلاح تا ظهور بیماری یا مرگ و از همه مهم‌تر، دشواری شناسایی مرتکب در عوامل بیولوژیکی باعث شده، جایگزین سایر سلاح‌های کشتار جمعی گردد.»

او سپس به بررسی حقوقی حمله بیولوژیکی در نظام حقوق بین‌الملل پرداخت و در پایان، نبرد بیولوژیکی را از منظر فقه اسلامی مورد بحث خود قرار داد. ملکی با اشاره به اینکه در خصوص تحلیل فقهی حمله بیولوژیک می‌توان به اصول و قواعد فقهی، آیات و روایات مربوطه استناد نمود، بیان داشت: «سلاح‌های بیولوژیکی می‌تواند مصداق قاعده اثم آیه ۲ سوره مائده [4] باشد لذا ساخت، انباشت و به کارگیری سلاح‌های بیولوژیکی مصداقی از مصادیق اثم و عداون می‌باشد.»

این پژوهشگر همچنین به این نکته اشاره کرد که هر کشوری در به کارگیری سلاح‌های بیولوژیکی، فساد گسترده‌ای را در سطح قلمرو یک کشور یا در سطح جهانی مرتکب شده است. او در پایان، به اهمیت حق حیات انسان‌ها و ارزش‌های اخلاقی پرداخت و تصریح کرد: «از دیدگاه قوانین و فقه اسلامی رعایت حقوق انسانها و حق حیات و ارزش‌های اخلاقی مورد توجه میباشد و استفاده از هر سلاح بیولوژیکی به هر شکلی که باشد و افراد بیگناه و غیرنظامی را هدف قرار دهد، حرام بوده و استفاده از آن جایز نمی‌باشد. چرا که حمله بیولوژیک ممکن است به ریخته‌شدن خون هزاران انسان بیگناه منجر شود که با تعبیر سفک دماء سازگاری دارد و به لحاظ ایجاد فساد حداکثری تهی از مشروعیت بوده و حرام است.» [5]

 

 

پی نوشت:

[1]. درس خارج جهاد و دفاع حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی طائب، مبحث دفاع بیولوژیک، جلسه‌ی اول، یکشنبه 24/01/1399.

[2]. درس خارج جهاد و دفاع حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی طائب، مبحث دفاع بیولوژیک، جلسه‌ی دوم، دوشنبه 25/01/1399.

[3]. درس خارج جهاد و دفاع حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی طائب، مبحث دفاع بیولوژیک، جلسه‌ی پنجم، دوشنبه 01/02/1399.

[4]. «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُحِلُّوا شَعَائِرَ اللَّهِ وَلَا الشَّهْرَ الْحَرَامَ وَلَا الْهَدْیَ وَلَا الْقَلَائِدَ وَلَا آمِّینَ الْبَیْتَ الْحَرَامَ یَبْتَغُونَ فَضْلًا مِنْ رَبِّهِمْ وَرِضْوَانًا وَ إِذَا حَلَلْتُمْ فَاصْطَادُوا وَ لَا یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ أَنْ صَدُّوکُمْ عَنِ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ أَنْ تَعْتَدُوا وَ تَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى وَ لَا تَعَاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِیدُ الْعِقَابِ: اى کسانى که ایمان آورده‌اید، حرمت شعایر خدا، و ماه حرام، و قربانى بى‌نشان، و قربانی‌هاى گردن‌بنددار، و راهیان بیت‌الحرام را که فضل و خشنودى پروردگار خود را مى‌طلبند، نگه دارید. و چون از احرام بیرون آمدید [مى‌توانید] شکار کنید، و البتّه نباید کینه‌توزىِ گروهى که شما را از مسجدالحرام باز داشتند، شما را به تعدّى وادارد. و در نیکوکارى و پرهیزگارى با یکدیگر همکارى کنید، و در گناه و تعدّى دستیار هم نشوید، و از خدا پروا کنید که خدا سخت‌کیفر است.»

[5]. http://yun.ir/z6cba4

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/XcxzW

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.