پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| فقر چشمگیر در جامعه صهیونیستی

تعداد زیادی از اسرائیلی‌ها در چند سال گذشته به آلمان و آمریکا سفر کرده‌اند. گفته شده است که اسرائیلی‌ها، فلسطین اشغالی را به دلیل مشکلات اقتصادی ترک می‌کنند. مالیات بالا و دستمزد کم، در سال‌های اخیر عوارض جانبی بر زندگی اسرائیلی‌ها، بویژه طبقه متوسط داشته است.

 

پرونده ویژه‌ی «چالش‌ها و گسست‌های موجود در اسرائیل»؛
شماره یازدهم: فقر چشمگیر در جامعه صهیونیستی

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، فقر در اسرائیل یک مسئله جدی است. به طوری که بارها مقامات ارشد اسرائیلی از دولت نتانیاهو کاهش فقر را مطالبه کرده‌اند. وضعیت کودکان، نوجوانان و والدین آن‌ها، بازنشستگان، بیکاران و حتی افراد شاغل نیز در اسرائیل رو به وخامت است.  

 

جستجوی مواد غذایی از سطل‌های زباله در بین کودکان اسرائیلی

یدیعوت آحارونوت گزارشی از یک مؤسسه منتشر کرده که آمارهای هشدار دهنده‌ای از فقر در فلسطین اشغالی ارائه میکند. آمار‌های ارائه شده از یک مؤسسه مستقر در فلسطین اشغالی همزمان با افزایش هزینه‌های زندگی از حضور یک میلیون کودک فقیر در این منطقه خبر میدهد.

براساس گزارش لاتت[1]، بیش از ۲ میلیون نفر از ساکنان فلسطین اشغالی شامل ۱.۳ میلیون بزرگسال و بیش از یک میلیون کودک در فقر زندگی می‌کنند. به طور کلی، حدود یک چهارم صهیونیست‌ها از مشکلات اقتصادی رنج می‌برند و زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| رشد واگرایی سیاسی در اسرائیل

 

لاتت اعلام کرد، تقریباً یک چهارم کودکان صهیونیستی نیازمند خدمات رفاهی هستند و بیش از یک سوم آن‌ها به علت مشکلات اقتصادی دست‌کم از یک وعده غذایی محروم می‌شوند. داده‌ها حاکی از آن است که ۶ درصد از کودکان نیازمند، مجبور به درخواست کمک مالی و ۵/۷ درصد مجبور به جمع‌آوری مواد غذایی از کف خیابان یا سطل‌های زباله هستند.[2]

 

وضعیت نابسامان کودکان اسرائیلی

سازمان «لاتت» که بیش از یک دهه است گزارش‌های مربوط به فقر در اسرائیل را منتشر می‌کند در سال ۲۰۱۵ گزارش کرده بود که در مجموع یک میلیون و ۷۰۹ هزار و ۳۰۰ نفر یعنی نزدیک به ۲۲ درصد از جمعیت اسرائیل زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

بر اساس این گزارش وضعیت کودکان در خانواده‌های نیازمند نیز بسیار نگران‌کننده است به گونه‌ای که از هر سه کودک در اسرائیل یک نفر در فقر زندگی می‌کند و حتی 34/4 درصد از این کودکان فقیر به دلیل وضعیت سخت مالی خانواده‌هایشان حتی نمی‌توانند وعده غذایی کامل داشته باشند و یا اینکه بسیار کم می‌خورند. ۲۰ درصد از آن‌ها به مدارس بدون داشتن میان وعده‌ای فرستاده می‌شوند.

همچنین 11/1 درصد از این کودکان در تمام روز دسترسی به غذا نداشته و والدین آن‌ها قادر نیستند که برایشان غذا فراهم کنند و 43/8 از آن‌ها می‌گویند که این یک اتفاق معمول است. همچنین 60/9 درصد از والدین فقیر و محروم مجبور می‌شوند که خدمات درمانی و پزشکی برای کودکانشان فراهم نکنند.[3]

 

مطالبه فقر از دولت اسرائیل توسط مقامات احزاب

تعداد زیادی از اسرائیلی‌ها در چند سال گذشته به آلمان و آمریکا سفر کرده‌اند. گفته شده است که اسرائیلی‌ها، فلسطین اشغالی را به دلیل مشکلات اقتصادی ترک می‌کنند. مالیات بالا و دستمزد کم، در سال‌های اخیر عوارض جانبی بر زندگی اسرائیلی‌ها، بویژه طبقه متوسط داشته است.

اسرائیلی‌های ناراضی، تقریباً به طور منظم در سرک‌های تل‌آویو و دیگر شهرها تظاهرات می‌کنند تا اعتراض خود را به طرح‌های اقتصادی تل‌آویو و تدابیر ریاضتی دشوار به دلیل افزایش مالیات‌ها و کاهش مزایای رفاهی اعلام کنند.

«اسحاق هرتزوگ»[4]، یک مقام ارشد حزب مخالف کارگر گفته که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از حزب حاکم، هیچ طرحی برای مقابله با معضل فقر ندارد. وی در ادامه افزود که فقر یک تهدید استراتژیک برای اسرائیل است.

«ایتسیک اشمولی»[5]، یکی دیگر از مقامات ارشد حزب کارگر، نیز دولت را مسئول مشکلات اقتصادی دانست. اشمولی گفت: «آمارها نشان می‌هد که اکثریت فقرا، افرادی هستند که مشغول کار هستند و ۲۵ درصد هم کودکان بیچاره هستند که آن‌ها هم بیرون می‌روند و کار می‌کنند. دولت باید اهداف اجتماعی را در قانون بگنجاند تا فقر را ریشه‌کن کند و نابرابری‌ها را کاهش دهد. ما به اندازه کافی بیانیه‌های توخالی از دولت داشته‌ایم و همه دولت‌ها به مردم توصیه می‌کنند که بروند و کار کنند.»[6]

 

سعید ابوالقاضی

 

[1] . Latet

[2] . http://yon.ir/I4XOe

[4] . Isaac Herzog

[5] . Itzik Shmuli

[6] . http://yon.ir/q52er

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/ZmE

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.