پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| شکاف‌های عمیق اجتماعی و کاهش همبستگی در اسرائیل

رژیم صهیونیستی در اساسنامه اعلام موجودیتش، خود را یک دولت صهیونیستی برای یهودیان می‌نامد و اصلاً اقلیت‌های دیگر را به رسمیت نمی‌شناسد تا بخواهد امکاناتی را برای زندگی و رفاه آن‌ها مهیا کند.

 

پرونده ویژه‌ی «چالش‌ها و گسست‌های موجود در اسرائیل»؛
شماره دوازدهم: شکاف‌های عمیق اجتماعی و کاهش همبستگی در اسرائیل

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، اسرائیل روند ملت‌سازی را به‌طور طبیعی طی نکرده و به‌طور مصنوعی با گردآوری مهاجران یهودی با فرهنگ‌ها، ارزش‌ها، هنجارها و عقاید متفاوت برای خود ملتی تشکیل داده است.

 

نحوه طبقاتی‌شدن اجتماعی در جامعه اسرائیل

بعد از آنکه استعمار تصمیم به تشکیل دولت یهودی در فلسطین گرفت، دو اقدام را به‌صورت همزمان انجام داد: اقدام اول ایجاد رعب و وحشت و کشتار فلسطینی‌ها برای اخراج آن‌ها از سرزمین مادری و اقدام دوم که به‌صورت همزمان انجام شد، ورود یهودیان از کشورهای مختلف جهان به فلسطین بود.

استعمار دنبال این بود تا یهودیان را به هر نحوی از همه نقاط جهان وارد فلسطین کند. انجام چنین اقداماتی باعث شد تا ترکیب جمعیتی یهودیان در فلسطین اشغالی یک وضعیت نامتجانس فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به خود بگیرد؛ در حقیقت، یهودیان مهاجر از منظر اجتماعی و سیاسی دارای طبقه‌بندی شدند.

در این طبقه‌بندی، یهودیان اروپایی در مرتبه بالاتر و یهودیان آفریقایی در رتبه پایین‌تری قرار گرفتند. بر این اساس، تبعیض و طبقاتی‌شدن اجتماعی به یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های جامعه اسرائیل تبدیل شد و این چالش در فرایند سیاسی و اجتماعی به‌خوبی نشان داده می‌شود. [1]

 

شکاف عربی صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی

شکاف‌های اجتماعی در جامعه صهیونیستی به حدی است که مانع از شکل‌گیری هویت واحد و منسجم شده است. شکاف قومی در سرزمین‌های اشغالی نظیر شکاف میان اعراب و یهودیان به‌علاوه شکاف در رویکردهای دینی یعنی شکاف میان تلمودی‌ها و عناصر افراط‌گرای صهیونیست با سکولارها را نیز باید به شکاف سیاسی موجود در این کشور میان چپ و راست اضافه کرد.

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| فقر چشمگیر در جامعه صهیونیستی

 

عرب‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی سال 48 که در مناطق موسوم به اسرائیل (غیر از کرانه باختری، نوار غزه و بلندی‌های جولان) زندگی می‌کنند، حدود 20 درصد از جمعیت این رژیم را تشکیل می‌دهند. تعداد آن‌ها بالغ بر یک میلیون نفر است که 83 درصد از آن‌ها مسلمان، 12 درصد مسیحی و 5 درصد دروزی هستند.

در بین شهرهای اشغالی، حیفا بیش‌ترین جمعیت عرب‌تبار را دارد. رژیم صهیونیستی همواره از این عرب‌ها به عنوان ستون پنجم دشمن و اسب تروای جبهه داخلی خود نام می‌برد. این عرب‌ها از تبعیض نژادی شدید در سرزمین‌های اشغالی رنج می‌برند و دچار فقر مطلق هستند.

رژیم صهیونیستی در اساسنامه اعلام موجودیتش، خود را یک دولت صهیونیستی برای یهودیان می‌نامد و اصلاً اقلیت‌های دیگر را به رسمیت نمی‌شناسد تا بخواهد امکاناتی را برای زندگی و رفاه آن‌ها مهیا کند.

در نتیجه این اتفاقات رویکرد صهیونیست‌ستیزی در میان این عرب‌ها به شدت افزایش پیدا کرده است. افزایش آگاهی‌های اجتماعی در میان فلسطینیان ساکن سرزمین‌های اشغالی و مقاومت ملی‌گرایی عربی و استقلال ساکنان نوار غزه و تقویت حس ملی‌گرایی فلسطینی در آن‌ها از جمله عواملی است که باعث تقویت هرچه بیش‌تر هویت فلسطینی در میان عرب‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی شده است.[2]

 

کاهش چشم‌گیر شاخص همبستگی در جامعه صهیونیستی

بر اساس نتایج انتخابات سپتامبر ۲۰۱۹ رژیم صهیونیستی، ائتلاف آبی- سفید بیش‌ترین کرسی را کسب کرد و لیکود در مرتبه دوم قرار گرفت. اما با توجه به توزیع آرا بین احزاب چپ و راست هیچ‌کدام از احزاب چپ‌گرا، میانه و راست‌گرایان، نصف به‌علاوه یک کرسی را در اختیار نداشتند. این نشان‌دهنده یک بن‌بست در رژیم صهیونیستی است. اما آیا این بن‌بست حاصل سیاسی‌کاری‌های مرسوم در عرصه سیاست داخلی این رژیم است یا دلایل آن را باید در عرصه فرهنگی - اجتماعی و بحران‌های نهفته در این رژیم جست‌وجو کرد؟

ناتوانی نتانیاهو در تشکیل کابینه نشان‌دهنده آن است که شاخص همبستگی در جامعه صهیونیستی بسیار کاهش یافته است و این جامعه که پیش‌تر حول دو جریان کلان سیاسی یعنی حزب کار و حزب لیکود حرکت می‌کرد که هر دو از احزاب سکولار این رژیم هستند به سمت جریان‌های خُرد با گرایشات مذهبی مانند حزب شاس، یهودیت توراتی و... سوق پیدا کرده‌اند. این تکثر و خُرد‌گرایی به معنای کاهش همبستگی رو به افزایش و وجود شکاف‌های عمیق اجتماعی در جامعه صهیونیستی است. در واقع فضای دو قطبی سیاسی - اجتماعی در اسرائیل دیگر دو قطبی معمول یهودی اشکنازی و سِفاردی نیست. قطبی‌شدن کنونی بر اساس ایدئولوژی، طایفه، مذهب و فرهنگ است نه بر پایه چپ و راست سیاسی.[3]

 

سعید ابوالقاضی

 

 

[2] . https://tn.ai/1737333

[3] . http://khbn.ir/7YzfCO

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/Bvqlbs

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.