پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

گفت‌وگو| ادامه بحران کرونا باعث افزایش تنش‌ها در جامعه اسرائیل خواهد شد

اصرار دولت سکولار بر قرنطینه‌کردن و نظارت بر جوامع حریدی در اسرائیل و قدس سبب نارضایتی حریدیم‌ها که نفوذ قابل‌توجهی نیز در عرصه سیاسی اسرائیل دارند، شده است و در میان‌مدت و بلندمدت تنش‌ها میان یهودیان سکولار و مذهبی را افزایش خواهد داد.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، مدتی است که ویروس کرونا در سراسر جهان شیوع پیدا کرده است. جامعه صهیونیستی و سرزمین‌های اشغالی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر به جهت بررسی شرایط رژیم صهیونیستی در ایام کرونایی و تأثیرات همه‌گیری کووید 19 بر این رژیم، گفت‌وگوی ویژه‌ای با «دکتر علیرضا عرب»، کارشناس مسائل منطقه و روزنامه‌نگار انجام داده است. در ادامه، متن گفت‌وگو تقدیم می‌گردد:

 

خیبر: وضعیت جامعه صهیونیستی در ایام کرونایی چگونه است؟

بحران شیوع کرونا صرفاً حوزه سلامت عمومی را تحت تأثیر قرار نخواهد داد، بلکه حوزه‌های سیاست، امنیت و اقتصاد را در منطقه غرب آسیا در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت به شدت متأثر خواهد کرد. اسرائیل نیز به شدت در حال رصد این پیامدها به ویژه در حوزه امنیت داخلی و خارجی خود است.

بر اساس مطالعات مراکز تحقیقاتی اسرائیل در حالت خوش‌بینانه و به علت گرمی هوا و سیاست‌های کنترلی بسیاری از کشورهای دنیا تا اواسط تابستان کشورها موفق به مهار کرونا شده و اوضاع به حالت عادی باز خواهد گشت و بعد از تحمل خسارات سنگین اقتصادی، روال جهانی عادی شده و روابط تجاری، سیاسی و مالی دنیا مجدداً شکل طبیعی به خود می‌گیرد. اما در حالت بدبینانه بحران کرونا همچنان تا پایان سال طول می‌کشد و حتی چه‌بسا تا اوایل سال ۲۰۲۱ هم ادامه یابد که در این حالت بحران‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی بزرگ در راه هستند.

مرحله اول بحران شیوع کرونا اواخر فوریه (بهمن 98) در اسرائیل آغاز شد. دولت رژیم صهیونیستی حدوداً از اواخر بهمن و اوایل اسفند اقداماتی را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا انجام داد، درست قبل از خیلی از کشورهای غربی. در اواخر ماه فوریه (بهمن98)، هر کسی که از تعدادی از کشورهای آسیایی برمی‌گشت، اجباراً قرنطینه می‌شد که بعداً این امر به کشورهای آلوده در اروپا نیز گسترش یافت.

از 15 اسفند 98 (5 مارس)، همه افراد بازگشته از سراسر جهان توسط هواپیما ملزم به قرنطینه شدند. اسرائیل خیلی زود دروازه‌ها را بست و مرزهایش را کنترل کرد. 21 مارس (2 فروردین 99) توسط نتانیاهو وضعیت اضطراری اعلام شد.

نظرسنجی مورخ 24 مارس الی 26 مارس 2020م (5 الی 7 فروردین 99) در اسرائیل انجام شد که طبق آن اکثریت اسرائیلی‌ها خواهان ایجاد دولت اضطراری وحدت ملی بودند و از طرفی رئیس رژیم صهیونیستی، «روون ریولین» از دو رقیب انتخاباتی استدعا کرد که به علت شرایط اضطراری کرونا دولت وحدت ملی تشکیل داده و بن‌بست سیاسی یک ساله را بشکنند.

درست یک روز بعد یعنی 26 مارس2020م (7 فروردین) شاهد پیوستن بنی گانتص به نتانیاهو برای تشکیل دولت وحدت ملی به بهانه بحران شیوع کرونا بودیم. به عبارتی این دو واقعه فوق در اتخاذ تصمیم گانتص بسیار مؤثر بودند.

مانند سایر کشورها، ابتدا تجمعات عمومی و مسابقات ورزشی تعطیل شد و به دنبال آن مدارس و دانشگاه‌ها، و تا هفته آخر اسفند همه کافه‌ها و رستوران‌ها نیز تعطیل شدند. اکنون در اسرائیل و بیش‌تر کشورها دور کاری می‌کنند و ارتش به واحدها دستور داده است تا به طور نامحدود و طولانی در پایگاه‌ها بمانند.

مطابق دستورالعمل‌های فاصله اجتماعی، کلیساها، مساجد و کنیسه‌ها بسته شد. دولت صهیونیستی به مردم دستور داده است که خانه‌های خود را به جز برای خرید وسایل ضروری و مراقبت‌های پزشکی ترک نکنند.

 پلیس در لباس‌های ایمن ضد کرونا، با کسانی که قرنطینه را رعایت نکنند برخورد می‌کند. ارتش نیز  «هتل‌های قرنطینه» را ایجاد کرده است. خیابان‌ها و کافه‌های تل‌آویو که معمولاً پر از ازدحام است، خالی شده‌اند و این حالتی بی‌سابقه است که حتی در زمان جنگ هم رخ نمی‌داد.

حضور بنیامین نتانیاهو در تلویزیون افزایش یافت تا درباره اقدامات بعدی که دولت انجام خواهد داد، مردم را  مطلع سازد. نتانیاهو بحران کرونا را با شدیدترین لحظه‌های تاریخ شکننده اسرائیل مقایسه کرد و به مردم التماس می‌کرد که در خانه بمانند. نتانیاهو گفت: «این یک بازی کودکانه نیست؛ این مسأله زندگی و مرگ است.»

مانند همه جای دیگر، اسرائیلی‌ها روزانه میزان آلودگی و مبتلایان و مرگ و میر را رصد و مونیتور می‌کنند.  اسرائیلی‌ها همچنین درصدد بررسی پیامدهای کرونا در حوزه‌های مختلف و در سطوح بین‌المللی، منطقه‌ای و داخلی هستند و سعی در رفع مخاطرات و استفاده از فرصت‌های احتمالی دارند.

بر اساس برآورد اسرائیلی‌ها، اگر بحران کرونا طولانی شده و تا سال ۲۰۲۱ م ادامه پیدا کند، در این حالت بحران‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی بزرگ برای جهان، خاورمیانه و اسرائیل در راه هستند. لذا صهیونیست‌ها معتقدند که اسرائیل باید بحران‌های مزبور را پیش‌بینی کرده و برای مواجهه و مدیریت آن‌‎ها از آمادگی کافی برخوردار باشد.

رژیم صهیونیستی نسبت به بسیاری از کشورها دارای آمادگی بالاتر برای بحرانی مانند شیوع کرونا بود. به نظر می‌رسد اسرائیل به علت اینکه به طور مستمر و روزمره در معرض حملات موشکی، حملات شهادت‌طلبانه و وقوع جنگ‌ها و تنش‌های نظامی ناگهانی و اختلال در امور روزمره قرار دارد، لذا دولت صهیونیستی و جامعه صهیونیستی در مواجه‌شدن با شرایط بحرانی آماده‌تر از سایر کشورها است.

در مورد مواجهه اسرائیلی‌ها با بحران کرونا، بایستی روان‌شناسی و تاریخ یهودیان مورد توجه جدی قرارگیرد. اکثر مردم به چیزی که رخ نداده و عینیت نیافته اعتقاد ندارند، اما یهودیان حافظه تاریخی و روان‌شناسی سیاسی متفاوتی دارند. هویت و سنت یهودی از طریق آزمون و خطای هولناک و دردناک تاریخی آموخته که همیشه نگهبان خود باشد.

لازم به ذکر است که آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در فلسطین اشغالی به شرح زیر است:

طبق اعلام وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی مورخ 17 اردیبهشت99 (5 می) شمار مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا در فلسطین اشغالی به صورت ذیل است: شمار مبتلایان تا این لحظه: 16289 نفر و 238 نفر نیز فوت شدند. همچنین حال 103 نفر از مبتلایان نیز خطرناک اعلام شده و به 89 نفر دیگر نیز دستگاه تنفس مصنوعی وصل شده است.

تازه‌ترین آمار ابتلا به کرونا در میان فلسطینیان نیز که از سوی وزارت بهداشت فلسطین در رام‌الله مورخ16 اردیبهشت99 (4 می2020م) اعلام شده چنین است: تعداد کل مبتلایان: 522 نفر (کرانه باختری 336 نفر. قدس اشغالی 169 نفر. نوار غزه 17 نفر). تعداد فوتی‌ها 4 نفر (قدس اشغالی 2 نفر. کرانه باختری 2 نفر). تعداد کل بهبود یافتگان: 106 نفر.

بنابراین تاکنون خسارات بحران شیوع کرونا در رژیم صهیونیستی بیش‌تر از جامعه فلسطینی بوده است.

البته لازم به ذکر است که در حال حاضر پیامدهای اقتصادی و سیاسی کرونا برای اسرائیل مثل سایر کشورهای دیگر به صورت کامل و به طور شفاف مشخص نیست. در مورد خسارت اقتصادی توافق وجود ندارد.

 

خیبر: بحران کرونا چه تأثیراتی بر امنیت داخلی اسرائیل خواهد داشت؟

بحران شیوع کرونا به بحران بن‌بست سیاسی در رژیم صهیونیستی اضافه شد و وضعیت جامعه صهیونیستی را وخیم‌تر کرده است. سومین انتخابات عمومی در یک سال، که در  2 مارس (12 اسفند 99) برگزار شد، نتیجه مشخصی را برای نتانیاهو یا رقیب اصلی وی، رئیس ستاد مشترک سابق ارتش، «بنی گانتص» نداشت.

اما اثرات سیاسی و روانی کرونا در جامعه اسرائیل و تمایل افکارعمومی به رفع بن‌بست سیاسی و تشکیل دولت وحدت ملی در شرایط بحرانی شیوع کرونا به کمک نتانیاهو آمد و وی نیز با اعلام شرایط اضطراری و بستن دادگاه‌ها فرصت‌سازی کرد و بن‌بست سیاسی را بعد از یک سال پایان داد.

 نتانیاهو در 22 مارس (3 فروردین 99) وضعیت اضطراری اعلام کرد و کنیست و دادگاه‌ها را هم تعطیل کردند و دادگاه نتانیاهو هم به 24 می 2020 منتقل شد. شروع محاکمه آقای نتانیاهو به اتهامات مختلف فساد که برای هفته گذشته (17 مارس 2020م) برنامه‌ریزی شده بود، پس از بسته‌شدن دادگاه‌ها توسط حکم دولت، به تعویق افتاد و به 24 می (4 خرداد 99) موکول شد.

تعطیلی دادگاه‌ها و سایر اقدامات اضطراری دولت راست‌گرا سبب اعتراض شدید مخالفین نتانیاهو شد، مبنی بر اینکه، نتانیاهو از بحران کرونا سوء استفاده کرده تا قدرت خود را حفظ کند. از جانبی دیگر شرایط اضطراری بهانه‌ای شد  که بعد از برگزاری سه انتخابات کنیست ظرف یک سال اخیر، بن‌بست سیاسی در رژیم صهیونیستی از میان رفته و تشکیل یک دولت وحدت ملی و اضطراری کرونا بین دو رقیب سیاسی بنی گانتص و نتانیاهو امکان‌پذیر شود.

طبق روان‌شناسی سیاسی یهودیان در مواجهه با بحران کرونا، جامعه صهیونیستی در کوتاه‌مدت علی‌رغم شکاف‌های متعدد اجتماعی، اقتصادی، مذهبی و قومی، تمایل زیادی به هم‌گرایی خواهد داشت. در کوتاه‌مدت جامعه صهیونیستی حول یهودیت و صهیونیسم هم‌گرایی بیش‌تری خواهند داشت و گرایش به وحدت و هویت مشترک افزایش خواهد یافت و افراد محدودیت‌های اعمال شده توسط دولت مثل قرنطینه و منع آمد و شد آزادانه را به خاطر نفع عمومی تحمل خواهند کرد.

اما در بلندمدت بحران شیوع کرونا و کنترل و محدودیت‌های شدید دولت بر زندگی شهروندی مردم، اثرات منفی و مخرب اقتصادی، سیاسی و امنیتی خود را بر جای خواهند گذاشت. به ویژه دو گروه تأثیرگذار و متمایز در جامعه صهیونیستی یعنی اعراب اسرائیلی و یهودیان ارتدکس و حریدیم‌ها به علت حجم بالای جمعیتی و نیز قدرت سیاسی از ابعاد متفاوت به شدت مشکل‌ساز خواهند شد.

اعراب اسرائیلی نسبت به یهودیت و صهیونیسم هم‌گرایی نداشته و آن را رد می‌کنند، لذا همدلی و هم‌سویی واقعی با دولت نخواهند داشت و حریدیم‌ها نیز محدودیت‌های دولت سکولار را علیه مراسم و مناسک مذهبی در شرایط بحران کرونا نخواهند پذیرفت و درواقع ما شاهد شدت‌گیری بحران هویت در اسرائیل در میان‌مدت و بلندمدت خواهیم بود.

البته هم اکنون نیز شاهد بروز تناقضات اجتماعی و هویتی میان دولت صهیونیستی و هویت سکولارش با یهودیان ارتدکس (حریدیم‌ها) که 12 درصد جامعه اسرائیل را تشکیل می‌دهند، هستیم. زیرا دولت صهیونیستی در اعمال محدودیت‌ها در محله‌هایی که عمدتاً حریدیم‌ها ساکن هستند دچار مشکلات فراوان است.

تقریباً 75% از مبتلایان به کرونا در بیت‌المقدس (اورشلیم) از حریدیم‌ها هستند و از 17 محله قدس که از ابتدای عید پاک تحت قرنطینه و نظارت شدید دولت قرارگرفته، 12 محله آن عمدتاً متعلق به حریدیم‌ها است.

یهودیان ارتدکس به علت سبک زندگی مذهبی خود پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت‌های دولتی را رعایت نمی‌کنند و مراسم مذهبی متداول خود را انجام می‌دهند و علاوه بر این عادت به زندگی تنگاتنگ در خانواده‌های گسترده با جمعیت بالا دارند. به طور کلی بحران شیوع کرونا را نیز زیاد جدی نمی‌گیرند.

به هر روی این اصرار دولت سکولار بر قرنطینه‌کردن و نظارت بر جوامع حریدی در اسرائیل و قدس سبب نارضایتی حریدیم‌ها که نفوذ قابل‌توجهی نیز در عرصه سیاسی اسرائیل دارند، شده است و در میان‌مدت و بلندمدت تنش‌ها میان یهودیان سکولار و مذهبی را افزایش خواهد داد.

بنابراین فعلاً نتانیاهو بر بال بحران و تأثیرات روانی کرونا بر افکار عمومی جامعه صهیونیستی سوار شده و ظاهراً کشتی خود را نیز به منزل مقصود رسانیده است. اما پیامدهای اجتماعی، امنیتی و اقتصادی بحران کرونا در جامعه صهیونیستی به صورت مجزا باید مورد بررسی قرار بگیرد.

اسرائیل در مواجهه با بحران کرونا نسبت به کشورهای دیگر موفق عمل کرده است ولی پیش‌بینی می‌شود که درصورت ادامه شیوع کرونا و قرنطینه اجباری، فعالیت‌های اقتصادی دچار اختلال جدی شده و مشکلات عدیده اقتصادی و اجتماعی و روان‌شناختی در میان جامعه صهیونیستی بیش از پیش افزایش پیدا کرده و جامعه را دچار بحران سازد.

اعتماد صهیونیست‌ها به دولت راست‌گرا به مرور کاهش خواهد یافت و مجموعه شرایط فوق بر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی اثرات منفی شدیدی خواهد گذاشت. از جانبی دیگر یکی از موارد اختلاف در سطح دولتی اعطاء مسئولیت اصلی مواجهه با بحران کرونا به وزارت بهداشت و یا وزارت جنگ است که مشکل‌ساز شده و این دو وزارتخانه را به رقابت با یکدیگر واداشته است.

لازم به ذکر است با توجه به  توافق حاصله میان بنی گانتص و نتانیاهو قرار است وزارتخانه‌ها میان این دو رقیب به صورت مساوی از نظر شأن و منزلت تقسیم شود و همین امر بر اختلافات و رقابت‌های فوق‌الذکر میان وزارتخانه به شدت می‌افزاید و حتی جنبه سیاسی و حیثیتی به آن خواهد داد.

به طور مثال ارتش در اسرائیل همواره کنترل اینترنت را به دست داشته است فلذا با توجه به سازماندهی و انضباط طبیعی آن و نیز آمادگی‌اش در مقابله با شرایط بحرانی بهترین گزینه برای به عهده‌گرفتن مسئولیت اصلی مبارزه با بحران کرونا تلقی می‌شود، اما با توجه به توافق میان دو رقیب وزارت جنگ باید به یکی از اعضای حزب انعطاف برای اسرائیل (خوصن لییسرائیل)و به احتمال زیاد شخص بنی گانتص به‌عنوان رهبر حزب برسد که در این صورت جایگاه بنی گانتص حتی به جایگاه نخست‌وزیر نتانیاهو هم تنه خواهد زد که این برای نتانیاهو قابل تحمل نخواهد بود.

فلذا به نظر می‌رسد که نتانیاهو درصدد است تا از نقش و کارکرد محوری و سنتی ارتش در این شرایط بحرانی کرونایی کاسته و نقش اول در مدیریت بحران کرونا را به وزارتخانه‌های تحت تصدی و اداره راست‌گرایان متحد خودش بسپارد.

تمامی این مناقشات موجب ایجاد تنش‌های سیاسی و امنیتی خواهد شد و می‌تواند امنیت داخلی و حتی خارجی رژیم صهیونیستی را دچار آسیب سازد.

 

خیبر: نقش سازمان‌های امنیتی اسرائیل اعم از شاباک و موساد در این بحران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نقش موساد و شاباک در میانه مبارزه با بحران کرونا مناقشه‌آفرین و سؤال‌برانگیز شده است. دولت نتانیاهو به بهانه اعلام شرایط اضطراری به شاباک دستور شنود مکالمات شهروندان و استراق سمع شهروندان را داده است تا بر اساس اطلاعات کسب‌شده مبتلایان به کرونا شناسایی شده و رصد شوند و در قرنطینه اجباری و یا در بیمارستان بستری شوند و همین‌طور به دیگرانی نیز که با فرد آلوده در تماس بودند، هشدارهای لازم داده شود.

البته بسیاری از کارشناسان با توجه به سابقه نتانیاهو و پرونده‌های متعدد قضایی وی معتقدند که شنود مکالمات شهروندان و کسب اطلاعات مزبور صرفا در جهت مبارزه با کرونا استفاده نمی‌شود و به احتمال زیاد مورد سوءاستفاده‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی نتانیاهو علیه رقیبانش از احزاب و افراد قرار خواهند گرفت؛ فلذا با این نقش جدید و  ویژه سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی به شدت مخالف هستند.

به نظر می‌رسد که دولت نتانیاهو باز هم بر سوءاستفاده از شرایط بحرانی شیوع کرونا ادامه داده و بر شدت عمل و سخت‌گیری‌های خود در رابطه با مهار بحران کرونا خواهد افزود و همین امر به نارضایتی شهروندان دامن‌زده و پیامدهای امنیتی منفی خواهد داشت.

لازم به ذکر است که در اسرائیل وزارتخانه‌های بهداشت، جنگ، ارتباطات و مخابرات و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی اعم از موساد، شاباک و آمان همگی در راستای مبارزه با شیوع کرونا و مهار بحران نقش‌آفرینی خواهند کرد اما شکاف‌ها، اختلافات و رقابت‌های موجود در میان آن‌ها پیامدهای امنیتی در دو سطح داخلی و خارجی به همراه خواهند داشت.

 

 

خیبر: بحران کرونا چه تأثیری بر روابط رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان خواهد گذاشت؟

اسرائیلی‌ها معتقدند که اگر بحران شیوع کرونا تا تابستان ادامه‌یابد احتمالاً تشکیلات خودگردان فلسطین به مرز سقوط نزدیک شده و خلاء آن و فقدان وجود هماهنگی امنیتی، امنیت اسرائیل را به شدت دچار مخاطره خواهد کرد.

تشکیلات خودگردان از نظر اقتصادی به شدت وابسته به اسرائیل است. قطع صادرات فلسطینیان به مناطق 1948م به علت محدودیت‌های ناشی از کرونا، می‌تواند اقتصاد تشکیلات خودگردان را به ورشکستگی  بکشاند.

لذا اسرائیلی‌ها به آمریکایی‌ها پیشنهاد کرده‌اند برای رفع مشکلات مالی تشکیلات خودگردان در شرایط بحران کرونا، کشورهای عرب خلیج‌فارس را تشویق کرده تا به تشکیلات خودگردان فلسطین کمک مالی کنند.

لازم به ذکر است که مقامات فلسطین (PA) همچنین برای کاهش مشکلات مالی ناشی از بحران کرونا  25 میلیون دلار پول مالیاتی را که قبلاً از اسرائیل نپذیرفته بودند را قبول کردند.

ضرورت ورود کمک‌های بهداشتی و پزشکی و مهار هرچه‌سریع‌تر شیوع کرونا به ویژه با توجه به سیاست قرنطینه کامل دولت اردن و کاهش سطح ارتباطات و حمل و نقل کالا میان کرانه باختری و اردن، سطح همکاری تشکیلات خودگردان و اسرائیل را افزایش داده است.

لذا در مورد کرانه باختری می‌تواند همکاری‌های امنیتی اسرائیل با تشکیلات خودگردان به همکاری‌های پزشکی و اجتماعی ارتقاء پیدا کرده و اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین برای ردیابی، معالجه و آزمایش بیماری کرونا و نیز جهت اجرای قرنطینه و منع عبور و مرور با یکدیگر هم‌سویی و هماهنگی داشته باشند.

البته تشکیلات خودگردان و اسرائیل مدت‌هاست در زمینه‌های امنیتی، اقتصادی و اداره شهرها و امور مدنی بایکدیگر همکاری و هماهنگی دارند.

در مجموع اسرائیل بحران کرونا را فرصتی مناسب جهت تعمیق عادی‌سازی با فلسطینیان در کرانه باختری می‌بیند و درصدد ارائه چهره‌ای بشردوستانه از خود در نزد افکار عمومی فلسطینیان است.

 

خیبر: تعامل رژیم صهیونیستی با گروه‌های مقاومت فلسطینی در ایام کرونایی و روزهای آتی چگونه خواهد بود؟ احتمال درگیری در روزهای آینده را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در مورد نوار غزه هم اسرائیلی‌ها معتقدند که شیوع کرونا و خلاء امنیتی می‌تواند امنیت اسرائیل را تهدید کند؛ لذا باید به فلسطینیان در نوار غزه برای مهار شیوع کرونا کمک کنند و شیوع کرونا در غزه به محاصره این منطقه توسط اسرائیل نسبت داده خواهد شد و سبب افزایش تنش علیه اسرائیل می‌گردد.

 اسرائیل می‌تواند به بهانه مهار کرونا باب مذاکره را با حماس باز کرده و علاوه بر ارائه کمک‌های بهداشتی و پزشکی، به آزادی اسیران خود در غزه در ازای زندانیان حماس امیدوار باشد و نهایتاً موفق به ایجاد توافق آتش‌بس بلند مدت با حماس شود.

از طرفی در این روزهای کرونایی اسرائیل ارتش خود را در مرزهای غزه به حالت آماده‌باش کامل درآورده و از سوی دیگر همکاری‌ها با گروه حماس در غزه را افزایش داده است. تلقی صهیونیست‌ها آن است که حماس به شدت نگران شیوع کرونا در غزه است، فلذا احتمال درگیری کاهش خواهد یافت و میزان همکاری افزایش پیدا خواهد کرد.

از منظر اسرائیلی‌ها، گروه‌های مقاومت و به ویژه حماس، بر مدیریت و مهار بحران کرونا متمرکز شده‌اند و لذا تا سه ماه آینده احتمال بروز مشکلات امنیتی و تنش نظامی گسترده با اسرائیل بعید به نظر می‌رسد. در راستای جلوگیری از خلاء امنیتی در نوار غزه و مهار بحران کرونا کاهش محاصره نوار غزه و تسهیل در ورود کمک‌های بهداشتی و پزشکی و سایر اقلام ضروری در دستور کار اسرائیلی‌ها قرار دارد.

نیاز حماس در غزه به ورود کمک‌های بهداشتی و درمانی و سایر اقلام ضروری سبب شده تا به سمت عدم تشدید تنش با اسرائیل حرکت کرده وحتی همکاری موقت و محدود با آن داشته باشند.

به عبارتی اکنون با شیوع کرونا  دغدغه‌های بهداشتی و اقتصادی پر رنگ‌تر از دغدغه‌های سیاسی و نظامی شده است. جهان پسا کرونا جهانی متفاوت خواهد بود. در بعد داخلی رژیم صهیونیستی شکاف‌ها و اختلافات متعدد و متنوع میان جناح‌ها و احزاب مختلف اسرائیل باقی است و دولت وحدت ملی به شدت متزلزل است.

دولت مزبور هر لحظه در اثر وقوع تنش نظامی داخلی یا خارجی و یا اختلافات سیاسی، حقوقی و اجتماعی میان سیاستمداران و احزاب رژیم صهیونیستی می‌تواند فرو بپاشد؛ هما‌ن‌طور که تنش نظامی دو روزه در غزه در اواخر سال 2018م منجر به اختلافات شدید در میان احزاب اسرائیل شد و نهایتاً منجر به برگزاری سه انتخابات کنیست در عرض یک سال و بن‌بست سیاسی گشت که فقط وقوع بحران کرونا توانست به آن بن‌بست به طور موقت و ظاهری پایان دهد.

فلسطینیان در نوارغزه و کرانه باختری فعلاً درگیر مهار بحران کرونا هستند، اما رفته‌رفته و به کمک سایر کشورهای اسلامی و به ویژه محور مقاومت بر آن غلبه خواهند کرد.

هرچه این مهار سریع‌تر صورت بگیرد مبارزه با اسرائیل زودتر و مؤثرتر تشدید خواهد شد و سیاست و جامعه صهیونیستی را بیش‌تر خواهد لرزاند. لازم به ذکر است که زمان طلایی برای اخذ امتیازات دردناک از رژیم صهیونیستی از الحاق احتمالی غور اردن و شهرک‌های صهیونیستی کرانه باختری به اسرائیل در اول جولای 2020م تا نوامبر 2020م یعنی موعد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا است.

 

 

خیبر: ممنون از توضیحات جامع و کاملی که ارائه فرمودید.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/BYg9A

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.