پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| روز قدس محور وحدت در جهان اسلام

مسلمانان سال‌ها بدون اعتماد به نفس اسیر حکومت‌های خود و مستکبرین جهانی شده بودند و نمی‌توانستند در عرصه بین‌الملل عرض اندام کرده و قدرت خود را به رخ بکشند. روز قدس برای مسلمانان جهان علی‌رغم اختلافات مذهبی که در بین آن‌ها وجود دارد، محور وحدت قرار گرفت و در این روز شیعه و سنی در کنار یکدیگر، به محکومیت رژیم صهیونیستی پرداخته و از سرزمین فلسطین و همچنین قدس شریف که متعلق به مسلمانان و مردم فلسطین است حمایت می‌کنند.

 

پرونده ویژه‌ی «بررسی دلایل حمایت از فلسطین»؛
شماره دوازدهم: روز قدس محور وحدت در جهان اسلام

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، باتوجه به حلول ماه مبارک رمضان و نزدیک‌شدن به روز جهانی قدس مجموعه‌ای از یادداشت‌ها، گزارش‌ها و گفت‌و‌گوها پیرامون مسئله حمایت از فلسطین توسط پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر منتشر می‌شود.

سال ۱۳۵۸ یعنی 41 سال قبل، امام خمینی (ره) در پیامی با اعلام روز جهانی قدس، از همه مسلمانان خواستند آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به خیابان‌ها آمده و ضمن حمایت از فلسطین، از رژیم جعلی اسرائیل اعلام برائت نموده و اینگونه یک روز را به عنوان روز جهانی قدس انتخاب نمودند که اکنون پس از گذشت ۴۰ سال از این واقعه، مسلمانان جهان هر ساله با شعارهای گوناگون در این روز، از آرمان فلسطین حمایت کرده و اعمال رژیم صهیونیستی را محکوم می‌کنند که در نوع خود بی نظیر است.

بدین جهت که مسلمانان سال‌ها بدون اعتماد به نفس اسیر حکومت‌های خود و مستکبرین جهانی شده بودند و نمی‌توانستند در عرصه بین‌الملل عرض اندام کرده و قدرت خود را به رخ بکشند. روز قدس برای مسلمانان جهان علی‌رغم اختلافات مذهبی که در بین آن‌ها وجود دارد، محور وحدت قرار گرفت و در این روز شیعه و سنی در کنار یکدیگر، به محکومیت رژیم صهیونیستی پرداخته و از سرزمین فلسطین و همچنین قدس شریف که متعلق به مسلمانان و مردم فلسطین است حمایت می‌کنند.

 

قدس، قبله اول و محور وحدت مسلمانان

قبل از ورود به بحث روز قدس، شایسته است نکاتی در مورد قدس شریف گفته شود. قدس اولین قبله مسلمین بوده و از این جهت برای مسلمین مقدس و محترم است. پیامبر اکرم (ص) از زمانی که به رسالت رسیدند، تا هفده ماه پس از هجرت به مدینه به‌سوی مسجدالاقصی نماز می‌خواندند و در سال دوم هجرت بود که قبله مسلمانان از بیت‌المقدس به کعبه تغییر یافت. قبله در اسلام محوری است که به مسلمانان وحدت رویه می‌دهد.

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| مبانی فقهی مسئله فلسطین از منظر امام خامنه‌ای

 

همه مسلمانان به یک سمت عبادت کرده و نظم و وحدت مسلمین در عبادت به یک جهت دوخته شده است که به آن قبله می‌گویند. از این‌رو، قبله در مفاهیم اسلامی، یک جایگاه مقدس و دارای شأن و منزلت بالا محسوب می‌گردد. در این راستا، اشغال قدس و قبله اول مسلمین برای آن‌ها دردناک بوده و بدین جهت محور حرکت‌های مبارزه‌طلبانه برای آزادی آن قرار گرفته است.

 

قدس، نماد هویت و سومین مسجد مقدس در اسلام

در روایات اسلامی از مسجدالاقصی به عنوان سومین مسجد مقدس در اسلام، پس از مسجدالحرام و مسجدالنبی یاد شده است. با توجه به اینکه مسلمین معتقدند مسجد بعد از کعبه، خانه خداوند است و همچنین قدس بخشی از هویت مسلمانان است که دشمن با غصب آن قصد دارد آن را از مسلمانان بگیرد و از طرفی قدس خط مقدم و نقطه مرکزی سایر ارزش‌های اسلامی است، با غصب قدس، این نقطه مرکزی از بین خواهد رفت و مسلمانان یکی از وزنه‌های هویتی و شکل‌دهنده به اعتقاداتشان را از دست خواهند داد. بنابراین این نیز محور وحدت مسلمین برای مبارزه علیه رژیم صهیونیستی قرار گرفته است.

 

وحدت و روز قدس در کلام امام خمینی (ره)

منظومه فکری حضرت امام در مورد وحدت اسلامی، باعث شد ایشان روز قدس را روز حمایت از فلسطین و وحدت مسلمین اعلام نمایند. آیات و روایات بسیاری در مورد وحدت نقل شده است که محور اقدامات امام (ره) قرار گرفته و چند مورد آن بدین شرح است:

۱ـ «وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ وَاذْکُرُواْ نِعْمَتَ اللّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا»[۱] : و همگی به ریسمان خدا چنگ زنید، و پراکنده نشوید؛ و نعمت خدا را بر خود یاد کنید آنگاه که دشمنان (یکدیگر) بودید، پس میان دل‌های شما الفت انداخت، تا به لطف او برادران هم شدید.

۲ـ «وَلاَ تَکُونُواْ کَالَّذِینَ تَفَرَّقُواْ وَاخْتَلَفُواْ مِن بَعْدِ مَا جَاءهُمُ الْبَیِّنَاتُ»[۲] : و چون کسانی مباشید که پس از آن‌که دلایل آشکار برایشان آمد، پراکنده شدند و با هم اختلاف پیدا کردند.

۳ـ «حَتَّى إِذَا فَشِلْتُمْ وَتَنَازَعْتُمْ فِی الأَمْرِ وَعَصَیْتُم مِّن بَعْدِ مَا أَرَاکُم مَّا تُحِبُّونَ مِنکُم مَّن یُرِیدُ الدُّنْیَا وَمِنکُم مَّن یُرِیدُ الآخِرَةَ»[۳] : تا آن‌که سست شدید و درکار (جنگ و بر سر غنایم) با یکدیگر به نزاع پرداختید؛ و پس از آن‌که آنچه را دوست داشتید (یعنی غنایم را) به شما نشان داد، نافرمانی نمودید. برخی از شما دنیا را و برخی از شما آخرت را می‌خواهد.

آیات دیگری نظیر آیات سوره النساء/۷۱، انعام/۱۵۹، انفال/۴۳، انفال/۴۶، توبه/۳۶، انبیاء/۹۲، مؤمنون/۵۲، الروم/۳۱ ـ ۳۲ و الصف/۴ بر وحدت مسلمین تأکید کرده و لزوم آن را شرح داده است که سند حضرت امام و دیگر متفکرین معتقد به وحدت است.

همچنین امام خمینی (ره) بر طبق روایتی از امام صادق (ع) با اعلام روز قدس، به کار مسلمانان اهمیت داده و به کمک مسلمین جهان، علی‌الخصوص فلسطین شتافتند. امام صادق(ع) می‌فرمایند: «مَنْ أَصْبَحَ لَا یَهْتَمُّ بِأُمُورِ الْمُسْلِمِینَ فَلَیْسَ مِنْهُمْ وَ مَنْ سَمِعَ رَجُلًا یُنَادِی یَا لَلْمُسْلِمِینَ فَلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِم‏.»[۴] : امام صادق (ع) به نقل از رسول خدا (ص) فرمودند: کسی که صبح کند و اهمیتی به کارهای مسلمانان ندهد او از آنان نیست و کسی که صدای مردی بشنود که فریاد کمک‌خواهی از مسلمانان را سر دهد و پاسخش را ندهد مسلمان نیست.

 

هفت‌صد میلیون متفرّق

امام خمینی ضمن تأکید بر وحدت در مقابل اسرائیل می‌فرمایند: «برنامه ما برنامه اسلام است، وحدت کلمه مسلمین است، اتحاد ممالک اسلامی است، برادری با جمیع فرق مسلمین است در تمام نقاط عالم، هم‌‏پیمانی با تمام دوَل اسلامی است در سراسر جهان؛ مقابل صهیونیست، مقابل اسرائیل، مقابل دوَل استعمارطلب.»[۵]

ایشان در سخنرانی دیگری می‌فرمایند: «جمعیّت مسلمین هفت‌صد میلیون است؛ امّا هفت‌صد میلیون متفرّق ... اگر ... دست برادری بدهند، حدود و ثغورشان را حفظ کنند ... در کلمه توحید که مشترک ما بین همه است ... با هم توحید کلمه کنند، دیگر یهود بر فلسطین طمع پیدا نمی‌کند.»[۶] و همچنین مثال سطل آب را به خوبی بیان کرده و می‌فرمایند: «یک دولت پوشالی اسرائیل در مقابل مسلمین ایستاده که اگر مسلمین هر کدام یک سطل آب به اسرائیل می‌ریختند، او را سیل می‌برد.»[۷]

 
وحدت و روز قدس در کلام رهبر انقلاب

مشارکت در روز قدس این امکان را به مسلمانان داده است که در یک مسأله مهم جهانی مشارکت داشته باشند و خود را نشان داده و قدرت خود را به رخ کشند. از طرفی به همه ملت‌های غیر مسلمان دنیا اثبات کرده است که منطقه فلسطین طبق گفته یهودیان و صهیونیست‌ها یک سرزمین بی‌ملت نیست بلکه با مشارکت خود این را اثبات کرده است که اتفاقاً سرزمینی است که امت اسلامی در همه کشورهای جهان پشت ملت آن هستند. همچنین این مشارکت در سطح جهان بین مسلمانان که ایده آن از سمت امام خمینی مطرح شد، جمهوری اسلامی را محور وحدت مسلمانان جهان قرار داده و این عمق استراتژیک جمهوری اسلامی را بالاتر برد.

از این رو است که آیت‌الله خامنه‌ای می‌فرمایند: «روز قدس، یک حرکت بسیار عمیق و پرمعنائی است؛ این فقط یک راهپیمائی نیست؛ خونی است که در این روز در رگ‌های امت اسلامی می‌دود؛ علی‌رغم کسانی که می‌خواهند مسأله‌ فلسطین و ملت فلسطین به دست فراموشی سپرده شود، این مسأله را روزبه‌روز زنده‌تر می‌کند؛ و همین جور خواهد بود.»[۸]

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین در جایی دیگر، طی خطبه‌های نماز جمعه، روز جهانی قدس را روز پایداری ملت‌های مسلمان و اعلام مخالفت امت اسلامی با ظلم و بی‌عدالتی صهیونیست‌ها و حامیانشان خواندند و فرمودند: «مسلمانان در همه مناطق عالم این روز را گرامی می‌دارند و ملت عزیز ایران نیز به فضل خداوند مثل هر سال، این روز را گرامی خواهد داشت.»[۹] ایشان همچنین وحدت را مهم‌ترین نیاز امروز جهان اسلام برشمردند.

 

روز جهانی قدس در نگاه سید حسن نصرالله

«سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان با تأکید بر اینکه «روز جهانی قدس، روز ترسیم تاریخ و راه و مشخص‌کردن مسئولیت‌ها به طور مشخص است»، گفت: «حضرت امام خمینی (ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان هر سال را روز جهانی قدس نام‌گذاری کردند تا قضیه فلسطین همواره زنده بماند و مردم آن را فراموش نکنند. اسرائیل باید از ریشه کنده و نابود شود و حق به صاحب آن بازگردد و احدی هرگز نباید تسلیم دشمن صهیونیستی شود.

اما برخی کشورها و طرف‌ها احساس ضعف می‌کنند و نه تنها به جنگ علیه دشمن صهیونیستی رضایت نمی‌دهند بلکه در مقابل آن تسلیم شده، وجود آن را به رسمیت شناخته و حتی علیه مقاومت با آن همدست شده‌اند. تنها راه پیش‌روی ملت فلسطین و ملت‌های منطقه این است که در مقابل رژیم صهیونیستی مقاومت و پایداری کنند. هر ساله در مراسم‌های مختلف در لبنان تأکید بر وحدت مسلمانان برای حمایت از ملت و مقاومت فلسطین می‌گردد.»[۱۰]

 
روز قدس در آئینه مطبوعات

برخی نشریات و سایت‌ها نیز در تشریح روز قدس و آثاری که دارد مطالبی را منتشر نموده‌اند که به ذکر دو نمونه بسنده می‌کنیم. نشریه «المنار» فلسطین روز جهانی قدس را وحدت‌بخش مسلمانان در دفاع از مسأله فلسطین به شمار آورد. این موضوع در مراحل بعد به یک گزینه راهبردی تبدیل شد که می‌تواند امت اسلامی و مقدسات مردم را حفظ کند. با مطالعه اهمیت این ابتکار عمل بزرگ می‌توان مسائل زیر را مشاهد کرد.

نخست اینکه اعلام روز جهانی قدس نویدبخش حرکتی متفاوت برای تصحیح روند مسأله فلسطین و دادن اولویت به حقوق و مبارزه مردم فلسطین در سطح منطقه‌ای و جهانی است. چارچوبی که ایشان برای مسأله فلسطین وضع کرده است این مناسبت را فرصتی برای تقویت وحدت در داخل امت و جامعه اسلامی قرار داده است تا یکی از خطرناک‌ترین نکاتی که دشمن برای سو‌استفاده از آن تلاش می‌کند از بین برود. ابتکار عمل امام خمینی در اعلام روز جهانی قدس و ضرورت احیای آن سبب شده است که رژیم صهیونیستی به دشمن مشترک همه مردم منطقه تبدیل شود. می‌توان روز جهانی قدس را بخشی از جنگ روانی معکوس امت اسلامی علیه رژیم صهیونیستی به شمار آورد.[۱۱]

پایگاه الوقت نیز می‌نویسد: «روز قدس، روزی است برای نشان‌دادن وحدت تمامی مسلمانان در برابر قدرت‌های جهانی که مخالف اسلام و ارزش‌های دینی هستند. از این‌رو، می‌توان عنوان نمود روز قدس می‌تواند آغازی باشد برای ترقی حکومت‌های اسلامی و از میان برداشته‌شدن تفرقه میان مسلمین. اما، باید توجه داشت که در این مسیر مردم مسلمان ایران بیشترین رسالت را برای ایجاد وحدت و رساندن پیام صریح مسلمانان به قدرت‌های استکباری بر عهده دارند. علاوه بر این، حضور مردم مسلمان ایران در مراسم روز جهانی قدس در شرایطی که بسیاری از کشورهای مسلمان خاورمیانه در وضعیتی آشفته و بغرنج قرار دارند، می‌تواند پیامی مهم برای ایجاد وحدت مسلمانان بر علیه دشمنان اسلام باشد.»[۱۲]

 
قدس، محور وحدت، شعار سی‌و‌دومین کنفرانس وحدت اسلامی

گفتنی است در سی‌و‌دومین کنفرانس وحدت اسلامی نیز بیش از ۹۰۰ شخصیت از اندیشمندان جهان اسلام از کشورهای مختلف با شعار «قدس، محور وحدت امت» گرد هم آمدند و در بیانیه آخر این کنفرانس عنوان کردند: «حاضران در کنفرانس بر ضرورت وحدت بین مسلمانان، پایان‌دادن به نزاع‌های داخلی و منطقه‌ای از طریق تشخیص دشمن، و نیز عبور از اختلافات و تمرکز بر نقاط مشترک و دعوت به گفت‌و‌گوی بین کشورها و نیروهای مؤثر در کشورهای اسلامی و فعال‌سازی کمیته مساعی حمیده جهت برطرف‌کردن نزاع‌ها تأکید نمودند؛ چرا که این مسأله امنیت و صلح را به دور از پناه‌بردن به نیروهای بیگانه و یاری‌جستن از هم‌پیمانان و دوستان آن‌ها محقق می‌سازد.»[۱۳]

 
روز جهانی قدس در غزه

دیدگاه برخی متفکرین و اتفاقاتی که در روز قدس در برخی از کشورها رخ داده است، نشان از این دارد که این روز، محور وحدت اسلامی است. رمضان شریف، رئیس ستاد مرکزی انتفاضه و قدس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، در مصاحبه‌اش در مورد روز قدس گفت: «بیت‌المقدس قبله اول مسلمانان بوده است و  برای همه امت اسلامی اعم از شیعه و سنی یک مکان مقدس است و لذا قدس و مسأله فلسطین از این منظر ‌می‌تواند محور وحدت امت اسلامی قرار بگیرد. از منظر دیگر همه بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی به واسطه تجاوزگری، اشغالگری و ضدیت با اسلام جدی‌ترین و اصلی‌ترین دشمن امت اسلامی است. بنابراین زمانی که امام خمینی (ره) به عنوان یک رهبر و مرجع دینی پس از انقلاب اسلامی روز جهانی قدس را اعلام می‌کنند به طور طبیعی جهان اسلام به سمت یک هدف مشترک جهت پیدا می‌کند و همین عامل وحدت و انسجام امت اسلامی می‌شود.

راهپیمایی روز قدس در جمهوری اسلامی می‌تواند توجه آزادی‌خواهان و افراد و گروه‌های منصف و مستقل در اقصی‌نقاط جهان را به  مسأله فلسطین و ظلمی که از سوی صهیونیست‌ها در طی ۸۰ سال گذشته بر این ملت رفته است جلب کند.»[۱۴]

همچنین «محمود زهار» یکی از رهبران جنبش حماس با تقدیر از اقدام امام خمینی در نام‌گذاری روز جهانی قدس، اعلام کرد که این یادآوری‌ است برای کسانی که یک روز و حتی یک لحظه هم به فکر این شهر نبودند.[۱۵]

 
تأثیر روز قدس در اردن

اردن نیز به عنوان یکی از کشورهای اسلامی، در مورد روز قدس تحولاتی داشته است. هر ساله راهپیمایی‌های گسترده‌ای در روز قدس در کشور اردن رخ می‌دهد که این نقش و تأثیر امام خمینی (ره) در این کشور را نشان می‌دهد. دکتر محمد عبدالله عویضه معاون دبیر کل جبهه عمل اسلامی اردن در دهه ۷۰  پیرامون روز قدس می‌گوید: «امام خمینی (ره) توجه خاصی به مسأله قدس و فلسطین داشتند؛ روز جهانی قدس در قلب مسلمانان بسان یک امر ابدی در آمده تا مسلمانان قبله اولشان را از یاد نبرند.»[۱۶]

عبداللطیف عربیات، دبیر کل جبهه عمل اسلامی اردن نیز در این زمینه می‌گوید: «ابتکار امام خمینی (ره) در اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس بیانگر عمق اهمیت آزاد سازی قدس برای مسلمانان است.»[۱۷]

 
روز جهانی قدس در افغانستان

افغانستان نیز یکی از کشورهایی است که اختلافات شیعه و سنی در آن وجود دارد. روز قدس در این کشور، توانسته است محور وحدت مسلمانان آن باشد. «مولوی سید احمد آخندزاده» رئیس شورای اخوت اسلامی ولایت «هرات»، طی سخنانی به مناسبت نمایشگاه عکس روز قدس، گفت: « ضروری است تا جوامع اسلامی با پیروی از خط امام و مطابق با دستورات الهی از ملت آزاده و مظلوم فلسطین اعلام حمایت کنند. گرامی‌داشت روز قدس واجب است و بفرموده امام خمینی فریاد مظلومیت فلسطینی‌ها را باید به جهانیان برسانیم. در هر کشور اسلامی اگر دقت کنید استکبار جهانی آتش کینه، درگیری‌ها، قتل، فجایع و مشکلات اجتماعی را بر افروخته و همین مسلمانان هستند که در این جریان آسیب می‌بینند.» آخندزاده از لزوم وحدت سخن به میان آورده و گفت: «بنا به دستور خدای متعال وحدت و انسجام خود را حفظ کنند تا دشمن نتواند در بین جوامع اسلامی نفوذ کرده و باعث ایجاد مشکل شود.»[۱۸]

و به همین ترتیب کشورهای مصر، الجزایر، لبنان، سوریه، ترکیه و... هر ساله در روز قدس با آمدن به خیابان‌ها، بر وحدت مسلمین در مقابل مستکبرین، همبستگی و حمایت از فلسطین تأکید دارند که شرح جزئیات اتفاقات و راهپیمایی‌ها از حوصله این مقال، خارج است و به ذکر همین نکات بسنده کرده‌ایم.

 

 

سعید ابوالقاضی

 

[۱] . آل عمران/۱۰۳
[۲] . آل عمران/۱۰۵
[۳] . آل عمران/۱۵۲
[۴] . الکافی، ثقة الاسلام کلینی ج‏ ۲، ص ۱۶۴ ح ۵ ؛ تهذیب الاحکام، شیخ طوسی، ج ۶، ص ۱۷۵، ح ۲۹ ؛ بحارالانوار، علامه مجلسی، ج ۷۱، ص ۳۳۹، ح ۱۲۰.
[۵] . صحیفه امام؛ ج ۱، ص ۳۳۶
[۶] . بخشی از سخنرانی امام در جمع فضلای حوزه‌ی علمیه‌ی نجف اشرف (۲۳ آبان ۱۳۴۴/ ۲۰ رجب ۱۳۸۵) ر.ک: سید حمید روحانی، بررسی و تحلیلی از نهضت امام خمینی، ج ۱، ص ۱۵۸-۱۵۹٫
[۷] . در دیدار عبدالحلیم خدّام، نخست‌ وزیر و وزیر خارجه سوریه با ایشان، ر.ک: روزنامه‌ ی کیهان، پنج‌شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۵۸، ص ۳٫
[۸] . بیانات ۲۹ مرداد ۱۳۹۱
[۹] . http://yun.ir/3jswy2
[۱۰] . http://yun.ir/vazs63
[۱۱] . http://yun.ir/u06a6
[۱۲] . http://yon.ir/xttme
[۱۳] . http://yun.ir/dlfkn3
[۱۴] . http://yun.ir/jz5mjd
[۱۵] . http://fna.ir/7ZS5CL
[۱۶] . کیهان، ۳۰/۸/۱۳۷۵، ص ۱۲
[۱۷] . خراسان، ۳/۱۰/۱۳۷۹، ص ۵
[۱۸] . http://fna.ir/TKUH3E

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/HCLMJ

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.