پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| علمای ضد صهیونیسم: شهید بهشتی و شهید مفتح

مرحوم شهید بهشتی در سخنرانی‌های خود نیز به مسأله فلسطین اشاره نموده و دولت پهلوی را درباره حمایت از اسرائیل مورد سرزنش قرار می‌داد. همین امر باعث شده بود تا ساواک نسبت به او حساس شود.

 

پرونده ویژه‌ی «پیشگامی و پیشتازی علماء در مبارزه با خطر صهیونیسم»؛
شماره ششم: علمای ضد صهیونیسم: شهید بهشتی و شهید مفتح

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، همواره در مواقعی که خطر جوامع اسلامی را تهدید می‌کرده، این عالمان دین بوده و هستند که آن را شناسایی و برطرف می‌کنند. به هنگام بروز خطر صهیونیسم و اشغال فلسطین نیز این عالمان دین بودند که امّت اسلامی را متوجه خطر کرده و موج بیداری اسلامی را به راه انداختند. اما نکته‌ای که دراین جریان حائز اهمیت است، پیشگامی و پیشتازی علماء شیعه در ایران و عراق نسبت به این مسأله است. چرا که کشور فلسطین سنی مذهب هستند ولی هیچگاه این اختلاف باعث نشد تا علماء و شیعیان پیرو آنان، نسبت به معضل رژیم صهیونیستی تغییر موضع دهند.

از این رو شرح مبارزات برخی از علماء طراز اول شیعه که به سرعت متوجه خطر صهیونیسم در منطقه شده و نسبت به آن موضع گرفتند را بیان می‌کنیم.

 

شهید سید محمد حسینی بهشتی

شهید بهشتی فقیه، سیاستمدار و یار همیشگی حضرت امام (ره) بود که همواره قبل و بعد از انقلاب، در راه تحقق اسلام راستین گام بر می‌داشت. استکبار ستیزی و عدالت‌خواهی را می‌توان به عنوان دو مورد از صفات بارز این فقیه مجاهد نام برد. ایشان به مسأله اشغال فلسطین و اسرائیل توجه ویژه‌ای نموده و در داخل یا خارج از کشور به این امر مهم اهتمام ویژه‌ای داشتند.

شهید بهشتی به موضوع فلسطین به عنوان مشکل جهان عرب نگاه نمی‌کرد و این فاجعه انسانی را مشکل جهان اسلام می‌دانست. ایشان همواره برای بهبود وضع مردم فلسطین تلاش کرده و حتی در زمانی که در هامبورگ حضور داشت، کمک‌های نقدی را جمع‌آوری و از طریق امام موسی صدر و شهید چمران به مردم نیازمند فلسطینی می‌رساند.

«رحیم کمالیان» شاگرد و همراه شهید بهشتی در آلمان، در این باره می‌گوید: «او همیشه توصیه می‌کرد که حتی شده، درصد مختصری از هزینه‌های دانشجویی را صرفه‌جویی کنیم و آن را در صندوق مخصوص فلسطین بریزیم و پول‌های جمع‌آوری شده را برای رفع نیازهای مردم فلسطین اختصاص بدهیم. ایشان این موضوع را در انجمن‌های اسلامی به قدری خوب توجیه می‌کردند که دانشجویان گوش‌داده و عمل می‌کردند. همه انجمن‌های اسلامی آمریکا و اروپا که جزو اتحادیه انجمن‌های اسلامی بودند، این وجوهات را جمع‌آوری و صرف مسائل فلسطین می‌کردند.»[1]

علاوه بر این شهید بهشتی به کشورهای مختلف اسلامی مثل سوریه و لبنان سفر نموده و با گروه‌های مبارز فلسطینی دیدار داشتند. به عبارتی همین سفرها منجر به آشنایی ایشان با امام موسی صدر می‌شود.[2]

مرحوم شهید بهشتی در سخنرانی‌های خود نیز به مسأله فلسطین اشاره نموده و دولت پهلوی را درباره حمایت از اسرائیل مورد سرزنش قرار می‌داد. همین امر باعث شده بود تا ساواک نسبت به او حساس شود.

 

پیشنهاد مطالعه:

پرونده ویژه| علمای ضد صهیونیسم: آیات عظام علوی‌گرگانی، قاضی و دستغیب

 

در برخی از اسناد به دست آمده از ساواک درباره این شهید عزیز چنین آمده است: «نام‌برده فوق که رهبر گروه طرفدار خمینی می‌باشد ضمن بحث پیرامون اوضاع خاورمیانه و سیاست ایران در قبال جنگ اخیر اعراب و اسرائیل اظهار داشت: ما همیشه معتقد بودیم که رهبران ایران به اسرائیل کمک خواهند کرد و اخباری که به دستمان رسیده نیز مؤید نظریه ماست. زیرا اطلاع یافتیم که بین ایران و اسرائیل یک پل‌هوائی زده شده که از آن طریق اسلحه و سایر کمک‌های آمریکا، به اسرائیل حمل می‌شود.

مشارالیه که از روحانیون طرفدار خمینی می‌باشد، پیرامون جنگ اخیر اعراب و اسرائیل اظهار داشته تا زمانی که دول اسلامی با یکدیگر متحد نشوند، هیچگاه پیروز نخواهند شد. زیرا وقتی دول اسلامی از پشت به اعراب خنجر می‌زنند، چطور می‌توان انتظار داشت که اعراب موفق شوند. مشارالیه همچنین اظهار داشته، اسرائیل تا زمانی که استعمار آمریکا از ایران و یا ترکیه و اردن و عربستان سعودی خارج نشود، شکست نخواهد خورد.»[3]

 

شهید محمد مفتح

شهید مفتح که مردم سالروز شهادت او را با عنوان روز «وحدت حوزه و دانشگاه» می‌شناسند از دیگر عالمان مجاهد زمان انقلاب اسلامی است که به پیروی از استاد خویش امام خمینی (ره)، همواره در حال مبارزه با استکبار و ظلم بود. تا جایی که منافقان حضور روشنگر او را به زیان خود دانسته و او را شهید کردند.

برای شهید مفتح همچون سایر یاران و شاگردان امام (ره) مسائل جهان اسلام خصوصاً فلسطین از اهمیت بسزایی برخوردار بود. او حتی بعد از آزادی از زندان، شروع به جمع‌آوری کمک‌های نقدی برای شیعیان لبنان می‌کند. شیعیانی که در اثر حمله اسرائیل، متحمل خسارات جبران‌ناپذیری شده بودند. تا جایی که خود به لبنان رفته و از نزدیک بر چگونگی توزیع کمک‌های مردمی نظارت می‌کند.[4]

جالب است بدانید که قطعنامه اولین روز قدس در 1358ه.ش را شهید مفتح نوشته است. ایشان در این قطعنامه به موارد مهم زیادی اشاره می‌کنند که دو مورد آن عبارتند از:

  • ما پشتیبانی خود را از آرمان‌های ملت فلسطین که آزاد کردن قدس یکی از آن‌هاست، اعلام داشته و به تجربه انقلاب پیروز خویش امیدواریم که جهت مبارزه برای فلسطین، کاملاً اسلامی شود.
  • ما هرگونه قرارداد علیه منافع فلسطین از جمله قرارداد منحوس «کارتر-سادات-بگین» را شدیداً محکوم می‌نماییم. [5]

 

میلاد پورعسگری

 

پی نوشت:

1 http://yun.ir/l1o2v6

2- http://yun.ir/ylj3eb

3- http://yun.ir/0wxbk8

4- http://yun.ir/b9fted

5- http://yun.ir/0iiw

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/2ET0hr

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.