پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| کرونا و امنیت خارجی اسرائیل

پیامدهای منفی و مخرب شیوع کرونا در کوتاه‌مدت و میان‌مدت در آستانة انتخابات نوامبر آمریکا نیز می‌تواند احتمال شکست ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری را افزایش دهد که یک کابوس واقعی برای اسرائیلی‌ها خواهد بود.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، بحران شیوع ویروس کرونا صرفا حوزه سلامت عمومی را تحت تأثیر قرار نخواهد داد، بلکه حوزه‌های سیاست، امنیت و اقتصاد در منطقه غرب آسیا را در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت به شدت متأثر خواهد کرد. اسرائیل به شدت در حال رصد این پیامدها به ویژه در حوزه امنیت داخلی و خارجی خود است. حال سؤال اصلی اینجا است: بحران کرونا دقیقاً چه تأثیراتی بر امنیت خارجی اسرائیل خواهد گذاشت؟

استراتژیست‌های اسرائیلی معتقدند در صورتی که بحران شیوع کرونا در سطح جهانی و به ویژه منطقه غرب آسیا ادامه پیدا کند، فرصت‌هایی جهت همکاری‌های بهداشتی، امنیتی و اقتصادی متقابل میان اسرائیل و کشورهای منطقه ایجاد می‌شود که باید در راستای ثبات اسرائیل مورد استفاده قرار گیرد اما متقابلاً فرصت‌های مناسبی نیز برای گروه‌ها، سازمان‌ها و دولت‌هایی فراهم می‌شود که درصدد واردکردن خسارات مالی، سیاسی، نظامی و امنیتی به اسرائیل هستند.

همچنین بحران کرونا  به تعبیر اسرائیلی‌ها ممکن است گروه‌های تروریستی در کشورهای منطقه خاورمیانه در سایه عدم کنترل دولت‌ها را مجدداً فعال کند.

ناتوانی دولت‌های ضعیف و رژیم‌های اقتدارگرای منطقه مثل اردن و مصر از مهار بحران کرونا، آنان را متزلزل و آسیب‌پذیر خواهد کرد و این درحالی است که اسرائیل خلاف آن‌ها در مهار شیوع کرونا به موفقیت نسبی دست یافته است.

بنابراین هر چه بحران کرونا در منطقه بیشتر طول بکشد احتمال به چالش کشیده‌شدن امنیت اسرائیل و کشورهای متحد غرب و همسو با آن افزایش می‌یابد. لذا بحران کرونا فرصت مناسبی برای اسرائیل جهت افزایش همکاری‌های متقابل بهداشتی، اقتصادی و امنیتی با کشورهای منطقه و شیوخ خلیج فارس جهت مهار بحران کرونا و همین‌طور تقویت و تثبیت همکاری‌های فی‌مابین محسوب می‌شود.

از طرفی دیگر با سقوط بی‌سابقه قیمت جهانی نفت، کشورهای عرب حوزه خلیج فارس مثل سعودی، امارات، عراق، قطر و کویت شاهد افزایش بی‌ثباتی اقتصادی و سیاسی خواهند شد و از طرفی کشورهایی که از آن‌ها کمک اقتصادی دریافت می‌کردند مثل مصر، اردن و تشکیلات خودگردان فلسطین نیز به شدت دچار مشکلات اقتصادی و متعاقباً تنش‌های سیاسی و امنیتی خواهند شد. این بحران‌ها در عین اینکه می‌تواند به شدت امنیت اسرائیل را دچار مخاطره کند، اما فرصت مناسبی نیز در اختیار صهیونیست‌ها قرارخواهد داد تا بتوانند در پرتو ارائه کمک‌های پزشکی، بهداشتی، اقتصادی و امنیتی روابط خود را با آنان بیش از پیش تقویت کنند.

یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های اسرائیل، شکست ترامپ در انتخابات نوامبر 2020م به علت تأثیرات منفی بحران شیوع کرونا بر وضعیت اقتصادی، مالی، تجاری و رفاهی آمریکا، به ویژه بعد از سقوط بی‌سابقه قیمت نفت به صفر دلار است.

بهبود اوضاع اقتصادی همواره یکی از نقاط مثبت و ابزارهای قدرت ترامپ در مقابل رقبایش بوده و درصورت تضعیف وضعیت اقتصادی و رفاهی آمریکا ترامپ که دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای در سایر حوزه‌ها و به خصوص سیاست خارجی کسب نکرده است، بسیار آسیب‌پذیر بوده و متضرر خواهد شد و احتمال شکست وی در انتخابات ریاست‌جمهوری به شدت افزایش خواهد یافت و به این ترتیب اسرائیل بهترین دوست خود در کاخ سفید از بدو تاسیس رژیم صهیونیستی را از دست خواهد داد.

 

گفت‌وگو| ادامه بحران کرونا باعث افزایش تنش‌ها در جامعه اسرائیل خواهد شد

یادداشت اختصاصی| ویروس کرونا و حزب شیطان

گفت‌وگو| کرونا به طراحان آمریکایی‌اش برگشته است

 

شکست ترامپ در انتخابات در آستانه اجرای طرح یک‌جانبه و جانب‌دارانه معامله قرن که متضمن آرزوهای همیشگی اسرائیل در الحاق غور اردن و شهرک‌های صهیونیستی به این رژیم است، برای آن‌ها و شخص نتانیاهو فاجعه‌ای بزرگ تلقی می‌گردد؛ لذا آن‌ها بسیار نگرانند.

با تثبیت ریاست پوتین تا2030م در روسیه، موفقیت این کشور به عنوان یک بازیگر مهم و نقش‌آفرین در بازار جهانی نفت و نیز هم‌پیمانی و هم‌سویی تأثیرگذار آن با چین در عرصه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی این کشور را به یک قدرت تأثیرگذار و بزرگ بین‌المللی تبدیل کرده است.

روسیه در مهار کرونا تقریباً مثل چین موفق بود و میزان کنترل خود در امور اجتماعی و امنیتی کشور را به خوبی مشخص کرد. در روسیه بحران کرونا تا حد زیادی مهار شد و خسارات آن محدود و کنترل گشت. لذا موفقیت روسیه و چین در مدیریت بحران کرونا و آسیب‌پذیری آمریکا و اروپا  در برابر این بحران نشانگر تقویت جایگاه سیاسی و اقتصادی و نقش‌آفرینی مؤثر چین و روسیه به عنوان دو قدرت هم‌سو در جهان پساکرونا است که می‌تواند معادلات بین‌المللی را به نحو عمیقی متحول سازد و  قطعاً و منطقاً  این تحول بنیادین و تضعیف جایگاه بین‌المللی آمریکا و اروپا به عنوان متحدین سنتی و اصلی اسرائیل امنیت این رژیم را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.

لازم به ذکر است که چین علی‌رغم اینکه اولین کشوری بود که دچار این بیماری شد، اما با بهره‌گیری از انضباط مستحکم و شدید اجتماعی و سیاسی خاص خود توانست بحران شیوع کرونا را کنترل و مدیریت کند و لذا در دنیای پساکرونا چین با اقتداری مضاعف به صف قدرت‌های بین‌المللی اقتصادی و سیاسی بازگشته و اروپا و آمریکا را در اقتصاد و سیاست بیشتر از گذشته به چالش خواهد کشید.

اما اروپا و آمریکا که فاقد انضباط اجتماعی و سیاسی آهنین چین هستند کماکان درگیر بحران کرونا بوده و لطمات اقتصادی و اجتماعی سنگینی را متحمل خواهند شد و از اقتدار و اعتبار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آن‌ها کاسته خواهد شد. با توجه به اینکه آمریکا و اروپا از بدو تأسیس اسرائیل حامیان اصلی آن بودند و اصلاً پروژه تاسیس رژیم صهیونیستی توسط آن‌ها آغاز و حمایت شده است، لذا افول جایگاه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آن‌ها در میان‌مدت و بلندمدت بر جایگاه و اعتبار سیاسی، اقتصادی و امنیتی اسرائیل اثرات سوء پایدار و تعیین‌کننده خواهد گذاشت.

علاوه بر اینکه عدم مدیریت مؤثر بحران کرونا و مرگ و میرها و مشکلات اقتصادی، بهداشتی و رفاهی ناشی از آن در جامعه آمریکا، سبب لطمات جدی به اعتبار و منزلت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده در آستانه انتخابات نوامبر ریاست‌جمهوری آمریکا خواهد شد که برای اسرائیل به‌ویژه از منظر سیاسی و امنیتی بسیار حائز اهمیت، دردناک و تعیین‌کننده خواهد بود.

در مورد خاورمیانه به طور کلی بحران شیوع کرونا در کنار سایر بحران‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و نظامی در کشورهای منطقه و عدم وجود اعتماد متقابل و حسن روابط  بین قدرت‌های منطقه‌ای مثل ایران، ترکیه و عربستان احتمالاً بحران‌ها را در سطح منطقه افزایش خواهد داد و حجم بالای مهاجرت‌ در سطح منطقه، نیز طبعاً کنترل کرونا را سخت‌تر می‌کند و بر سطح  بحران و استمرار آن خواهد افزود. به احتمال زیاد بحران کرونا دولت‌های منطقه و امنیت آنان را به خطر خواهد انداخت و طبعاً اسرائیل نیز از این وضعیت متزلزل امنیتی به شدت متأثر خواهد شد.

فرضاً در صورت وقوع ناآرامی و خلاءامنیتی در کشور اردن، امنیت اسرائیل به شدت به چالش کشیده خواهد شد. اما منبع و محل اصلی تهدید امنیتی علیه اسرائیل در خاورمیانه محور مقاومت و ایران است.

شیوع کرونا در ایران، در کنار سایر معضلات اجتماعی و تحریم‌های اقتصادی همه‌جانبه آمریکا طی سال‌های اخیر و اعتراضات فراگیر پاییز، پیامدهای ناشی از ترور سردار سلیمانی و هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی، احتمالاً سبب توجه بیش از پیش حکومت به اوضاع داخلی خواهد شد.

از نظر برخی از کارشناسان مسائل سیاسی و اجتماعی، اخیراً بحران شیوع کرونا در کنار تحریم‌های اقتصادی همه‌جانبه و هدفمند آمریکا به میزان قابل توجهی مداخلات مستقیم ایران در تحولات منطقه‌ای را کاهش داده است.  گروهی از کارشناسان اسرائیلی نیز معتقدند که فعل و انفعال نیروهای ایران و مقاومت در منطقه تحت تأثیر مشکلات سیاسی و اقتصادی و بحران شیوع کرونا کاهش پیدا کرده است.

در ابتدای بحران کرونا برآورد سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا این بود که به احتمال زیاد کرونا و تأثیرات روانی و میدانی آن سیاست داخلی و خارجی ایران را متأثر کرده و اکنون زمان فشار مضاعف به ایران برای گرفتن امتیاز و کشاندن به پای میز مذاکره است.

اسرائیلی‌ها نیز معتقد بودند که احتمالاً کرونا در کنار مشکلات اقتصادی ایران و تحریم‌های آمریکا مانع از گسترش تلاش‌های منطقه‌ای ایران برای سیطره بر خاورمیانه و نیز جلوگیری از اقدامات تحریک‌کننده ایران در خصوص برنامه هسته‌ای شود.

اما پیش‌بینی‌ها غلط از آب درآمد و به مرور ایران توانست بحران کرونا را مدیریت کند و به علت ریشه‌های عمیق فرهنگی و اعتقادی محور مقاومت و سازگاری آن  با وضعیت خاص ژئوپلیتیک منطقه، اقتدار محور مقاومت در منطقه به علت بحران‌هایی مثل شیوع کرونا تضعیف نخواهد شد.

اکنون ایران تا حدود زیادی موفق به مهار بحران کرونا شده و نفوذ منطقه‌ای آن کاهش پیدا نکرده و محور مقاومت نیز تضعیف نشده است و این مسائل قطعاً امنیت اسرائیل را تحت تأثیر شدید قرار می‌دهند. پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی نور با موشک بالستیک قاصد در نهایت ابهام استراتژیک و در اوج بحران کرونا نشانگر اقتدار ایران است.

البته لازم به ذکر است که بحران شیوع کرونا، کاهش کمک‌های نظامی و مالی ایران به حزب‌الله لبنان به علت تحریم‌های اقتصادی همه‌جانبه، مشکلات و بحران‌های سیاسی و اقتصادی داخلی لبنان و اعتراضات خیابانی همگی سبب کاهش احتمال درگیری نظامی حزب‌الله با اسرائیل صرفاً در کوتاه‌مدت شده است.

از طرفی دیگر در صورت حماقت رژیم صهیونیستی در الحاق کرانه باختری یا حتی غور اردن و شهرک‌های صهیونیستی به اسرائیل،  به احتمال زیاد انتفاضه در کرانه باختری آغاز خواهد شد و تشکیلات خودگردان فرو خواهد پاشید. هماهنگی امنیتی متوقف شده و حماس و گروه‌های مقاومت در کرانه به شدت فعال خواهند شد و ضمناً طرح صلح ترامپ موسوم به معامله قرن نیز به شکست خواهد انجامید.

علاوه بر موارد فوق، با توجه به نارضایتی و اعتراضات خیابانی یک سال گذشته در اردن، این کشور نیز که بیش از 50 درصد از جمعیت آن فلسطینی هستند به احتمال زیاد دچار ناآرامی و قیام خواهد شد که بی‌سابقه است و قطعاً بر موقعیت ترامپ در انتخابات اثر منفی شدیدی خواهد گذاشت. از طرف دیگر پیامدهای بحران کرونا و افت قیمت نفت نیز بر افزایش احتمال قیام در اردن خواهد افزود.

علاوه بر اینکه دولت اردن توسط افکار عمومی به علت الحاق غور اردن به اسرائیل که برای اردن اهمیتی استراتژیک دارد تحت فشار قرار گرفته، معاهده راهبردی صلح وادی عربه1994م را معلق خواهد کرد که تبعات بسیار منفی برای امنیت کرانه باختری و رژیم صهیونیستی خواهد داشت.

پیامدهای منفی و مخرب شیوع کرونا در کوتاه‌مدت و میان‌مدت در آستانة انتخابات نوامبر آمریکا نیز می‌تواند احتمال شکست ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری را افزایش دهد که یک کابوس واقعی برای اسرائیلی‌ها خواهد بود.

 عدم موفقیت طرح معامله قرن، وقوع انتفاضه در کرانه باختری، ناآرامی در کشور اردن، تعلیق معاهده راهبردی وادی عربه1994م ، پیامدهای منفی بحران کرونا در آمریکا، سقوط قیمت نفت، ناکامی‌ها و تلفات در عراق، ناکامی در خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره و ناکامی در فشار حداکثری بر ایران و حل مسأله اتمی آن، پازل شکست‌های ترامپ را تکمیل خواهد کرد و احتمال شکست ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر را به شدت افزایش خواهد داد، و قطعاً شکست احتمالی ترامپ در انتخابات نوامبر برای نتانیاهو و اسرائیل در این شرایط منطقه، فاجعه‌ای بزرگ و غیر قابل جبران محسوب می‌شود.

ضمناً لازم به ذکر است که آمریکایی‌ها نیز برای فرصت‌سازی از بحران کرونا در منطقه و به خصوص عراق برنامه‌ریزی داشته و درصدد استفاده از اهرم کمک‌های اقتصادی و بهداشتی خود به عراقی‌ها در ارتباط با کرونا برای ابقای حضور خود در عراق هستند.  بنابراین با توجه به شرایط منطقه و نیاز ضروری اسرائیل به تقویت حضور آمریکا در منطقه این مسأله نیز بر امنیت اسرائیل تاثیر بسزایی خواهد داشت.

اخراج یا تضعیف حضور آمریکایی‌ها در منطقه کابوس اسرائیل خواهد بود. لذا بازه‌زمانی تا نوامبر برای گروه‌های مقاومت در منطقه، فرصتی طلایی ارزیابی می‌گردد.

 

نتیجه‌گیری

جهان پساکرونا جهانی متفاوت خواهد بود. از منظر سیاسی و اقتصادی، احتمالاً نقش و جایگاه جهانی چین و روسیه ارتقاء خواهد یافت و  نقش و جایگاه آمریکا و اروپا تضعیف خواهد شد و تحولات مذکور شدیداً بر امنیت خارجی اسرائیل اثرات منفی خواهند گذاشت. در صورت شکست ترامپ به عنوان بهترین دوست و حامی اسرائیل در انتخابات ریاست‌جمهوری، پازل بدبختی‌های اسرائیل کامل خواهد شد.

ایران موفق به مهار و مدیریت بحران کرونا شده و کماکان  نقش منطقه‌ای و نفوذ گسترده‌اش برقرار خواهد بود و محور مقاومت تضعیف نشده است و تمامی این موارد به شدت بر امنیت خارجی اسرائیل مؤثر خواهند بود.

 

دکتر علیرضا عرب، روزنامه‌نگار و کارشناس مسائل منطقه

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/KFzN

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.