پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

گفت‌وگو| پلیس آمریکا روش‌های سرکوب معترضان را از اسرائیلی‌ها یاد گرفته است

دکتر «فواد ایزدی» کارشناس مسائل آمریکا معتقد است که اعتراضات اخیر در آمریکا تاثیری در میزان کمک واشنگتن به تل‌آویو نخواهد داشت و این مسائل به روابط اقتصادی طرفین ارتباطی ندارد.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، جورج فلوید ۴۶ ساله، یک سیاه‌پوست آمریکایی بود که در تاریخ ۲۵ مه پس از آنکه از سوی فردی به خرید با پول تقلبی متهم شده و تحت بازداشت قرار گرفت، با خشونت یک افسر آمریکایی که گردن او را با زانو می‌فشرد، خفه شد. مرگ دلخراش او که تصاویرش از سوی یک رهگذر در مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا ثبت شده، موجی از اعتراضات به خشونت پلیس و تبعیض علیه سیاه‌پوستان را در سراسر آمریکا به راه انداخته است. این خشونت با محکومیت بین‌المللی هم مواجه شد.

بر همین اساس خبرنگار پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر با «دکتر فواد ایزدی» کارشناس مسائل آمریکا و عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان گفتگو کرده است که شرح آن از نظر می‌گذرد:

 

کارشناس مسائل آمریکا در خصوص تشابه اقدامات نژادپرستانه آمریکایی‌ها علیه سیاه‌پوستان و صهیونیست‌ها علیه شهروندان خودشان و فلسطینی‌ها تصریح کرد: نیروهای پلیس آمریکا بسیاری از روش‌هایی را که برای سرکوب و برخورد با سیاه‌پوستان و معترضان به نژادپرستی در این کشور استفاده می‌کنند، از نظامیان اسرائیلی و صهیونیست یادگرفته و تعلیم دیده‌اند. تعاملات آمریکا و رژیم صهیونیستی در زمینه سرکوب معترضان شبیه به هم است و بسیاری از اوقات در این رابطه با هم همکاری دارند. با این حال اعتراضات اخیر در آمریکا تاثیری در میزان کمک واشنگتن به تل‌آویو نخواهد داشت و این مسائل به روابط اقتصادی طرفین ارتباطی ندارد.

وی در رابطه با عدم حاکمیت فرهنگ لیبرالیستی بر اقلیت‌های موجود در آمریکا و جذب آنان به لیبرالیسم نیز تاکید کرد: فرهنگ آمریکایی محدودیت‌ها و مشکلاتی دارد و جاذبه فرهنگ آمریکایی برای دیگران کمتر از دافعه آن است. لذا افراد دیگر فرهنگ‌ها و اقلیت‌های موجود و حاضر در آمریکا نیز به حفظ فرهنگ خاص خودشان تمایل دارند. به همین دلیل بسیاری از مردم فرهنگ لیبرالیستی حاکم بر آمریکا را به دلیل مشکلات موجودش نمی‌پذیرند.

دکتر ایزدی درباره تلاش ترامپ برای جلب نظر آمریکایی‌های سفیدپوست نژادپرست در انتخابات پیش‌رو از طریق سرکوب سیاه‌پوستان نیز گفت: ترامپ تلاش می‌کند از طریق تحولات و اعتراضات اخیر و سرکوب‌های صورت‌گرفته، نظر نژادپرستان آمریکایی منتقد خودش را جلب کند. اعتراضات اخیر برای ترامپ هم رویش دارد و هم ریزش و او تصور می‌کند که رویش‌هایش بیشتر است، اما این موضوع مشخص نیست.

فواد ایزدی درباره تاریخ وجود نگاه‌های نژادپرستی در میان سران آمریکا بیان داشت: از قبل از تأسیس آمریکا مشکل نژادپرستی را در این کشور مشاهده می‌کنیم. یکی زمانی که مهاجران اروپایی در آمریکا سرخ‌پوستان بومی را قتل‌عام کردند که غالباً هم با نگاه نژادی و درگیری نژادی این کار را کردند. این برخوردشان با سرخ‌پوستان بود. مورد دیگر مربوط به سیاه‌پوستانی می‌شود که آن‌ها را به زور از آفریقا به عنوان برده می‌آوردند و این کار هم با نگاه نژادی و تفکر برتری نژادی اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: در اولین روزی که آمریکا شکل‌گرفت قبل از اینکه رسماً تأسیس شود، این نگاه نژادپرستانه در آمریکا وجود داشته است. از آن جایی که این یک مسئله ریشه‌ای است، به راحتی قرار نیست از بین برود. این یکی از محور‌های اصلی کشور و تمدن آمریکا است. اگر برای آمریکا تمدنی قائل باشیم، نژادپرستی یکی از شاخص‌ها و ستون‌های اصلی تمدن آمریکا است.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/hEzvI

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.