پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

گفت‌وگو| محمود عباس برای آشتی ملی جدی به نظر می‌رسد

محمود عباس هم انتخاب‌های زیادی ندارد که مجدداً به همکاری با اسرائیل برگردد. ابوزمان الان ممنوعیت رفت و آمد دارد و عملاً در رام‌الله محاصره شده است و ایشان هیچ انتخابی جز مقاومت ندارد. خیلی‌ها معتقدند که ایشان انتخاب کرده که شرافتمندانه بمیرد و تسلیم اسرائیل نشود.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، روز گذشته 17 خرداد ماه، «عباس زکی» عضو کمیته مرکزی جنبش فتح اعلام کرد، «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان پیامی در راستای تحقق آشتی ملی و شکست رژیم صهیونیستی به تمام گروه‌های فلسطینی از جمله حماس و جهاد اسلامی فرستاده است.[1] پیش از این نیز محمود عباس تمام همکاری‌های بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی را ملغی اعلام کرد.

خبرنگار پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر گفت‌و‌گویی با «دکتر حسین رویوران»، کارشناس ارشد مسائل منطقه انجام داده است تا ابعاد مختلف این مسئله مورد بررسی قرار گیرد. در ادامه متن مصاحبه تقدیم می‌گردد:

 

خیبر: محمود عباس و تشکیلات خودگردان برای تحقق آشتی ملی چقدر جدی هستند؟

من فکر می‌کنم این‌بار جدیتی وجود دارد؛ چون تصور رژیم صهیونیستی بر این بود که محمود عباس هیچ انتخابی ندارد؛ چراکه حقوق ماهیانه کارکنان دولت خودگردان از طریق مالیاتی که اسرائیل جمع می‌کند، پرداخت می‌شود. لذا تصورشان این بود که چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. اما شاهد بودیم زمانی که دولت اسرائیل اعلام کرد حاضر است چنین پولی را به دولت خودگردان واگذار کند، دولت از دریافت این پول خودداری کرد. دولت خودگردان گفت تمام توافق‌ها را نادیده گرفته، و لذا به نظر می‌رسد می‌خواهد به حرفش پای‌بند باشد؛ حتی به قیمت اینکه کارکنان بدون حقوق بمانند‌. احتمال فروپاشی دولت خودگردان هم وجود دارد،‌ اما در عین حال محمود عباس همچنان حاضر نشده موضعش را تغییر بدهد. لذا این جدیت در اینکه تمام توافقات ملغی شده وجود دارد.

اما در مورد همکاری داخلی، من تصور می‌کنم این مسئله نیاز به گفت‌وگو دارد و لازم است هریک از گروه‌ها موضعشان را اعلام کنند و با یکدیگر تعامل داشته باشند. بیش از دو دهه و نزدیک به سه دهه است که این همکاری بین حماس و دولت خودگردان وجود ندارد. الان هم زمینه‌هایی فراهم شده، نه اینکه همکاری بین این‌ها آغاز شده باشد. لذا تصور من این است که گفت‌وگوها باید شروع شود، ضمن اینکه محمود عباس هم جدیت دارد. چراکه اگر ابوزمان گفت‌وگو با اسرائیل را کنار گذاشته باشد، ‌هیچ آلترناتیوی جز وحدت داخلی ندارد. لذا تصور می‌کنم در مقابل یک جدیت قرار داریم.

 

خیبر: یک‌سری از نیازهای حیاتی فلسطینی‌ها (مانند آب و برق) به همکاری تشکیلات خودگردان با رژیم صهیونیستی وابسته است. با تحقق آشتی ملی تکلیف این نیازها چه می‌شود؟

اجرای معامله قرن یعنی مرگ کامل محمود عباس. عباس قرار است در کرانه باختری و نوار غزه حکومت کند. اگر 40 درصد از کرانه را صهیونیست‌ها بگیرند، دیگر نمی‌شود در مورد دولت خودگردان صحبت کرد. مخصوصاً اینکه کارهایی که اسرائیل می‌خواهد انجام بدهد، کرانه باختری را به مجموعه جزایر غیر قابل کنترل و غیر پیوسته تبدیل می‌کند.

 

گفت‌وگو| امام خمینی (ره) جزئی از سلسله طلایی تغییر در تاریخ اسلامی هستند

گفت‌وگو| گروه‌های مقاومت در دوران رهبری آیت‌الله خامنه‌ای معادلات منطقه را تغییر داد

گفت‌وگو| امام خمینی، قدس را به شهری جهانی تبدیل کردند

 

لذا محمود عباس نمی‌تواند همکاری کند. یعنی اصلاً قادر به انجامش نیست. دولت خودگردان هم حقوق‌بده است و اگر حقوق پرداخت نکند یعنی دولتی وجود ندارد. محمود عباس و تشکیلات هم قبول نکردند که مالیات را از اسرائیل دریافت و حقوق کارمندان را پرداخت کنند؛ ‌لذا بحث آب و برق فلسطینی‌ها نیز به همین منوال است. محمود عباس فعلا گزینه‌ای جز توافق با گروه‌های مقاومت فلسطینی ندارد.

 

خیبر: صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها درصدد هستند تا به نوعی هرچه زودتر معامله قرن را اجرا کنند. با این تفاسیر نیاز است آشتی ملی هرچه زودتر محقق شود. از نظر شما امکان دارد این توافق هرچه زودتر شکل بگیرد؟ و به نظر شما این توافق می‌تواند منجر به مسلح‌شدن تشکیلات خودگردان و کرانه باختری بشود؟

تصور من این است که اجرای معامله قرن برای اسرائیل دردسر ساز است؛ چون اردن به شدت نگران است و موضع دارد؛ محمود عباس نیز همینطور. عملاً رژیم صهیونیستی در صورت اجرای این معامله درگیر جنگ با چند طرف می‌شود. اروپایی‌ها هم اعلام کردند اگر اسرائیل این کار را انجام دهد، تنبیه‌هایی در نظر گرفته شده است و این تنبیه‌ها اعمال خواهد شد. لذا الان اسرائیل واقعاً نمی‌داند فرصتی که ترامپ برای آن‌ها به وجود آورده را چقدر می‌توانند عملی کنند. آمریکا با شرایطی که الان پیش آمده، به صورت محرمانه از اسرائیل خواسته تا برای اجرای معامله قرن عجله نکند.

علی‌ایحال تصور من بر این است که اسرائیل نمی‌تواند به راحتی این طرح را اجرا کند. به دلیل اینکه اگر رژیم صهیونیستی بخواهد این کار را انجام بدهد، دولت خودگردان همان نقشی که در سال 2000م. بازی کرد را مجدداً بازی می‌کند. در آن سال گفت‌وگوهای بین یاسر عرفات و ایهود باراک به بن‌بست رسید؛ و انتفاضه دوم شروع شد. بخش وسیعی از نیروهای فتح با استفاده از سلاح‌های سبکی که در اختیار دولت بود، در انتفاضه پیشتاز بودند. نیمی از عملیات توسط کتائب‌الاقصی فتح اتفاق افتاد، ‌و نیمی دیگر از سوی حماس و جهاد و سایر گروه‌های مقاومت انجام شد.

الان هم امکان تکرار این مسئله وجود دارد. البته اسرائیل در حال حاضر می‌خواهد انبارهای سلاح دولت خودگردان را پیشاپیش مصادره کند و مانع این بشود که آنچه در سال 2000م. اتفاق افتاد، یک بار دیگر تکرار بشود. اما من فکر می‌کنم سلاح‌هایی که در اختیار دولت خودگردان و فتح قرار دارد در یک‌جا متمرکز نیست که اسرائیل بتواند آن‌ها را مصادره کند و از دست‌بردن فلسطینی‌ها به سلاح جلوگیری کند. علی‌ایحال اگر اسرائیل این کار را بکند، قطعاً کرانه باختری در معرض انتفاضه جدید قرار خواهد گرفت.

 

خیبر: همکاری‌های تشکیلات خودگردان با رژیم صهیونیستی قطعاً به نفع این رژیم هم بوده است. به نظر شما امکان دارد رژیم صهیونیستی برای عدم تحقق آشتی ملی و ادامه همکاری با تشکیلات، تلاش کند تا محمود عباس را از تصمیمش منصرف کند؟

نه؛ اسرائیل به دنبال سیاست‌های توسعه‌طلبانه است و می‌خواهد 700 هزار صهیونیست که در کرانه باختری مستقر هستند را به سرزمین‌های تحت اشغال خودش منتقل کند. برای این کار باید 40 درصد کرانه باختری را مصادره کند. این برخلاف قطعنامه‌ها و بسیاری از موازین حقوق بین‌الملل و مسائلی از این قبیل است. محمود عباس هم انتخاب‌های زیادی ندارد که مجدداً به همکاری با اسرائیل برگردد. ابوزمان الان ممنوعیت رفت و آمد دارد و عملاً در رام‌الله محاصره شده است و ایشان هیچ انتخابی جز مقاومت ندارد. سن محمود عباس الان حدود 82 سال است و هر آن ممکن است از دنیا برود. خیلی‌ها معتقدند که ایشان انتخاب کرده که شرافتمندانه بمیرد و تسلیم اسرائیل نشود.

 

خیبر: اگر فرضاً اتفاقی برای محمود عباس بیفتد، به نظر شما رویه جدید تشکیلات خودگردان در برابر اسرائیل قابل پیش‌بینی است؟

اگر هر اتفاقی برای محمود عباس بیفتد، به طور طبیعی هم فتح و هم ساف باید برای خودشان دبیرکل انتخاب کنند. الان هر دو یکی هستند، در زمان عرفات هم اینطور بود. تصور می‌کنم محمود عباس از مشروعیتی به عنوان یک عضو مؤسس جنبش فتح برخوردار بود و قطعاً اگر ایشان برود، افرادی که ممکن است جایگزین او بشوند از چنین مشروعیتی برخوردار نیستند و نمی‌توانند نقش محمود عباس را به این راحتی برای اسرائیلی‌ها بازی کنند.

 

خیبر: خیلی ممنون از اینکه در این گفت‌وگو شرکت کردید.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/6KuE 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.