پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

گفت‌وگو| رابطه دکتر رمضان عبدالله با حماس الگویی در مبارزه با اسرائیل بود

دکتر «اسماعیل رضوان» نماینده جنبش حماس فلسطین در لبنان بیان داشت که دکتر شلح با حماس روابط قوی و مستحکمی داشت و موجب وحدت فیمابین و ایجاد روح مقاومت در فلسطین و غزه و تشکیل اتاق عملیات مشترک گروه‌های مقاومت گردید.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، جنبش جهاد اسلامی از درگذشت «رمضان عبدالله شلح» دبیرکل سابق این جنبش خبر داد. در همین خصوص «نافذ عزام» عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین اعلام کرد که رمضان شلح در یکی از بیمارستان‌های لبنان درگذشت و قرار است در سوریه به خاک سپرده شود و مجلس عزایی برای وی در شهر غزه برگزار خواهد شد.

رمضان شلح شخصیتی بود که برای حل اختلافات میان گروه‌های فلسطینی تلاش زیادی کرد به طوری که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در پیام تسلیت خود به مناسبت درگذشت رمضان شلح خاطرنشان کرد که یک شخصیت ملی بزرگ از دست رفت.

دبیرکل سابق جنبش جهاد اسلامی فلسطین تلاش‌های بسیاری برای تحقق وحدت و آشتی ملی میان گروه‌های فلسطینی انجام داد.

بر همین اساس خبرنگار پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر گفت‌وگویی با دکتر «اسماعیل رضوان»،‌ نماینده جنبش حماس فلسطین در لبنان انجام داده است که مشروح آن از نظر می‌گذرد:

 

خیبر: در ابتدای امر درگذشت دکتر «رمضان عبدالله شلح» دبیرکل سابق جنبش جهاد اسلامی را به شما تسلیت عرض می‌کنم. شما به عنوان یکی از اعضای جنبش حماس فلسطین مسیر چندین و چند ساله رمضان عبدالله شلح در عرصه مقاومت و جهاد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ روابط وی با شهید حاج قاسم سلیمانی چگونه بود؟

فلسطین و مقاومت فرمانده‌ای مبارز و مجاهد و سیاستمداری پخته و مومن به آزادسازی فلسطین را از دست داد که در این راه تلاش کرد و به گزینه مقاومت و مبارزه مسلحانه معتقد بود. پس از شهادت دکتر فتحی شقاقی، دکتر شلح پرچم دبیرکلی جهاد اسلامی را در دست گرفت و این جنبش را به ساحل امنیت رساند. روابطش با گروه‌های مقاومت و حاج قاسم سلیمانی به عنوان حامی و پشتیبان فلسطینی‌ها خوب و گسترده بود. زیرا هدف آزادسازی قدس و فلسطین بود و رابطه گسترده حاج قاسم با محور مقاومت موجب تاثیرات مثبت در تقویت مقاومت و تجهیزات آن شد. دکتر شلح با حماس نیز روابط قوی و مستحکمی داشت و موجب وحدت فیمابین شده بود.

روابط گروه‌های سرایا القدس با گروه‌های عزالدین القسام نیز خوب بود و موجب ایجاد روح مقاومت در فلسطین و غزه و تشکیل اتاق عملیات مشترک گروه‌های مقاومت گردید. همین مسأله نیز الگویی برای مقابله با رژیم صهیونیستی شد. مرحله‌ای که دکتر شلح پشت سر گذاشت، مرحله غنی از جهاد و مقاومت و اقدامات سیاسی مقاومتی و تجسم مقاومت در سرزمین فلسطین برای آزادسازی تمامی آن شد.

 

خیبر: همانطور که می‌دانید «رمضان عبدالله شلح» در کنار سوابق مقاومتی خود و برجستگی در عرصه جهاد و جهادگری و رهبری مقاومت، از ویژگی‌های شخصیتی برجسته‌ای نیز برخوردار بود. آیا می‌توانید به برخی از این ویژگی‌های شخصیتی اشاره کنید؟ مهم‌ترین خدمتی که دکتر رمضان عبدالله شلح در طول مسیر مقاومت خود به محور مقاومت به ویژه در فلسطین ارائه کرد، چه بود؟

وی فردی شجاع و متواضع و دانشگاهی برجسته و روشنفکر و سیاستمدار پخته و نیروی مقاومتی مستحکم و دارای روابط خوب با دوستانش بود. وی بر روش اسلامی مقاومت برای آزادسازی فلسطین متکی و محبوب مردم فلسطین بود. روند تحصیلی خود را نیز ادامه داد و بر وحدت ملی و اسلامی عربی تاکید می‌کرد و معتقد بود فلسطین متعلق به امت است. دکتر شلح در اقدامات و مجاهدتش صادق بود و در زمان اختلاف با دیگر گروه‌ها، بر پایبندی به اصول و مقاومت و وحدت و تعلق فلسطین به فلسطینی‌ها تاکید می‌کرد. ارتباط او با گروه‌ها و محور مقاومت موجب تقویت آن‌ها شد.

 

خیبر: تداوم مسیر دکتر شلح توسط دبیرکل فعلی جهاد اسلامی فلسطین زیاد النخاله را چگونه ارزیابی می‌کنید و به عنوان نماینده‌ای از گروه‌های مقاومت چه پیامی به دشمن صهیونیستی دارید؟

بدون شک ما یکی از بزرگان و رهبران مقاومت را از دست دادیم اما جنبش جهاد اسلامی مسیر مقاومت را متوقف نخواهد کرد و عزم آن بیش‌تر و قوی‌تر خواهد شد. همانگونه که دکتر رمضان شلح پرچم را از دکتر فتحی شقاقی گرفت، زیاد النخاله نیز این پرچم را از دکتر شلح گرفت و مسیر را ادامه خواهد داد.

معتقدیم که روابط میان گروه‌های مقاومت و تاکید بر مقاومت و مبارزه و سلاح، موجب تداوم راه خواهد شد. درگذشت دکتر شلح موجب تقویت و ارتقاء جهاد اسلامی و تداوم راه وی خواهد شد. پیام ما به دشمن صهیونیستی این است که تصور نکن ما با از دست دادن یک فرمانده، از مسیر دست می‌کشیم بلکه راه و فکرشان را ادامه خواهیم داد تا فلسطین و مقدسات‌مان را آزاد کنیم. معامله قرن و الحاق کرانه باختری رو به نابودی است و تمامی فلسطین آزاد خواهد شد.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/J9t

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.