پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| تاریخچه همجنس‌گرایی در اسرائیل، بهشت همجنس‌بازان

دگرباشان از حقوق مختلفی در اسرائیل برخوردار هستند و همین مسئله موجب شده تا اسرائیل به عنوان «پایتخت همجنس‌گرایی خاورمیانه» و «بهشت همجنس‌گرایان در جهان» مشهور شود.

 

پرونده ویژه‌ی «یهود، صهیونیسم و صنعت فحشا»؛
شماره یازدهم: تاریخچه همجنس‌گرایی در اسرائیل، بهشت همجنس‌بازان

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، دگرباشی یا همجنس‌گرایی را می‌توان پدیده‌ای نامتعارف دانست چرا که فرد دگرباش اساساً امیال جنسی و عاطفی متفاوتی نسبت به سایر انسان‌ها دارد. قاعده خلقت و جهان بر این بوده که مرد و زن که دو انسان غیرهم‌جنس هستند به سمت یکدیگر گرایش جنسی داشته باشند، ادیان ابراهیمی نیز همواره بر مسئله ازدواج زن و مرد تأکید داشته و همجنس‌گرایی را شدیداً نهی کرده‌اند؛ اما دگرباش‌ها و همجنس‌گرایان به طور کلی این قاعده را برهم زده و به گونه‌ای دیگر به مقوله ازدواج و روابط جنسی می‌نگرند.

 

دگرباشی و انواع آن
«دگرباش‌ها»[۱] افرادی هستند که گرایشات جنسی و رفتاری آن‌ها نسبت به سایر انسان‌ها متفاوت است. انسان‌های عادی نسبت به غیرهم‌جنس خود گرایش عاطفی و جنسی دارند اما دگرباش‌ها لزوماً از این قاعده پیروی نمی‌کنند؛ دگرباشی به طورکلی به چهار دسته تقسیم می‌شود:
  1. «همجنس‌گرایی مردانه»[۲]؛
  2. «همجنس‌گرایی زنانه»[۳]؛
  3. «دوجنس‌گرایی»[۴]: نوعی گرایش جنسی نامتعارف که فرد دوجنس‌گرا به بیش از یک جنس، گرایش جنسی و عاطفی دارد. این گرایش از دگرباشی شامل چند گرایش مختلف است؛
  4. «تراجنسیتی»[۵]: به طور کلی این اصطلاح برای افرادی به کار برده می‌شود که در تکاپوی تغییر ظاهر و نقش و هویت جنسی خود هستند.

هر یک از این گروه‌ها ویژگی‌ها و تعاریف خاصی دارند؛ اما شاخصه ثابت میان این چهار گروه، گرایشات جنسی و عاطفی نامتعارف آن‌ها نسبت به عرف جامعه و دستور ادیان ابراهیمی است.

 

تاریخچه دگرباشی در اسرائیل
در قسمت اول این یادداشت، ازدواج همجنس‌گرایان در اسرائیل به طور مختصر مورد بررسی قرار گرفت؛  اکنون نگاهی گذرا داریم به سیر برخی از اتفاقاتی که پیرامون پدیده دگرباشی در اسرائیل رخ داده است: در سال ۱۹۶۰م. «رینا بن مِناهِم»[۶] اولین کتاب با موضوع همجنس‌گرایی را به زبان عبری در سرزمین‌های اشغالی منتشر کرد تا زمینه‌ساز آشنایی افکار عمومی با دگرباشی باشد. مجله عبری‌زبان «ها اُلام هازِه»[۷] نیز در ۱۹۶۲م. اولین مقاله درخصوص همجنس‌گرایی زنانه و مردانه را منتشر کرد و به بررسی مسائل پیرامون این پدیده و چگونگی برقرای ارتباط بین دو هم‌جنس پرداخت. اولین میهمانی همجنس‌گرایان در اسرائیل توسط «مایکل اوهاد»[۸] در قالب یک جشن تولد در سال ۱۹۶۶م. برگزار شد.
 

پرونده ویژه| همجنس‌‌گرایی؛ از ادیان ابراهیمی تا ازدواج در اسرائیل

 پرونده ویژه| فحشا در ارتش و مقامات سیاسی اسرائیل

 
از سال ۱۹۶۸م. به بعد نیز رفته‌رفته کلاب‌ها و مجامع همجنس‌گرایی در تل‌آویو و سایر مناطق اراضی اشغالی به وجود آمدند و در ۱۹۷۵م. نیز اولین سازمان حمایت از حقوق دگرباشان در اسرائیل تأسیس شد. در دهه پایانی قرن نوزدهم همچنین قوانینی در حمایت از دگرباشان برای استخدام و خدمت در ارتش اسرائیل به تصویب رسید. قرن بیستم میلادی برای همجنس‌‌بازان در اسرائیل با تصویب قانون منع تبعیض نسبت به ورود همجنس‌گرایان به اماکن تفریحی و عمومی آغاز می‌شود. از سال ۲۰۰۰م. به بعد نیز هر ساله حقوق بیش‌تری در حمایت از دگرباش‌ها در اسرائیل به تصویب می‌رسد و اتفاقات دیگری در این زمینه رخ می‌دهد.

 

پایتخت همجنس‌گرایی در خاورمیانه

ازدواج همجنس‌گرایان در بسیاری از کشورهای غیراسلامی قانونی شده و این افراد می‌توانند رسماً با یکدیگر ازدواج کنند؛ اما رژیم صهیونیستی هنوز ازدواج دو غیرهم‌جنس را ذیل قانون اساسی این رژیم تصویب نکرده و همجنس‌گرایان می‌توانند به صورت غیررسمی با یکدیگر ازدواج کرده یا اینکه در کشوری که ازدواج همجنس‌گرایان در آن قانونی است، ازدواج کنند و سپس به اسرائیل مهاجرت نمایند.

گفتنی است که یهودیان ارتدکس اصلی‌ترین مخالفان مقوله همجنس‌گرایی در جامعه اسرائیل هستند و لذا قانون ازدواج همجنس‌گرایان به دلیل حضور این افراد در پارلمان اسرائیل و احاطه بر دادگاه‌های ثبت ازدواج با مخالفت مواجه شده است.

با این وجود دگرباشان از حقوق مختلفی در اسرائیل برخوردار هستند و همین مسئله موجب شده تا اسرائیل به عنوان «پایتخت همجنس‌گرایی خاورمیانه» و «بهشت همجنس‌گرایان در جهان» مشهور شود.

 

عرفان خلیلی‌فر
 
منابع:
http://khbn.ir/JGkSfo
http://khbn.ir/947M
http://khbn.ir/vZDf
http://khbn.ir/UeL1H2
http://khbn.ir/SmAAuNd
http://khbn.ir/h1oQr
http://khbn.ir/ojzH
http://khbn.ir/Mywwu

 

[۱]. Lesbian, Gay, Bisexual, and Transgender (LGBT)
[۲].Gay
[۳].Lesbian
[۴].Bisexuality
[۵].Transgender
[۶].Rina Ben-Menahem
[۷].HaOlam HaZeh
[۸].Michael Ohad
[۹].Gideon Sa’ar
[۱۰].Avichai Mandelblit
[۱۱].Dori Spivak
[۱۲].Amir Ohan

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/OWHEM

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.