پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

معرفی کتاب| شکست اشغالگران در غزه

بعد از این که مقاومت لبنان، نخستین تجربه عربی در عقب‌نشینی نیروهای اسرائیلی از بیشتر زمین‌های لبنان را در تابستان سال ۲۰۰۰ تحقق بخشید، شکست اسرائیل در نوار غزه در پاییز سال ۲۰۰۵ نخستین تجربه فلسطینی‌ها در عقب‌نشینی اسرائیلی‌ها از زمین‌های فلسطین اشغالی بود.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، کتاب «شکست اشغالگران در غزه: آغاز اضمحلال رژیم صهیونیستی»، روایت عقب‌نشینی و شکست رژیم صهیونیستی در جریان اشغال سرزمین‌های اشغالی را به تصویر می‌کشد. عبدالرحمن‌عدنان عامر که در پرونده خود کتب دیگری  از جمله سازمان اطلاعات امنیت اسرائیل و انقلاب‌های عربی را دارد، نویسنده مشهور این کتاب است که طبق آمار، ارقام و اسناد اضمحلال رژیم صهیونیستی در غزه را بررسی نموده است.   

 

شناسنامه کتاب

مؤلف: عبدالرحمن‌عدنان عامر

مترجم: فاطمه کاظمی

ویراستار: مهرداد ضیائی

ناشر: روایت فتح

سال چاپ: 1391

تعداد صفحات: 368

 

فهرست کتاب

بخش اول: کلیات

فصل اول: موقعیت جغرافیایی و امنیتی نوار غزه

فصل دوم: گرایش به نظامی‌گری در انتفاضه

فصل سوم: تشکیلات نظامی انتفاضه

بخش دوم: تحول مقاومت مسلحانه در طول انتفاضه الاقصی

فصل اول: اشکال مقاومت مسلحانه

فصل دوم: توسعه بنیادین وسایل مقاومت

بخش سوم: خسارت‌های عملیات مقاومت به دشمن

فصل اول: کشته‌شدگان، مجروحان، هزینه‌ها

فصل دوم: عکس‌العمل‌های اسرائیل در برابر مقاومت

بخش چهارم: نقش مقاومت در مرحله بعدی

فصل اول: عوامل موفقیت مقاومت در تحمیل عقب‌نشینی

فصل دوم: اوضاع امنیتی و میدانی در غزه بعد از عقب‌نشینی

فصل سوم: اوضاع امنیتی و میدانی در کرانه باختری اشغالی

فصل چهارم: آینده مقاومت بعد از عقب‌نشینی اسرائیل از غزه

نتیجه‌گیری

پیوست‌ها

اعلام

 

درباره کتاب

این کتاب در 4 بخش و 11 فصل به رشته تحریر درآمده است که به خوبی تحولات حوزه مقاومت و پیشرفت آن‌ها را در سخت‌کردن زندگی برای اشغالگران صهیونیستی به تصویر می‌کشد. بعد از این که مقاومت لبنان، نخستین تجربه عربی در عقب‌نشینی نیروهای اسرائیلی از بیشتر زمین‌های لبنان را در تابستان سال ۲۰۰۰ تحقق بخشید، شکست اسرائیل در نوار غزه در پاییز سال ۲۰۰۵ نخستین تجربه فلسطینی‌ها در عقب‌نشینی اسرائیلی‌ها از زمین‌های فلسطین اشغالی بود. با این عقب‌نشینی ناگزیر، مقاومت توانست با عملیات نیروهایش به دستاوردهای مهمی برسد. این امر سبب شد مقاومت یک گام به جلو بردارد و پس از این که اولین اقدام میدانی باعث عقب‌نشینی نیروهای اشغالگر از نوار غزه شد، مقاومت به مرحله جدیدی وارد شد.

 

پرونده ویژه| دگرباش‌ها از چه حقوقی در اسرائیل بهره‌مند هستند؟

گزارش| تشکیل واحد فلسطین و زبان عبری در حوزه علمیه قم لازم است

 

از همان روز آغاز انتفاضه اقصی و عقب‌نشینی اشغالگران از غزه، مقاومت توانست به سربازان و شهروندان اشغالگر، خسارات سنگینی در زمینه انسانی، نظامی و اقتصادی وارد نماید که در این کتاب آمار کشته‌شدگان، مجروحان و هزینه‌ها آمده است. از همان زمان فعالیت‌های پی در پی مقاومت در برابر دشمن، باعث ایجاد ناامنی در شهرها و خیابان‌های دولت اشغالگر شد.

زمانی که اهداف اسرائیلی‌ها برای انتقام از ملت فلسطینی دچار نوعی پسروی شده بود، اهداف مقاومت متنوع شده و به اوج خود رسیده بود، زیرا استراتژی مقاومت، محقق ساختن آزادسازی در مرحله پس از عقب‌نشینی از غزه بود. از اولین روز، با بررسی موشکافانه می‌توان متوجه این موضوع شد که حوزه مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی پیشرفت‌های وافری داشته و توانسته است به شدت در مقابل این رژیم کودک کش به مقابله بپردازد.

تحولات حاصل از این اتفاقات، در اوضاع فلسطین و نخبگان روشنفکر، باعث ایجاد رضایت نسبی در سطح ملی و در محافل نخبگان و حتی در بعضی سطوح رسمی شد، اگرچه بعضی از این گروه‌ها بر بی‌فایده‌بودن عملیات سیاسی و عدم قدرت آن بر تحقق «مرزهای دنیا برای حقوق فلسطینی‌ها» تأکید می‌کردند.

به طور کلی این کتاب تلاش می‌کند این مقاومت را به تصویر بکشد؛ مقاومتی که پیروزی تاریخی در برابر رژیم اشغالگر صهیونیستی را به دنبال داشت، طوری که این رژیم مجبور شد در نیمه سپتامبر سال ۲۰۰۵ از نوار غزه عقب‌نشینی کند. این پیروزی در سرزمین فلسطین در نوع خود نخستین است و اگر مقاومت بتواند در سایه حمایت بی‌نظیر مردمی از سلاح، اراده و عزمش به نحو احسن استفاده کند، این پیروزی هرگز آخرین نخواهد بود.

 

سعید ابوالقاضی

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/4Pud

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.