پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

گفت‌وگو| بزرگ‌ترین آرزوی شهید چمران آزادسازی قدس شریف بود

دکتر «خلیل حمدان» عضو شورای ریاست جنبش امل در لبنان تاکید کرد امام موسی صدر و شهید چمران اسرائیل را شر مطلق و دفاع از سرزمین را واجب می‌دانستند و به همین دلیل همیشه در صفوف مقدم نبرد و دیدار با کادر جنبش امل حضور داشتند تا اثبات کنند مسأله مبارزه با اسرائیل موضوعی هویتی و اساسی است.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، 31 خردادماه سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران است. شخصیتی تحصیل‌کرده و وارسته که نقش بسیار مهمی در روزهای پس از انقلاب و جنگ داشت. شاید برای کمتر کسی باورپذیر باشد که او فارغ‌التحصیل رشته فیزیک پلاسما از دانشگاه معتبر آمریکایی است اما با شنیدن ندای انقلاب اسلامی و فریاد آزادخواهی تمام امکاناتی که برایش مهیا بود را رها کرده تا به جمع یاران امام (ره) برسد. حضور شهید چمران در لبنان یکی از نقاط کلیدی مبارزات این شهید است که هنوز هم پس از گذشت بیش از چهار دهه اثرات زیادی را به همراه داشته است. حضور در دولت موقت به عنوان معاون نخست‌وزیر، فرماندهی ستاد جنگ‌های نامنظم و شهادت در راه دفاع از ایران و انقلاب گوشه‌هایی از خدمات شهید دکتر چمران است.

در همین زمینه نیز خبرنگار پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر با دکتر «خلیل حمدان»، عضو شورای ریاست جنبش امل در لبنان و همرزم شهید چمران گفتگو کرده که شرح آن از نظر می‌گذرد.

 

خیبر: با تأسیس نهضت امل، نقش شهید چمران در جریان مبارزه با صهیونیست‌ها را چگونه می‌بینید؟

شهید مصطفی چمران از بنیه و پشتوانه فکری برای عملیات مبارزه با اسرائیل برخوردار بود و از جنایت عصر یعنی اشغال فلسطین همیشه سخن می‌گفت. در آرزوهای ذکر شده وی در سخنانش و نوشته‌هایش، بزرگترین آرزوی وی آزادسازی قدس شریف بود و نه تنها در سطح نظری بلکه در سطح عملی نیز او در صفوف نخستین در مرزهای لبنان با دشمن صهیونیستی جنگید و با امام موسی صدر در تاسیس جنبش أمل ایفای نقش کرد.

 

خیبر: نظر شما در مورد روش تفکر و کار شهید چمران و امام موسی در مبارزه با اسرائیل چیست؟

امام موسی صدر و شهید چمران اسرائیل را شر مطلق و دفاع از سرزمین را واجب می‌دانستند و بر این اساس حفاظت از سرزمین را مسأله‌ای می‌دانستند که مسئولیت آن بر دوش تمامی مومنین است. این زمینه و پشتوانه فکری شهید چمران در تبعیت از امام موسی صدر مبتنی بر واقعیت میدانی بود و به همین دلیل همیشه در صفوف مقدم نبرد و دیدار با کادر جنبش امل حضور داشتند تا اثبات کنند مسأله مبارزه با اسرائیل موضوعی هویتی و اساسی است و باید برای کمک به مظلوم و مبارزه با ظالم وارد عرصه نبرد شد. بنابراین روش و سبک تفکر شهید چمران بر اساس پیروزی جبهه مستضعفین در برابر مستکبرین بود.

 

خیبر: نقش جنبش‌های أمل و حزب‌الله لبنان را در تقویت محور مقاومت به ویژه در سال‌های اخیر چگونه می‌بینید؟

دشمن صهیونیستی دائماً برای دستیابی به لبنان قدرت خود را تقویت می‌کند و ما در أمل و حزب‌الله معتقدیم که باید پایه‌های مقابله با این دشمن را تقویت کنیم. اسرائیل گردان‌هایی را برای ضربه‌زدن به لبنان آماده می‌کند و مقاومت نیز متقابلاً این آمادگی را در خود حفظ می‌کند. آرامش حاکم بر جنوب لبنان به دلیل قدرت مقاومت لبنان است نه بخشندگی اسرائیل.

 

خیبر: نظر شما در مورد پشت‌پرده و علت اعتراضات اخیر در لبنان و خواسته برخی برای خلع سلاح مقاومت چیست؟ آیا این به سود مردم و کشور است؟

در واقع نمی‌توان گفت اعتراضات اخیر نشانگر دیدگاه عمومی مردم لبنان است بلکه برخی از رسانه‌های مزدور اینگونه ترویج می‌کنند که مشکل در خلع سلاح مقاومت است؛ این رسانه‌ها به نفع سرویس‌های اطلاعاتی خارجی کار می‌کنند. مقاومت ضرورت است و ملت و ارتش و مقاومت سه گانه قدرت و کارآمدی را اثبات کرده‌اند. بنابراین مسأله خلع سلاح مقاومت حتی قابل بحث هم نیست چه برسد به عملی‌کردن. زیرا مقاومت این امنیت را برای لبنان ارمغان آورده و نقش خود را ایفا کرده و اکنون باید دیگر جریان‌های دولتی وظیفه خود را انجام دهند. بنابه سخن نبیه بری رئیس جنبش أمل مقاومت باقی و باقی و باقی خواهد ماند. امام موسی صدر نیز همیشه می‌گفتند اسرائیل شر مطلق است و مقاومت خیری است که با آن مقابله می‌کند.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/Ysgh

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.