پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

پرونده ویژه| هراس آمریکایی‌ها از قایق‌های تندرو جمهوری اسلامی

در مانور «میلنیوم چلنجر»، نیروهای فرضی ایران با موشک‌های کروز و قایق‌های کوچک و پرسرعت در ستون‌هایی پرشمار به سمت ناوهای بزرگ آمریکا حمله می‌بردند. نتایج این مانور آنقدر مخرب بود که آمریکایی‌ها را مجبور به اتمام مانور پیش از جمع‌بندی نهایی کرد.

 

پرونده ویژه‌ی «قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران»؛
شماره چهارم: هراس آمریکایی‌ها از قایق‌های تندرو جمهوری اسلامی

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، در یادداشت‌های گذشته برخی از مکانیزم‌های بازدارندگی جمهوری اسلامی را بررسی نمودیم. قایق‌های تندرو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی دیگر از مکانیزم‌های قدرت جمهوری اسلامی در بازدارندگی از جنگ بین آمریکا و ایران، است. ایده به کارگیری قایق‌های تندرو به همراه تسلیحات سبک و نیمه‌سنگین، از دل احتیاجات جنگ تحمیلی و ذهن خلاق نیروهای بومی و با اتکا به توان فنی موجود بیرون آمد. هر چند در آن زمان قایق‌های تندرو فاقد تجهیزات پیشرفته ارتباطی، ناوبری و تسلیحات قابل توجه بودند، اما عملکرد موثر آن‌ها باعث حفظ این رده از شناورهای تندروی مختلف با گستره متنوعی از تجهیزات در حال پاسداری در آب‌های خلیج همیشه فارس هستند.

نسل جدید شناورهای تندروی سپاه که با نام ذوالفقار معرفی شده است، یک شناور گشت دریایی بوده و بر اساس ایده حمله سریع به کشتی‌های دشمن طراحی و به موشک‌های ضد کشتی میان‌برد و سامانه راداری مربوطه مجهز شده است. موشک ضد کشتی و کروز نصر 1 با برد 35 کیلومتر پس از قرار گرفتن در خط تولید به فهرست تسلیحات این شناور تندرو اضافه شد که برد دورایستایی بهتری به این شناور در مقابله با تسلیحات ناوهای دشمن می‌دهد. کارآیی مناسب، سرعت بالا، مانور سریع و دریانوردی خوب را از ویژگی‌های نسل جدید این شناور برشمرده‌اند. بدنه این شناور بر اساس استانداردهای جهانی طراحی و ساخته شده است و از پیشرفته‌ترین تجهیزات بومی مخابراتی، ناوبری و الکترونیکی برخوردار است. این شناور تندرو به عنوان یکی از پرتعدادترین نمونه‌های بعد از سال‌های دفاع مقدس با حداقل 3.75 متر، بردی برابر 320 مایل دریایی داشته و سه سرنشین دارد.