پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

گفت‌وگو| نامه رهبر انقلاب به اسماعیل هنیه تاکید بر حمایت از مقاومت و رد پروژه های اسرائیل است

دکتر «طلال عتریسی» معتقد است که نامه رهبری به رئیس دفتر سیاسی حماس بر موضع ثابت ایران در حمایت از مسأله فلسطین تاکید دارد و در شرایطی ارسال شده که برخی از اعراب دست از فلسطین برداشته و ارتباط مستقیم با اسرائیل دارند.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، شبکه المیادین با انتشار خبری، به نامه مقام معظم رهبری در پاسخ به «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس، پرداخت و نوشت: رهبر معظم انقلاب در این نامه خطاب به هنیه خاطرنشان کرد: مرقومه جنابعالی در خصوص تحولات اخیر در عرصه فلسطین عزیز را با دقت ملاحظه کردم. از اینکه حرکت مقاومت فلسطین با مجاهدت و ایستادگی خود در برابر توطئه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی موجبات ضعف و ناکامی آن‌ها را فراهم آورده و در مقابل، عزت و سربلندی امت اسلامی را باعث گردیده است خداوند متعال را شکر می‌گزارم و از شما مجاهدان شجاع تشکر و قدردانی می‌کنم.

رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کردند: جمهوری اسلامی همچون گذشته به حکم وظیفه دینی و انسانی و مبتنی بر اصول ارزشی انقلاب اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین و استیفای حقوق آنان و هم چنین دفع شر رژیم جعلی و غاصب صهیونیستی دریغ نخواهد کرد. امیدوارم پروردگار متعال بر عزت و قدرت شما بیافزاید.

در همین راستا و بررسی تحولات اخیر فلسطین خبرنگار پایگاه صهیونپژوهی خیبر با دکتر «طلال عتریسی»، رئیس مرکز منطقه‌ای و مطالعات سیاسی اجتماعی دانشگاه لبنان گفتگو کرده که شرح آن از نظر می‌گذرد.

 

خیبر: نامه اخیر مقام معظم رهبری به اسماعیل هنیه و حمایت از مقاومت فلسطین در شرایط حساس کنونی منطقه چه پیام و نشانه‌های سیاسی داشت؟

این نامه بر موضع ثابت ایران در حمایت از مسأله فلسطین تاکید دارد و در شرایطی ارسال شده که برخی از اعراب دست از فلسطین برداشته و ارتباط مستقیم با اسرائیل دارند. بخش مهم آن تاکید رهبر معظم بر پایبندی اخلاقی و انسانی برای حمایت از فلسطین به صورت صریح است که از هیچ یک از طرف‌های عربی و رسمی در قبال ملت فلسطین شنیده نشده است. نکته دوم همزمان‌بودن نامه با پروژه‌های الحاق کرانه باختری و معامله قرن و رد آن و تاکید بر حق فلسطینی‌ها و پشتیبانی از مقاومت فلسطین است.

 

خیبر: پیامدهای منفی عادی‌سازی علنی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی چیست؟

اولاً این عادی‌سازی به صورت رایگان انجام می‌شود و اعراب چیزی دریافت نمی‌کنند. در گذشته اعراب برای این موضوع شرط می‌گذاشتند که مهم‌ترین آن موافقت اسرائیل با کشور فلسطین بود، اما اکنون اعراب در زمینه‌های مختلف بدون هیچ شرطی با اسرائیل عادی‌سازی روابط می‌کنند بدون اینکه حرفی از فلسطین بزنند و این بدین معناست که کاملاً دست از آرمان فلسطین برداشته‌اند. مهم‌تر این است که اسرائیلی‌ها احساس دشمنی توسط برخی کشورهای عربی نمی‌کنند.

 

خیبر: جزئیات نقشه صهیونیست‌ها برای الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی فلسطین به چه صورت است؟

الحاق کرانه باختری جوهر معامله قرن است و اسرائیل قصد دارد به صورت قانونی دست روی بخش مهمی از کرانه و دره اردن بگذارد. تمامی قرارها و قطعنامه‌های بین‌المللی نیز بر تشکیل دولت فلسطین تاکید دارند و الحاق کرانه باختری عملاً دولت فلسطینی را کنار می‌گذارد و اسرائیل وجود فلسطینی‌ها را نادیده می‌گیرد و شهرک‌های صهیونیست‌نشین قانونی شده و فلسطین از بین می‌رود.

 

خیبر: تحلیل شما از کنفرانس مطبوعاتی اخیر میان «جبریل الرجوب»، دبیرکل کمیته مرکزی «جنبش فتح» و «صالح العاروری» نائب رئیس دفتر سیاسی حماس چیست؟

این کنفرانس برای آشتی ملی فلسطین و پروژه معامله قرن و رد الحاق کرانه باختری حائز اهمیت بود. زیرا اسرائیل قادر نیست کرانه باختری را به اراضی اشغالی ملحق و آن را اشغال کند حتی اگر کشورهای عربی و آمریکا موافق باشند؛ مهم این است که گروه‌های فلسطینی این طرح را رد می‌کنند و در این صورت اسرائیل احساس امنیت نخواهد داشت. علت تاخیر اجرای پروژه الحاق کرانه باختری توسط نتانیاهو نیز هراس از انتفاضه عمومی در سراسر فلسطین بود.

موضع متحد فلسطین به ویژه تشکیلات خودگردان که با اسرائیل مذاکره کرده بود، مهم است. تشکیلات خودگردان نیز با الحاق کرانه مخالفت کرده و به همین دلیل دیدار میان فتح و حماس مهم است و تمامی گروه‌های فلسطینی موضعی متحد دارند. این موضع متحد مانع از اجرای پروژه معامله قرن و الحاق کرانه باختری و مذاکره مجدد و مشروعیت‌بخشی به مقاومت شده و اسرائیل قادر به جلوگیری از آن نیست.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/6Dv

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.