پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

گفت‌وگو| تقابل جمهوری اسلامی با اسرائیل ریشه در لزوم تأمین امنیت‌ملی دارد

جمهوری اسلامی ایران علاوه بر نگاه ایدئولوژیک، یک نگاه امنیت‌ملی نیز به مسئله صهیونیسم دارد. اینکه ما چند سنگر جلوتر با دشمن بجنگیم بسیار بهتر است، چرا که هم به دشمن نزدیک شده‌ایم و هم خطر را از مرزهای خود دور کرده‌ایم.

 

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، دکتر احمد دستمالچیان که سفیر سابق ایران در لبنان، اردن و چند کشور دیگر حاشیه خلیج فارس بوده است، اعتقاد دارد که نباید اسرائیل را به حال خودش رها نمود، چراکه در آن صورت وارد حریم ما خواهد شد. متن زیر گفت‌وگوی خبرنگار پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر با دکتر دستمالچیان است.

 

خیبر: چرا ما باید در جبهه‌های مختلف حضور داشته باشیم و اصلاً محور مقاومت چه ضرورتی دارد؟

رژیم صهیونیستی دارای دو مشکل حاد و سیاسی است، یکی استمرار جنگ‌طلبی حاکمان رژیم صهیونیستی است که مردم را به سطوح آورده است، چرا که ثمره آن ناامنی و خوف برای آن‌هاست. دوماً باعث تضعیف قدرت سیاسی و نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی است. رژیم صهیونیستی در دوران گذشته ارتشی آورد و توانست ارتش‌های عربی را درگیر کند. همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی نیز با اینکه توانسته بود بسیاری از کشورهای عربی را فلج کند ولی گام به گام درحال عقب‌رفتن بود و این عقب‌نشینی‌ها به ضرر رژیم صهیونیستی تمام شد. ما برای اینکه بخواهیم این مسائل را بررسی کنیم باید به برش‌های تاریخی رجوع کنیم. کشورهای مختلف وضعیتی داشتند که مراقب بودند تا نسبت به رژیم صهیونیستی احتیاط داشته باشند.

اروپا امروز یک چالش مستقیم با رژیم صهیونیستی دارد، کشورهای مختلفی نسبت به اسرائیل چالش دارند و در نتیجه دچار یک فروکاست در ابعاد نظامی، امنیتی و سیاسی شده است. زمانی بود که رژیم صهیونیستی دوست داشت تا به تونس برود و ابوجهاد را ترور کند، یا رهبران فلسطین را ترور می‌کردند؛ اما امروز هر کسی را بخواهد ترور کند، دستشان بسته است و توان رفتار آزادانه را ندارد و هر اقدامی بخواهد انجام بدهد، باید در مقابل آن پاسخگو باشد. در چنین شرایطی باید عربستان سعودی را تشویق کنند که با حمایت آمریکا فعالیت‌های کنونی را انجام می‌دهد و به یمن حمله کند.

عربستان سعودی در حال افتادن در دام دیگری است و می‌خواهند بشار اسد را سرنگون کنند، نظام عراق و سوریه را سرنگون کنند تا خیالشان راحت شود، ولی مکر خداوند بالاتر از تمام مکرهاست و تاکنون نتوانستند کاری را پیش ببرند. در حمله اخیر ایران که پاسخ به جسارت رژیم صهیونیستی بود، دیدیدم که نتانیاهو به دست و پای چند واسطه افتاد تا بگوید که ما قصد جنگ نداریم و دست‌هایش را بالا آورد.

 

گفت‌وگو| برادرم به‌دست صهیونیست‌ها به شهادت رسید

پرونده ویژه| هراس آمریکایی‌ها از قایق‌های تندرو جمهوری اسلامی

 

دشمن زمین‌گیر شده است و ابتکارعمل در دستان محور مقاومت است. این را می‌دانیم که محور مقاومت برتری در صحنه را دارد و در جبهه سیاسی و نظامی به خوبی می‌بینیم که پیش‌روی روزبه‌روز بهتر از قبل ازآن محور مقاومت است.

ترامپ از سوریه می‌خواست خارج بشود اما نتانیاهو به شدت مخالف بود و یک مشاجره میان این دو رخ داد. این‌ها در داخل خودشان به اختلاف خوردند و ترامپ به خاطر منافع‌ملی خودشان هم که شده نمی‌خواهد در سوریه ادامه بدهد. مهم‌ترین بشارتی که می‌دهیم، نزاعی است که میان خودشان در حال اتفاق است. یعنی اختلافات میان اروپا و آمریکا باعث شده که اروپا خیلی عیان در مقابل آمریکا بایستد.

 

خیبر: شبهه‌ای که خیلی‌ها مطرح می‌کنند، این است که وزارت خارجه ما معتقد است که ما با اسرائیل فقط از بعد ایدئولوژیک مشکل داریم. نظر شما درباره این مسئله چیست؟

نباید مسئله اختلاف با رژیم صهیونیستی را از یک جنبه نگاه کرد و از ابعاد ظاهری بدان توجه داشت. رژیم صهیونیستی جعلی و نامشروع است و سرزمینی را به اشغال خود در آورده است. این سرزمین دولت نامشروعی را آورده و حقوق مردم را غصب کرده و همانند یک دزدی که به خانه‌ای برود، آنجا را تصاحب کرده و حالا خواهان این است که با صاحب‌خانه شریک شود.

این در ساده‌ترین تا پیچیده‌‌ترین حقوق بین‌المللی کاملاً مردود است و سازمان‌های بین‌المللی صحه بر اشغالگری قدس گذاشته‌اند. رژیم اسرائیل سرزمین‌های جولان را اشغال کرده و جنوب لبنان را در اختیار خود گرفته بود و بحث برسر همین حقوق اولیه است.

دوماً به عنوان مسلمان هرگز نمی‌توانیم از قبله اول خودمان که مسجد الاقصی و یک شهر تاریخی-مذهبی است و برای همه ادیان جاری و ساری است و مکانی می‌باشد که معراج در آن صورت گرفته است، کوتاه بیاییم. اکثر انبیا در مسجدالاقصی جایگاه و مقام دارند، درست است که مکه و مدینه در سرزمین حجاز است ولی از نظر جغرافیایی آیا عربستان حق دارد که برای سرزمین مقدس خدا تعیین‌تکلیف کند؟

سوماً جمهوری اسلامی ایران علاوه بر نگاه ایدئولوژیک، یک نگاه امنیت‌ملی هم به مسئله دارد. عقل می‌گوید که شما سنگرهایت را چند پله جلوتر ببر تا به دشمن نزدیک‌تر باشی و خودت را بیشتر در امان نگه‌داری. ما چگونه می‌توانیم دشمن به این قدرتمندی و مجهزی را رها کنیم و بگذاریم تا بیاید و در مرزهای ما مستقر شود. داعش به نزدیکی مرزهای ما می‌رسید و ۴۰ کیلومتری ما رسیدند. آیا ما باید رهایشان کنیم؟ چون در سرزمین عراق است؟ دشمن را باید بلافاصله تعقیب کرد. البته این را هم باید گفت که ما هزینه سنگینی نمی‌کنیم. آیا هزینه امنیت‌ملی ما باید مقدار کمی باشد که نتوانیم از پس بسیاری از مشکلات‌مان بربیاییم؟ نباید هزینه امنیت‌خارجی داشته باشیم؟ ما حتی به خاطر این کاری که جریان محور مقاومت صورت می‌دهد، باید دستشان را ببوسیم. سوریه دقیقاً مرکز نبرد ماست، نه بشار اسد و نه هیچ حواشی دیگری نباید مانع ما شود.

روبروی ما آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی است؛ ما چطور می‌خواهیم این جنگ را ببریم وقتی دشمن در این نقطه خیمه زده است؟ حتی اگر به سودان می‌رفت، ما نیز باید به آنجا می‌رفتیم.

 

خیبر: چرا بیت‌المقدس اینقدر برای آمریکایی‌ها مهم است؟

ترامپ نماینده نئوکان‌های افراطی است و چاره‌ای ندارد مگر اینکه به حرف آن‌ها گوش بدهد. در حال حاضر پمپئو که وزیر خارجه آمریکا شده نیز توان مجاب‌کردن ساختار سیاست خارجه سیستم نئوکان‌ها را ندارد.

مثلاً بوش معتقد بود که باید جنایت کنند تا مسیح ظهور کند و آنقدر جنایت‌ها بیشتر شود که منجی ناچار به ظهور گردد. برهمین اساس عقاید افراطی شکل می‌گیرد و دنیا را به هم می‌ریزند و به آتش می‌کشند. یکی از همین افرادشان بود که در این زمینه سخنی گفته بود: «ما باید هر چیزی که هست را نابود کنیم، مسئولیت ما این نیست که وقتی نابود شد، چه می‌شود؛ مسئولیت ما این است که چه چیزی را باید بسازیم». الان این اتفاق در حال روی‌دادن است.

در حال حاضر به دنبال نابودی خاورمیانه هستند تا بتوانند اسرائیل را تغذیه کنند تا به عنوان اسرائیل بزرگ شناخته شود. اقمار رژیم صهیونیستی و آمریکا چیزهایی را دارد که در قبالش یک نهضت بسیار بزرگ و پایدار به نام محور مقاومت باید ایجاد کرد. این خط با محوریت ایران تشکیل شده و در صحنه خودش را تثبیت نموده است.

 

خیبر: آیا کاری صورت‌گرفته که هیمنه اسرائیل را در هم بشکند؟

روزی سید حسن نصرالله نقل می‌کرد که وقتی اسرائیلی‌ها هنوز بخش‌هایی از جنوب لبنان را در اشغال خودشان داشتند، فرماندهان ارشد اسرائیلی در یک ساختمان مستقر شده بودند تا جلسه‌ای داشته باشند. ایشان متذکر بود که ما می‌دانستیم که تعدادی آمده‌اند و کارهایی را صورت داده‌اند و حتی مکانش را هم می‌دانستیم ولی نمی‌دانستیم که این‌ها چه زمانی دورهم جمع می‌شوند. درباره زمان و مکان این جلسه تفالی به قرآن زدیم و در آیه جوابی آمد. در این علمیاتی که شهید احمد غسیل صورت داد، داد و بیداد همه اسرائیلی‌ها به هوا رفت که حزب‌الله تا کجای ما نفوذ کرده است که از سرّی‌ترین جلسه ما اطلاع دارد.

این اقدام زلزله‌ای را در میان اسرائیلی‌ها ایجاد کرد که تا مدت‌ها ادامه داشت. این یکی از شیرین‌ترین خاطرات جنگ ۲۰۰۶ است.

لینک کوتاه: http://khbn.ir/Epkncy8

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.