پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| طبقه‌بندی‌های مختلف اجتماعی در کشور فلسطین

در کرانه باختری، بیش‌تر خانه‌های اسرائیلی‌های یهودی‌مذهب، از محل سکونت فلسطینی‌ها جدا شده است. بیش‌تر جاده‌ها، فروشگاه‌ها، مشاغل و خدمات سطح بالا در مناطق اسرائیلی موجود بوده و همین امر باعث انزجار فلسطینی‌ها شده است.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، در کرانه باختری، بیش‌تر خانه‌های اسرائیلی‌های یهودی‌مذهب، از محل سکونت فلسطینی‌ها جدا شده است. بیش‌تر جاده‌ها، فروشگاه‌ها، مشاغل و خدمات سطح بالا در مناطق اسرائیلی موجود بوده و همین امر باعث انزجار فلسطینی‌ها شده است.

پیدایش دو فرهنگ متمایز در جامعه فلسطین در سال‌های اخیر، یکی دیگر از منابع خشم و یأس مردم عادی فلسطین به شمار می‌رود. از یک سو فلسطینی‌هایی دیده می‌شود که در مدارس خصوصی تحصیل کرده و اغلب، پیش از بازگشتِ والدین‌شان به سرزمین مادری خود، فلسطین، به ویژه پس از معاهده اسلو در سال ۱۹۹۳، در ایالات متحده آمریکا یا اروپا زندگی می‌کردند؛ بیش‌تر این افراد فرزندانشان را نیز با خود به همراه برده بودند. بسیاری از کسانی که تازه به فلسطین بازگشته‌اند، به دلیل روابط اجتماعی و سیاسی که دارند، بهترین شغل‌ها را به دست آورده، در حالی که بسیاری از آن‌ها به پول یا خودروهای خود می‌بالند. از سوی دیگر فلسطینی‌هایی دیده می‌شود که اکثراً در سراسر دوران اشغال توسط اسرائیل، در فلسطین زندگی کرده و به خاطر فقر، هر روز به انجام کارهای بی‌کیفیت و سطح‌پائین مشغول هستند.

 

 نمادهای طبقه‌بندی اجتماعی

افراد برجسته در فلسطین اغلب با پوشیدن لباس‌های تجملاتی، روابط سیاسی و امتیازات طبقاتی، خود را نشان می‌دهند. آن‌ها در خانه‌های راحت زندگی می‌کنند، اغلب دو خودرو دارند و بیش‌تر اوقات دختران جوان را به عنوان پیش‌خدمت خود انتخاب می‌نمایند. آن‌ها با روابطی که دارند می‌توانند آزادانه به مناطق فلسطینی وارد و یا از آن‌ها خارج شوند؛ این وضعیت برای فقرا بسیار دشوار است. به عقیده بسیاری، شکاف میان فقیر و غنی در فلسطین امروزی ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد که اهمیت آن شدیدتر از اهداف مذاکره برای تعیین حاکمیت نهایی مناطق اشغالی باشد.

 

تقسیم جنسیتی کار

بسیاری از مردان فلسطینی کار کردن زن در بیرون از خانه را غیر قابل قبول دانسته، لذا زنان معمولاً محدود به کار در خانه یا ساخت صنایع‌دستی محلی می‌باشند. مردان همچنین با پوشیدن  لباس‌های غربی توسط زنان مخالف‌اند و بیش‌تر ترجیح می‌دهند تا آن‌ها لباس‌های سنتی اسلامی، موسوم به جلباب بر تن کنند. جلباب یک پیراهن بلند، شبیه ژاکت بوده که با یک روسری برای پوشش موی سر پوشیده می‌شود.

 

جایگاه متقابل زنان و مردان

همچون دیگر فرهنگ‌های عربی، مردان فلسطینی در رأس زندگی خانوادگی می‌باشند. رئیس خانواده تمامی تصمیمات مربوط به زندگی، ازدواج فرزندان و پول را اتخاذ می‌کند. احترام به شوهر یا پدر یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های افتخار و عزت در حیات زندگی زنان عرب می‌باشد.

 

ازدواج، خانواده و روابط خویشاوندی

اگرچه تعدد زوجات در بین مردان عرب جایز بوده و گرفتن چهار زن به آن‌ها اجازه داده شده است، اما بیش‌تر مردان فلسطینی تنها یک یا دو زن اختیار می‌کنند. اگر مرد و زنی برای ازدواج به یکدیگر علاقه‌مند شوند، مرد طبق سنت برای خواستگاری به سراغ خانواده زن موردعلاقه خود می‌رود. پس از مراسم نامزدی، زوج جوان و خانواده‌های آن‌ها پیش از ازدواج، مراسم آشنایی به راه می‌اندازند. در مناطق شهری و در بین دانشجویان، زن و مرد ممکن است بدون رعایت آداب و رسوم قدیمی خانواده، اقدام به ازدواج کنند. ازدواج یک مراسم با شکوه است که در آن مردم به آوازخوانی و پای‌کوبی مشغول می‌شوند. عروس و داماد طی یک مراسم اسلامی ساده به نام کتب‌الکتاب، در برابر یکدیگر سوگند می‌خورند.

 

نهاد خانواده

خانواده‌های پر جمعیت ترجیح می‌دهند در یک خانه در کنار یکدیگر زندگی کنند. داشتن یک محل زندگی مشترک برای زوج‌های جوان و داشتن بچه پیش از ازدواج امری غیرعادی به شمار می‌رود. فرزندان خانواده نیز پس از ازدواج اغلب با والدین خود زندگی می‌کنند. والدین سالخورده، در خانه، به وسیله زوجه فرزندانشان مورد مراقبت و نگه‌داری قرار می‌گیرند.

اگر مردی بیش از یک زن داشته باشد و بتواند از عهده یک خانواده بزرگ برآید، هر یک از همسران در اتاق‌های مخصوص خود اقامت می‌کنند. بیش‌تر اوقات، خانه‌ها کوچک بوده و حریم‌ها کم‌تر حفظ می‌شود.

 

گروه‌های خویشاوندی

گروه‌های خویشاوندی که در آن یک نفر به عنوان رئیس خانواده در نظر گرفته می‌شود، روزگاری نقش عمده‌ای را در جامعه‌ی فلسطین ایفا می‌کردند. با این حال اهمیت این خانواده‌ها بیش‌تر به داشتن زمین وابسته بوده، لذا در حال حاضر، این گروه‌ها اهمیت و نفوذ خود را از دست داده‌اند. هر چند خانواده‌های پر جمعیت هنوز هم مستحکم‌ترین نهاد خانوادگی به شمار می‌رود.

 

منبع: دائرة‌المعارف فرهنگ و ملل

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/KHqlWL

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.