پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| طرح «فدرالیسم» برای کردستان عراق سیاست استثماری اسرائیل است

زیست‌گاه قوم کرد به طور کلی شامل بخش‌هایی از غرب و شمال غرب ایران، شرق و جنوب شرق ترکیه، شمال و شمال شرق عراق و سوریه و نیز غرب قفقاز است. قومی که میان پنج کشور ایران، عراق، ترکیه، سوریه و ارمنستان تقسیم شده‌اند. در این بین چیزی که مهم است پیوند زبانی، نژادی و فرهنگی کردستان عراق با سه کشور استراتژیک یعنی ایران، عراق و سوریه است. 

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، زیست‌گاه قوم کرد به طور کلی شامل بخش‌هایی از غرب و شمال غرب ایران، شرق و جنوب شرق ترکیه، شمال و شمال شرق عراق و سوریه و نیز غرب قفقاز است. قومی که میان پنج کشور ایران، عراق، ترکیه، سوریه و ارمنستان تقسیم شده‌اند. در این بین چیزی که مهم است پیوند زبانی، نژادی و فرهنگی کردستان عراق با سه کشور استراتژیک یعنی ایران، عراق و سوریه است.

کردستان عراق با وسعت ۷۴۰۰۰ کیلومتر مربع، ۲۰% عراق را تشکیل می‌دهد و با جمعیت شش میلیونی خود دارای مناطق نفت‌خیز و آبی و یا مشرف به آن است. با این وجود این منطقه از جهت ژئوپلیتیکی بسیار آسیب‌پذیر است.  چرا که ارتباطات جهانی و پیرامونی آن منوط به همکاری کشورهای همسایه‌ای مثل ایران و ترکیه است.

بعد از فروپاشی حزب بعث، مشکلات دولت و ملت‌سازی کردهای عراق حل شده و اکنون در حیات سیاسی و امنیتی کل عراق، حضور و نفوذ دارند. چیزی که برای سه کشور ایران، عراق و ترکیه نوعی تهدید محسوب می‌شود. در مقابل این وضعیت جدید، برای رژیم صهیونیستی نوعی فرصت است تا دشمنان و مخالفان خود را تحت فشار قرار دهد.

 

ترکیه و کردستان عراق

کشور ترکیه به شدت از تجزیه عراق و تشکیل یک حکومت کرد مستقل در شمال عراق بیم دارد. چون با توجه به اشتراکات نژادی، فرهنگی و تاریخی که کردهای عراق با کردهای جنوب ترکیه دارند، احتمال قیام و جدایی‌طلبی کردهای ترکیه زیاد خواهد شد. با این وجود ترکیه یکی از اصلی‌ترین دشمنان کردستان مستقل عراق است که مخالف هرگونه بهبودی و سامان وضعیت کردها در منطقه است.

جدای از این دولت ترکیه نسبت به بخشی از کردستان عراق از جهت ارضی، ادعاهایی دارد.۱ با این حال گمرک «ابراهیم خلیل» در شمال کردستان عراق یکی از شاهرگ‌های اقتصادی منطقه کردستان عراق است که کامیون‌های حاوی مواد غذایی، پوشاک و از آنجا به منطقه کرد سرازیر می‌شود. ترکیه نیز از این موضوع به عنوان اهرم فشار استفاده می‌کند تا در صورت بروز هرگونه بحران، کردها را تحت فشار قرار دهد.

البته تهدیدات ترکیه تنها در این امر خلاصه نمی‌شود. به طور مثال زمانی که در اکتبر ۲۰۰۴م کردها بر آمریکا و دولت مرکزی فشار می‌آوردند تا ماده هشت (TAL) که مربوط به مسأله کرکوک بود را تصویب کنند، ترکیه تهدید کرد در صورت اجرایی شدن این ماده، نیروهای خود را به شمال عراق اعزام کرده و ظرف ۱۸ ساعت کرکوک را اشغال می‌کند.

در واقع ترکیه به دولتی در عراق نیازمند است که ضعیف باشد تا نتواند در مقابل تجاوزات او به شمال عراق مقاومت کند و در عین حال در برابر کردهای عراق قوی باشد تا مانعی در برابر استقلال آنان باشد.

 

سوریه و کردستان عراق

کشور سوریه همچون ترکیه با توجه به جمعیت دو میلیون نفری نژاد کرد، دیدگاه خوشایندی نسبت به آن‌ها ندارد. سوریه به علت رشد پان‌عربیسم، به کردها تابعیت سوری نداده و از دادن حق شهروندی و حق مالکیت به آنان نیز خودداری نموده است. در حقیقت چیزی که سوریه و سایر کشورهای کردنشین را ناراحت می‌کند، موضوع طرح «فدرالیسم» برای کردستان عراق است.۲

 

طرح «فدرالیسم» برای کردستان عراق

فدرالیسم در ظاهر شکلی از حکومت است که در یک سرزمین خاص، قدرت را پخش کرده و از متمرکز شدن قدرت و اختیار در عده‌ای خاص جلوگیری می‌کند. به شکلی که اختیارات و قدرت میان دو سطح از حاکمیت یعنی حکومت‌های محلی (ایالت و استان) و حکومت مرکزی (فدرال) تقسیم می‌شود. طرحی که به ظاهر امکان هم‌زیستی اقوام و نژادهای مختلف در کنار هم را فراهم می‌کند.۳

اگرچه بحث ما درباره نوع حاکمیت و بهترین شیوه آن نیست اما باید اذعان داشت انتخاب شیوه حکومت و اداره یک جامعه متناسب باید با موقعیت‌های قومی، نژادی، فرهنگی، مذهبی و. صورت بگیرد. بنابراین به صرف اینکه یک شیوه خاص از اداره جامعه مثلاً «فدرالی» در یک نقطه و یا چند نقطه دنیا موفق بوده البته اگر موفق بوده باشد، درست نیست آن را برای تمام قومیت‌ها و ملیت‌ها تجویز کنیم.

تنها یکی از اشکالات این شیوه از حکومت‌داری، مبتلاءشدن یک جامعه به تزلزل، تجزیه و جنگ داخلی است. به طور مثال زمانی که طرح فدرالیسم کردستان عراق در ۲۰۰۳م مطرح شد، کردهای سوری شروع به اعتراض کردند که طی آن ۱۵ نفر کشته، ۲۵۰۰ نفر زندانی و عده زیادی زخمی شدند.

در حقیقت بیان طرح‌هایی همچون فدرالیسم برای کشورهای منطقه غرب آسیا با توجه به تنوع نژادی و مذهبی آن هم از سوی کشورهای استعمارگر و یا وابستگان آنان، نتیجه‌ای جز تجزیه‌طلبی برای استعمار و استثمار راحت‌تر این مناطق و این اقوام نیست. مثل همان طرح فدرالی کردن ایران که از سوی رئیس دولت اصلاحات بیان شد.۴ چرا که با توجه به وضعیت کشور ایران از جهت قومی مذهبی و دشمنان داخلی و خارجی، بیان چنین طرحی واقعاً چه نتیجه‌ای جز تجزیه‌طلبی، جنگ داخلی و نفوذ می‌تواند داشته باشد!

  

نویسنده: میلاد پورعسکری

 

پی‌نوشت:

۱- http://tabyincenter.ir/33067

۲- فصلنامه مطالعات خاورمیانه، تعارض ژئوپلوتیکی کردستان عراق با میدان‌های منطقه ای، جذب اسرائیل در میدان مغناطیسی کردستان عراق، عبدالله پور، محمدرضا، تابستان ۱۳۹۰، شماره ۶۵، ص۱۰۶-۸۵٫

۳- http://khbn.ir/7JMwf

۴- http://khbn.ir/aaK

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/Aif

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.