پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| ناتوری کارتا، جنبش ضد‌صهیونیستی

نهاد ناتوری کارتا مدعی است که صهیونیسم و سرکرده‌های آن یهودی نیستند، بلکه غاصبانی‌اند که یهودیت را در راستای اهداف خود قرار داده‌اند. هم‌چنین مدعی شده‌اند که به دنبال حقوق فلسطینی‌ها هستند و خواستار بازگشت فلسطینی‌ها به کشور خودشان هستند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، پس از تشکیل رژیم‌صهیونیستی در سال ۱۹۴۸، نهادی در برابر این رژیم تشکیل شد که مخالف سرسخت این رژیم بود. «ناتوری کارتا» نهادی بین‌المللی است که از سوی رهبران دینی یهودی ارتدوکس علیه اندیشه صهیونیسم در سال ۱۹۳۵ تشکیل شد که هرتزل از آن‌ها با عنوان «خاخام‌های معترض» یاد می‌کند و این سوای جریانی از یهودیان ضدصهیونیست هم‌چون المربرگه یا موشه منوهین و.بود، که تبدیل به گفتمان‌هایی هم‌چون گریز و امتناع یهودیان از صهیونیسم یا بی‌اعتنایی یهودیان به صهیونیسم گردید. در این میان جریان ناتوری کارتا به ویژه از دهه نود فعالیت بیشتری انجام داد و برجستگی خاصی را در جریان‌سازی میان یهودیان علیه صهیونیسم دارد. این جمعیت در سال ۱۹۱۲ به عنوان بخشی از جنبش ارتدوکس اگودات اسرائیل تاسیس شد. در سال‌های ۱۹۳۵ و ۱۹۲۷ حرکت‌هایی را علیه جریان صهیونیسم با جامعه ملل و حکومت قیومیت سامان داد و در سال ۱۹۴۸ مخالفت خود را با رژیم‌صهیونیستی در یک پیام به سازمان ملل اعلام کرد. هم‌اکنون در بروکلین، نیویورک، لندن، آنتورب، مونترال و قدس فعال و تقریبا شصت هزار نفر عضو دارد. اعتقاد ناتوری کارتا در مورد برگزیدگی قوم یهود دایر بر برگزیدگی خداوند برای خدمت به خلق است و نه برتری بر آن‌ها و تسلط یافتن بر دیگران، آن‌ها ماشیح را تنها قادر به تأسیس دولت یهود می‌دانند و معتقدند که صهیونیسم یک جنبش ضد یهود است.

در عین‌حال با توجه به سوابق این جریان نمی‌توان وضعیت عمومی و رو به افول صهیونیسم را در فعالیت  روزافزون ناتوری کارتا و تبرئه جامعه یهودی از عملکرد صهیونیسم ظرف ۶۵ سال گذشته بی‌تاثیر دانست.

در کنار تشکیل «ناتوری کارتا»، نهادی دیگر نیز تشکیل شد که مانند ناتوری کارتا مخالف رژیم صهیونیستی بود ولی با اندکی تفاوت. آن‌ها یک جنبش با تجمع ملایم و بدون خشونت بودند که پس از فروکش‌کردن فعالیت‌شان، برنامه جدید یهودی با هدف انتقاد از رژیم صهیونیستی در تمام شئون به عنوان حق تعیین سرنوشت اسرائیلیان شکل گرفت.

Neturei به معنای نگهبان است و karta به معنای معبد یا شهر است، مجموعاً ناتوری کارتا به معنای نگهبانان معبد است.  نگهبانان معبد عقیده دارند که یهود به خاطر سرپیچی از فرمان خدا طرد شده‌اند و حق بازگشت به این اراضی و زمین‌ها را ندارند. رئیس جمهور آمریکا مدتی پیش اعلام کرد که پایتخت اسرائیل، بیت‌المقدس است. در جواب تصمیم ترامپ، تظاهراتی در آمریکا و شیکاگو صورت گرفت، هم‌چنین جلسه‌ای در قاهره به نام(یاری قدس) در تاریخ ۲۷ و ۲۸ دی‌ماه برگزار شد که(میرهیرش) خاخام یهودی و رهبر جنبش‌یهودی ضد‌صهیونیست ضمن قدردانی از شیخ الازهر برای برگزاری این جلسه، تصریح کرد: «ما به عنوان مخالفان جنبش صهیونیست، خواستار زندگی در سایه حکومت فلسطین هستیم و دعا می‌کنیم که هر چه زودتر رژیم صهیونیستی نابود شود.» نهاد ناتوری کارتا مدعی است که صهیونیسم و سرکرده‌های آن یهودی نیستند، بلکه غاصبانی‌اند که یهودیت را در راستای اهداف خود قرار داده‌اند. هم‌چنین مدعی شده‌اند که به دنبال حقوق فلسطینی‌ها هستند و خواستار بازگشت فلسطینی‌ها به کشور خودشان هستند. ناتوری کارتا بعد از دولت نهم جمهوری اسلامی ایران پر و بال بیشتری پیدا کرد و در همایش افق نو که توسط دکتر نادر طالب‌زاده برگزار می‌شود، ابعاد رسانه‌ای بیشتری پیدا کرد. دیوید وایس یکی از مهم‌ترین شخصیت مخالف جریان صهیونیسم است و خود از خاخام‌های معروف یهودی می‌باشد.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/qX3mu

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.