پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| نتیجه تصویب قانون شهروندی در هند

اعتراضی که اختصاص به مسلمانان ندارد. به طور مثال مخالف جدی حزب حاکم یعنی «کنگره ملی هند» در اعتراض به تصویب چنین قوانینی، به همراه رهبر خود خانم «سونیا گاندی» دست به اعتراض زدند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، طرح ثبت‌نام ملی شهروندان موسوم به (NRC) و قانون جدید تابعیت (CAB) در هند منجر به واکنش‌های تندی از جانب مردم هند شد. با این وجود دولت «نارندا مودی» همچنان بر اجرایی‌شدن این قوانین اصرار ورزیده و قصد تغییر آن را ندارد.

 

 

دلایل تصویب قوانین (NRC) و (CAB)

دولت در اظهارات خود دلیل تصویب قانون (NRC) را جلوگیری و از بین بردن مهاجرت غیر قانونی و نفوذ بیگانگان عنوان کرد. درباره قانون (CAB)، وزیر کشور «Amit shah» می‌گوید این قانون بر ضد مسلمانان نیست بلکه تلاش شده تا مشکل اقلیت‌های مذهبی با اکثریت مسلمان در سه کشور مزبور را حل کند. جدای از این همه شهروندان هندی مسلمان از حقوق شهروندی اعطا شده توسط قانون اساسی هند برخوردارند.

اما خبرگزاری (BBC) در این باره اظهار داشت که اقلیت‌های مذهبی در این سه کشور آنقدر نیستند که قابل اعتناء باشند و بخواهند برای آن قانون تصویب کنند. بنابراین هدف اصلی به احتمال زیاد مسلمانان خواهند بود.۱ جدای از این چرا این قانون شامل مسلمانان فراری از میانمار و سریلانکا که اکثریت در آن بودائییان هستند، نشده است؟

 

نتیجه تصویب قوانین  (NRC) و (CAB)

نتیجه چنین قوانینی مهاجرت غیر قانونی برای اقلیت‌های مذهبی خواهد بود که آیا تابعیت این کشور را بپذیرند یا نه. در مقابل این قوانین بیشترین اقلیت این کشور یعنی ۲۰۰ میلیون مسلمان را با مشکلات امنیتی و اقامتی مواجه می‌سازد. یعنی هدایت هند آن هم به شکل قانونی به سمت ملی‌گرایی هندویی و ضد اسلامی.

این درحالی است که طبق قانون قدیمی هند هر کسی که به عنوان مهاجر غیر قانونی تلقی می‌شد، تبعید و یا زندانی می‌گشت، بدون در نظر گرفتن مذهب و دینش. اما در لایحه (CAB) مسلمانان استثناء شده‌اند. یعنی مسلمانان عملاً به شهروندان درجه دوم در این کشور تبدیل خواهند شد.

برخی معتقدند (BJP) تلاش میکند تا هند را تبدیل به کشوری هندو کند. چرا که حمله به کشمیر و ضمیمه‌کردن این منطقه مسلمان‌نشین به هند و نقض خودمختاری آن، حکم دادگاه عالی هند به تخریب مسجد مسلمانان که متعلق به قرن ۱۶م است و ساخت معبد هندو به جای آن و اینک قانون (CAB) یقیناً تصادفی نیست.۲

 

حمایت غیر مسلمانان از اعتراض‌های علیه (CAB)

«harsh mander» به عنوان یک حامی حقوق بشر، در این باره می‌گوید:

«(CAB) شدیدترین تهدید برای قانون اساسی دمکراتیک و سکولار هند از زمان تبدیل‌شدنش به جمهوری هند است.»

همچنین نماینده عالی حقوق بشر سازمان ملل طی بیانیه‌ای این لایحه را ماهیتاً تبعیض‌آمیز خوانده است. «جرمی لورنس»۴ نیز به عنوان سخنگوی این مقام عالی سازمان ملل اظهار داشت:

«این لایحه تأثیر تبعیض‌آمیزی در دسترسی مردم به تابعیت خواهد داشت و اینکه تعهد کشور به برابری یا دمکراسی را قبل از تصویب قانون، در قانون اساسی تضعیف می‌کند.»۵

موضوع قابل توجه دیگر در این باره، اعتراض عمومی مردم هند نسبت به این دو قانون است. اعتراضی که اختصاص به مسلمانان ندارد. به طور مثال مخالف جدی حزب حاکم یعنی «کنگره ملی هند» در اعتراض به تصویب چنین قوانینی، به همراه رهبر خود خانم «سونیا گاندی» دست به اعتراض زدند.۶

همچنین در تجمعات بعدی دانشجویان در محل حمله پلیس به دانشگاه «جامیا میلیا» هندوها حضور داشتند و در یک عمل نمادین دانشجویان مسلمان در میان حلقه‌ای از برادران هندو و سایر ادیان هند نماز جماعت برگزار کردند.

 

پی‌نوشت:

۱ http://khbn.ir/Q04cCIm

۲- http://khbn.ir/2uQp

۳- او در حال حاضر، مدیر مرکز مطالعات عدالت که یک سازمان تحقیقاتی مستقر در دهلی نو است فعالیت می کند. وی همچنین به عنوان کمیسر ویژه در دیوان عالی هند در کمپین حق غذا، و عضو شورای مشورتی ملی دولت هند نیز حضور دارد.

۴- Jeremy Laurenc

۵- http://khbn.ir/ukI

۶- http://khbn.ir/iCLrUFE

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/KzFV

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.