پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| گویش واحد بهانه‌ای برای هویت ملی یهودیان

صهیونیسم با ادعای هویت مستقل، باید دارای زبان واحدی باشد. صهیونیست‌ها در این زمینه به دو گویش «لادینو» و «یدیشی» اشاره می‌کنند. در پاسخ به این ادعا می‌توان گفت که نسل این گویش‌ها ادامه نداشته است. لادینو به کلی منقرض شده و گویش یدیشی در حال انقراض است. همچنین نویسندگان یهودی آثار خود را به این زبان‌ها و یا حتی عبری ننوشته و نمی‌نویسند بلکه به زبان کشوری که به آن تعلق دارند مطالب خود را نشر می‌دهند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، جامعه‌شناسان هویت را عبارت از احساسی می‌دانند که فرد در جامعه به آن دست می‌یابد و سپس با تکیه بر اشتراک‌ها و یا تفاوت‌هایی که با گروه‌های دیگر دارد، به درک هویت مستقل می‌رسد. البته تحقق هویت مستقل به عوامل گوناگونی نظیر جغرافیا، مذهب، زبان وبستگی دارد. به طور مثال کشور پاکستان هویت مستقل خود را از دو عامل دین اسلام و زبان اردو گرفته است.

در واقع زبان عامل پیوند دهنده ملت و عامل اصلی ارتباط و جریان فرهنگی یک سرزمین بوده که ایجاد مرزبندی و حصار با دیگر جوامع می‌کند. بنابراین هویت ملی با زبان ملی پیوندی ناگسستنی دارد.۱ 

در این بین صهیونیسم با ادعای هویت مستقل، باید دارای زبان واحدی باشد. صهیونیست‌ها در این زمینه به دو گویش «لادینو»۲ و «یدیشی»۳ اشاره می‌کنند. در پاسخ به این ادعا می‌توان گفت که نسل این گویش‌ها ادامه نداشته است. لادینو به کلی منقرض شده و گویش یدیشی در حال انقراض است. همچنین نویسندگان یهودی آثار خود را به این زبان‌ها و یا حتی عبری ننوشته و نمی‌نویسند بلکه به زبان کشوری که به آن تعلق دارند مطالب خود را نشر می‌دهند.

جالب است بدانید که بعد از تشکیل رژیم صهیونیستی در ۱۹۴۸م با توجه به جمعیت سه میلیون نفری یهودی در قبل دهه هشتاد، بیش از صد روزنامه و مجله به زبان‌های مختلف منتشر می‌شده که گویای تشتت فرهنگی و زبانی این مردم است.۴

 
قومی یکپارچه یا گروه‌های پاره‌پاره

صهیونیسم برای جمع‌کردن یهودیان دنیا این ایده را شعار خود قرار داد: «یهودیان عالم، وابسته به تمدنی واحد و دارای تاریخ واحد، سرنوشت، آینده، فرهنگ و چه‌بسا نژاد یکسانی هستند و منافع و آمال و آرزوهایشان مانند هم بوده و مشترکات آنان مهم‌تر از تفاوت‌هایشان است».

همه این حرف‌ها برای تلقین «هویت مستقل» برای یهودیانی است که از نظر فرهنگ و زبان کاملاً با هم بیگانه هستند. اما هویت مستقل می‌طلبد که مردم آن دارای دوره‌های تاریخی مستقل، قوانین و مسائل اجتماعی خاص به همراه ساختارهای اقتصادی، تمدنی و همینطور نمادهای مخصوص به خود داشته باشند. این در حالی است که منابع تاریخی مختلف بر خلاف آن چیزی است که یهودیان صهیونیست ادعا می‌کنند.

 
وضعیت یهودیان یمن و هلند

به طور مثال وضعیت یهودیان یمن و هلند در قرن ۱۹م نسبت به هم کاملاً متفاوت بوده. یمن مردمی بادیه‌نشین و سنتی داشت و یهودیان هلند شهرنشین و متمدن، چیزی که حتی در عکس‌های یهودیان مهاجر به اسرائیل و نظام شهروندی امروز رژیم صهیونیستی کاملاً مشهود است.۵

علاوه بر این ساختارمندی جمعیت، وابستگی به وقایع مهم تاریخی، حوادث فرهنگی و تعلق آن‌ها به جمعیت مذکور دارد. در حالی که شما می‌بینید غیر از تاریخ مذهبی، یهودیان به دلیل پراکندگی، هیچ تاریخ مستقل و مشابهی نداشته و ندارند. بلکه یهودیان دنیا در سایر جوامع و ملل هضم شده و ای بسا به مرور زمان تغییر آئین داده‌اند.

 

میلاد پورعسکری

 

پی‌نوشت:
۱ دوفصلنامه زبان‌پژوهی دانشگاه الزهرا (س)، نقش زبان در هویت ملی، قمری، محمدرضا، حسن‌زاده، محمد، سال دوم، پاییز و زمستان ۱۳۸۹، شماره۳، ص۱۷۲-۱۵۳.
۲- Ladino
۳- Yaddish
۴- http://khbn.ir/RQyZy
۵- فصلنامه کتاب نقد، هویت یهود از شعار تا واقعیت، دهقانی‌نیا، امیررضا، پاییز۱۳۸۳، شماره ۳۲، ص ۲۹۲-۲۶۸.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/23s93

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.