پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| اتحادیه عرب؛ حافظ حقوق ملت‌ها یا حامی منافع سعودی و صهیونیسم؟

بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی بر این باورند که مسأله فلسطین برای اتحادیه عرب تنها به یک سرگرمی تبدیل شده است به گونه‌ای که اعضای این اتحادیه هرازچندگاهی با صدور بیانیه‌هایی اقدامات صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان را محکوم می‌کنند اما در عمل گامی در مسیر توقف این اقدامات علیه مردم بی‌دفاع فلسطین برنمی‌دارند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، اتحادیه عرب نهادی است که قریب به ۷۵ سال پیش به منظور حمایت، حراست و حفاظت از حقوق ملت‌های جهان عرب تشکیل شد. این نهاد و سازمان منطقه‌ای در ۲۲ مارس سال ۱۹۴۵ میلادی اعلام موجودیت کرد تا بدین‌ترتیب، از ملت‌های عرب در برابر چالش‌ها، خطرات‌، آسیب‌ها و بحران‌ها حمایت به عمل آورد. مقامات اتحادیه عرب پس از تأسیس این نهاد عربی اعلام کردند که حفاظت و حراست از تمامیت ارضی کشورهای عربی و حفظ وحدت آن‌ها ازجمله مهم‌ترین رسالت‌های آن است.

با تمامی این‌ها، در طول حدود یک دهه گذشته اتحادیه عرب نه تنها به هیچ‌یک از اهداف اعلامی درخصوص فلسفه تأسیس این نهاد عمل نکرده، بلکه برعکس درست در مسیر مخالف با اهداف اعلام‌شده گام برداشته است. در طول سال‌های گذشته در سایه انفعال بی‌حدوحصر اتحادیه عرب شاهد ظهور و بروز بحران‌ها در نقاط مختلف کشورهای عربی ازجمله سوریه، عراق، یمن، لیبی و... بوده‌ایم.

افزون بر این، عدم مسئولیت‌پذیری اتحادیه عرب در قبال وظایفش درخصوص مسأله فلسطین موجب شده تا این مسأله روز به روز پیچیده‌تر شود. تمامی این اتفاقات درحالی است که هیچ‌یک از مقامات ارشد اتحادیه عرب حاضر به پاسخگویی به ملت‌های خود درقبال انفعال و بی‌مسئولیتی حاکم بر نهاد مذکور، نیستند.

 

مسأله فلسطین تنها یک سرگرمی!

به فراموشی‌سپردن مسأله فلسطین توسط اتحادیه عرب در طول سال‌های گذشته یکی از بزرگ‌ترین خیانت‌های مقامات این سازمان به جهان اسلام و جهان عرب بوده است. اتحادیه عرب تاکنون هیچ گام عملی در راستای تحقق حقوق حقه و سلب‌شده فلسطینیان از رژیم اشغالگر صهیونیستی، برنداشته است. این اتحادیه همواره به اتخاذ مواضع شفاهی و بدون فایده درخصوص تحولات اراضی اشغالی و اقدامات خصمانه صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان، بسنده کرده است.

بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی بر این باورند که مسأله فلسطین برای اتحادیه عرب تنها به یک سرگرمی تبدیل شده است به گونه‌ای که اعضای این اتحادیه هرازچندگاهی با صدور بیانیه‌هایی اقدامات صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان را محکوم می‌کنند، اما در عمل گامی در مسیر توقف این اقدامات علیه مردم بی‌دفاع فلسطین برنمی‌دارند.

 

پرونده ویژه| بنیاد «ارتباط گسترده‌تر»؛ حامی دگرباشان اسرائیل

گزارش| باید اسرائیل را خوب بشناسیم

 

این انفعال آشکار و بی‌مسئولیتی واضح اتحادیه عرب درقبال مسأله فلسطین موجب جسورترشدن بیش از پیش صهیونیست‌ها و ارتکاب جنایت‌های بیشتر توسط آن‌ها علیه فلسطینیان شده است. این درحالی است که اتحادیه عرب به عنوان یک نهاد و سازمان عربی از ظرفیت‌های لازم و امکانات کافی برای ایستادگی دربرابر سیاست‌های قلدرمآبانه صهیونیسم علیه مردم فلسطین، برخوردار است.

بر همین اساس، می‌توان گفت که این انفعال و سکوت آمیخته با رضایت اتحادیه عرب در قبال اقدامات صهیونیسم در اراضی اشغالی به نوعی یک «سیاست هدفمند» محسوب می‌شود که هدف اصلی و اساسی آن حمایت از منافع و مصالح تل‌آویو در اراضی فلسطینیان است؛ کما اینکه اتحادیه عرب از بیان اینکه به تحقق «راهکارِ سازشکارانه دو دولت» در فلسطین قائل است، هیچ ابایی ندارد.

 

حمایت از عادی‌سازی روابط با اسرائیل

از سوی دیگر، مسأله‌ای که موجب شده تا افکار عمومی اتحادیه عرب را حامی منافع و مصالح صهیونیسم و نه فلسطین بدانند، این است که این اتحادیه در طول سال‌های اخیر همواره در برابر روند عادی‌سازی روابط اعضای خود با رژیم صهیونیستی سکوت اختیار کرده است. حتی در اندک مواردی نیز که اتحادیه عرب لب به اعتراض به روند عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی گشوده است، شاهد آن بودیم که این مواضع تنها به صورت شفاهی و زودگذر مطرح شده و هیچ تصمیم و قطعنامه عملی برای متوقف ساختن قطار عادی‌سازی با دشمن شماره یک جهان اسلام توسط این اتحادیه به تصویب نرسیده است.

این مسأله حاکی از آن است که نوعی «استانداردهای دوگانه» بر سیاست‌ها و استراتژی‌های اتحادیه عرب حاکم است به گونه‌ای که سردمداران آن از یک سوی از حمایت از مسأله فلسطین دَم می‌زنند و از سوی دیگر با سکوت خود در برابر عادی‌سازی روابط با صهیونیسم، عملا از این سیاست سران مرتجع عرب حمایت به عمل می‌آورند. طبیعی است که چنین سیاستی نفرت افکار عمومی جهان اسلام از اتحادیه مذکور را دوچندان ساخته است.

مقامات اتحادیه عرب خود نیک می‌دانند که هدف از عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی فراهم‌ساختن مقدمات نابودی مسأله فلسطین است. با این‌حال، حاضر نیستند در قبال چنین مسأله‌ای واکنشی از خود نشان دهند. همین امر موجب شده است تا اتحادیه عرب بیش‌تر حامی منافع و مصالح صهیونیسم باشد تا فلسطین.

 

خوش‌رقصی برای تل‌آویو از طریق مقابله با مقاومت

مقابله و مواجهه با کشورهای حامی مقاومت نیز ازجمله دیگر سیاست‌هایی است که اتحادیه عرب با هدف جلب رضایت رژیم صهیونیستی، همواره آن را اتخاذ کرده است. درحالی که چند ماه از مطرح‌شدن مسأله بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب می‌گذرد، اما مقامات این اتحادیه از خود هیچ تمایلی برای تحقق این مهم نشان نداده‌اند.

اتحادیه عرب در نوامبر سال ۲۰۱۱ در سایه ظهور و بروز بحران سوریه، بنابر درخواست سعودی و صهیونیسم اقدام به تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه کرد تا شاید از رهگذر مقابله و مواجهه با مقاومت، رضایت ریاض و تل‌آویو را جلب کند. اکنون نیز به همین مسیر ادامه می‌دهد و علیرغم تلاش‌های فراوان برخی کشورها همچون تونس، هنوز هم حاضر به بازگرداندن سوریه به اتحادیه نیست.

 

اتحادیه عرب؛ سخنگوی سعودی؟

سلسله سیاست‌های منفعلانه اتحادیه عرب درقبال تحولات جهان عرب به ویژه مسأله فلسطین و همچنین حمایت‌های تمام‌قد این اتحادیه از منافع و مصالح رژیم صهیونیستی در منطقه نمی‌تواند بی‌ارتباط با تأثیرپذیری اتحادیه از نفوذ عربستان سعودی باشد.

واقعیت این است که اتحادیه عرب با سیاست‌هایی که طی سالیان گذشته اتخاذ کرده در واقع سطح خود را از یک نهاد بزرگ و مسئول حل و فصل بحران‌های پیچیده کشورهای جهان عرب به سطح شعبه‌ای از وزارت خارجه عربستان سعودی تنزل داده است. به همین دلیل، درحال حاضر، عربستان سعودی به اتحادیه عرب به چشم ابزاری برای پیشبرد سیاست خارجی مخرب خود در منطقه می‌نگرد و البته غالب مقامات این اتحادیه نیز هیچ اعتراضی به سرسپردگی به عربستان سعودی ندارند.

به عنوان نمونه، نگاهی به سیاست‌ها و مواضع مداخله‌جویانه اتحادیه عرب در امور کشورهای منطقه ازجمله جمهوری اسلامی ایران به خوبی تشابه عمیق میان مواضع اتحادیه مذکور و مواضع عربستان سعودی را نشان می‌دهد. درهمین ارتباط، اخیرا «احمد ابوالغیط»، دبیرکل اتحادیه عرب در سخنانی مداخلهجویانه ضمن انتقاد از توافق هسته‌ای ایران از کشورهای غربی خواست تا ضمن لغو توافق، به امضای توافقی جدید با تهران مبادرت ورزند!

این اظهارات و مواضع ابوالغیط دقیقا همان مواضعی است که چندی پیش شورای وزیران سعودی و دیگر مقامات این کشور اعلام کرده بودند. براین اساس، ناگفته پیداست که اتحادیه عرب امروز به سخنگوی عربستان سعودی نیز تبدیل شده است و حمایت از منافع ملت‌ها جایی در قاموس آن ندارد.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/2YgO

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.