پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| در زندان‌های مخفی اسرائیل چه می‌گذرد؟

«ایشای مناخیم» مدیر اجرایی کمیته عمومی اسرائیل درباره شکنجه می‌گوید: گروهش چندین درخواست را به کمیته سازمان ملل تسلیم کرده که در آن آمده شکنجه در این رژیم به طور نظام‌مند و قانونی علیه زندانیان به کار گرفته می‌شود. اما همه این صداها به جایی نمی‌رسد چرا که رژیم اسرائیل از هیچ‌کس حساب نمی‌برد. علت آن هم داشتن حامی قدرتمندی چون آمریکا می‌باشد. لذا هرگاه در سازمان ملل یا شورای امنیت ملل قانونی علیه اسرائیل تصویب شود آمریکا آن را وتو خواهد کرد.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، سازمان دیده‌بان حقوق بشر در سازمان ملل، ناظر بر امور شکنجه در کشورهای مختلف است. این سازمان در سال ۲۰۰۹م به دلیل عدم اجازه اسرائیل در بازدید از زندان‌های مخفی، انتقاد کرد. ماجرا از این قرار بود که «کمیته مبارزه با شکنجه» که تحت این نهاد فعالیت می‌کرد، از اسرائیل خواست تا مکان «تاسیسات ۱۳۹۱» را اعلام کند که اسرائیل از این کار امتناع کرد.مقامات اسرائیلی طی نامه‌ای به کمیته سازمان ملل تاکید کرده بود که درحال حاضر این کمپ خالی است ولی در زمان جنگ با لبنان در سال ۲۰۰۶م چند زندانی لبنانی در آن بودند. اما این کمیته معتقد بود در صورت عدم بازرسی، امکان از سرگیری فعالیت‌های این سازمان وجود دارد. این زندان در گذشته محلی برای شکنجه اعراب و مسلمانان بود. شکنجه‌هایی به طور منظم که توسط بازجوها انجام می‌گرفت. طبق نقل نهادهای حقوق بشر اسرائیلی برخی از این شکنجه‌ها در سال ۱۹۹۹م از سوی دادگاه عالی اسرائیل ممنوع اعلام شده بود.

 

مکان محرمانه

اولین بار یک سازمان حقوق بشر به نام «هاموکد» در اسرائیل متوجه این زندان شد. علت این بود که خانواده‌های دو پسر عموی فلسطینی دستگیر شده، نتوانستند از آن‌ها اثری پیدا کنند. با پی‌گیری‌های زیاد و اصرار فراوان بالاخره مقامات اسرائیل مجبور شدند بگویند که این دونفر در یک مکان محرمانه نگهداری می‌شوند. به هر حال اسرائیل مکان دقیق این زندان را مشخص نکرد. تنها معلوم شد مکان محرمانه، زندانی است در حدود صد کیلومتری شمال اورشلیم، تعدادی ساختمان که عمده آن زیر زمین می‌باشد.

مدیر هاموکد«دالیا کرشتاین» می‌گوید ما زمانی متوجه این زندان شدیم که ارتش بعد از پر شدن ظرفیت زندان‌ها، به اشتباه چند فلسطینی را به این زندان بردند. خانم «کرشتاین» نیز درباره این زندان می‌گوید: در این زندان بیش از زندان«گوانتانامو» قوانین بین المللی زیر پا گذاشته می‌شود چرا که از این زندان هیچ‌وقت بازرسی به عمل نمی‌آید. آن دو نفر محمد و بشیر یدالله بودند. طبق نقل این دو نفر، آن‌ها را در دو سلول مجزا که بدون پنجره، دارای دیوار سیاه به متراژ دو مترمکعب زندانی کرده بودند. آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند، اجازه رفتن به دستشویی نمی‌دادند و خانواده‌های آن‌ها را به مرگ تهدید می‌کردند. در این زندان و امثال آن همه مورد بازپرسی «شین بت» [سازمان اطلاعات داخلی] قرار می‌گیرند. اما افرادی که دارای ملیت خارجی باشند توسط یک واحد مخصوص به نام ۵۰۴ بازجویی می‌شوند که شیوه‌های آن‌ها دردناک‌تر و وحشیانه‌تر می‌باشد. طبق نقل خانم «کرشتاین» هیچ مدرکی مبنی بر وجود زندان‌های بیشتر مثل «تاسیسات ۱۳۹۱» وجود ندارد اما طبق شهادت‌های جمع‌آوری شده از زندانیان قدیمی، می‌توان متوجه شد که آن‌ها در مکان‌های مختلفی نگهداری می‌شدند.

 

آمریکا حامی بزرگ اسرائیل

«ایشای مناخیم» مدیر اجرایی کمیته عمومی اسرائیل درباره شکنجه می‌گوید: گروهش چندین درخواست را به کمیته سازمان ملل تسلیم کرده که در آن آمده شکنجه در این رژیم به طور نظام‌مند و قانونی علیه زندانیان به کار گرفته می‌شود. اما همه این صداها به جایی نمی‌رسد چرا که رژیم اسرائیل از هیچ‌کس حساب نمی‌برد. علت آن هم داشتن حامی قدرتمندی چون آمریکا می‌باشد. لذا هرگاه در سازمان ملل یا شورای امنیت ملل قانونی علیه اسرائیل تصویب شود آمریکا آن را وتو خواهد کرد.

 

 

میلاد پورعسکری

 

منبع:

http://www.monthlyreview.org/

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.