پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| ترور­های هدفمند اسرائیل در کشورهای مختلف جهان

سازمان مسلح ناکام، متشکل از جمعی از سربازان یهودی، طرحی را برای قتل ۶ میلیون آلمانی بعد از جنگ جهانی دوم از طریق مسمومیت آماده کرده بودند. گفته شده برخی از مقامات عالی‌رتبه اسرائیل از این موضوع مطلع بوده‌اند اما نگران اثر منفی این اقدم بر تأسیس اسرائیل بودند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، اسرائیل از سردمداران ترور هدفند در جهان است. بسیاری از رهبران سازمان‌های فلسطینی همچون جهاد اسلامی و حماس توسط دستگاه‌های امنیتی اسرائیل ترور شده‌اند. دادگاه عالی اسرائیل قتل هدفمند را توجیه و آن را در مقابل عملیات‌های فلسطینیان تأیید کرد. اسرائیل این قتل‌ها را در راستای دفاع از امنیت خود و آنچه مقامات اسرائیلی جلوگیری از پیشروی تروریست می‌خوانند می‌داند.

مقام معظم رهبری در این رابطه می‌فرمایند: «دولت صهیونیست در فلسطین اشغالی یک دولت تروریست است، خودش هم می‌­گوید؛ یعنی خود اسرائیلی‌ها انکار نمی‌­کنند که با ترور کارهایشان را پیش می‌­برند. خود این‌ها طرف‌دار تروریسمند، خودشان عامل تروریسمند، امّا در‌عین‌حال پرچم مبارزه‌ با تروریسم [را بلند می­‌کنند]. این‌ها را باید افشا کرد، این‌ها را باید به دنیا گفت». (بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان در کنفرانس اتحادیه بین‌‌المجالس سازمان همکاری اسلامی)

در ادامه برخی ترور­های هدفند اسرائیل را نسبت به کشورهای مختلف بررسی می‌‌کنیم:

 

فلسطین

برخی از شخصیت‌­هایی که توسط اسرائیل ترور شده­‌اند عبارتند از:

  1. سید عباس موسوی دبیر کل اسبق حزب‌الله لبنان
  2. شیخ احمد یاسین[۱]
  3. فتحی شقاقی بنیان‌گذار جهاد اسلامی فلسطین
  4. عبدالعزیز رنتیسی (جانشین شیخ احمد یاسین)
  5. عماد مغنیه از فرماندهان نظامی حزب‌الله لبنان
  6. محمود المبحوح (یکی از رهبران حماس)
  7. واعد حداد (یکی از رهبران جبهه خلق برای آزادی فلسطین)
 
لبنان
ترور رهبران حزب‌‎الله مانند سید عباس موسوی و برخی فرماندهان حزب‌الله مانند عماد مغنیه توسط رژیم تروریستی اسرائیل بر کسی پوشیده نیست.
 
ایران

ترور چند دانشمند هسته‌ای ایران (اردشیر حسین‌پور، مسعود علی‌محمدی، مجید شهریاری، فریدون عباسی و مصطفی احمدی‌روشن)[۲]

طرح ترور سید روح‌الله خمینی در دوران پهلوی[۳]

 

انگلیس

در ۲۲ ژوئیه ۱۹۴۶، حمله‌ تروریستی اسرائیل به هتل ملک داوود در فلسطین انجام شد که ۹۱ نفر کشته برجای گذاشت. ۲۸ نفر از آن‌ها انگلیسی بودند. در آن زمان این حمله‌ی تروریستی، بزرگ‌ترین آمار مرگ و میر را از خود بر جای گذاشت و تقریباً چهل سال بعد، بمب‌گذاری قرارگاه ایالات متحده در بیروت در سال ۱۹۸۲، از آمار آن حمله‌ی تروریستی پیشی گرفت.[۴]

این عملیات به عنوان «نماد مقاومت در برابر بریتانیا»[۵] و از مهم‌­ترین اقدامات تروریستی اسرائیل است. [۶]

شصت سال بعد، بنیامین نتانیاهو، در ۲۲ ژوئیه همراه با بسیاری از نمایندگان دولت اسرائیل، نشانی را برای نصب در محل وقوع این فاجعه‌ی تروریستی اختصاص می‌دهند که بر روی آن نوشته شده است: «اسرائیل از بمب‌گذاران این حادثه به عنوان مبارزان راه آزادی تمجید می‌نماید.»

 
آمریکا

نظریه‌های مختلفی درباره معمای ترور جان اف کندی مطرح است. مردخای وانونو عامل افشای برنامه هسته‌­ای اسراییل که از سوی موساد ربوده و ۱۸ سال را در زندان‌های اسراییل گذراند معتقد است موساد عامل ترور کندی بوده ‌است.[۷]

 

آلمان

سازمان مسلح ناکام، متشکل از جمعی از سربازان یهودی، طرحی را برای قتل ۶ میلیون آلمانی بعد از جنگ جهانی دوم از طریق مسمومیت آماده کرده بودند. گفته شده برخی از مقامات عالی‌رتبه اسرائیل از این موضوع مطلع بوده‌اند اما نگران اثر منفی این اقدم بر تأسیس اسرائیل بودند.

 

هند

در جریان نهضت آزادی هند در نیمه اول قرن بیستم، حمایت جدی مسلمانان شبه ‌قاره از حقوق ملت فلسطین و همدلی پایدار گاندی با آن‌ها، مانع بزرگی در راه پیشرفت مقاصد صهیونیسم در هند بود.

پس از استقلال این کشور «جواهر لعل نهرو» نیز چندان به صهیونیست­‌ها روی خوش نشان نداد، البته او صراحت و قاطعیت گاندی را در این راه نداشت و در اوایل حکومت خویش نیز نرمش­‌هایی نشان داد و با اعتراف به موجودیت اسرائیل، راه را بر ایجاد کنسولگری اسرائیل در بمبئی گشود.

دوستی شدید وی با جمال عبدالناصر و جدیتش در محکوم‌ساختن تجاوز مشترک انگلیس ـ فرانسه و اسرائیل در ۱۹۵۶ به مصر،[۸] همراه با نقشی که در پی‌ریزی کنفرانس غیرمتعهد‌ها داشت، خطوط روشنی است که تاریخ در کارنامه زندگی سیاسی نهرو ثبت کرده است. دختر وی ـ خانم ایندیرا گاندی ـ هم در مدت طولانی حکومت خویش، در مجموع، سنگی در راه نفوذ واشنگتن و تل‌آویو به تار و پود سیاست هند بود و در اواخر عمر حتی تا مرز قطع روابط با اسرائیل نیز پیش رفت.[۹]

نشریه پر تیراژ هندی «اشتراسها»، چندی پس از ترور راجیو گاندی، مقاله‌ای به قلم آقای بهوبند راکومار در صفحات خود درج کرد که حاوی نکات عبرت‌انگیزی درباره روابط و همکاری‌­های میان سازمان‌­های اطلاعاتی هند و اسرائیل و خدعه‌ها و خیانت­‌های اسرائیل به دوستان خویش در جهان بود.

شاید روحیه ضداسرائیلی گاندی سبب شده اسرائیل او را از میان راه خود بردارد. در بخشی از این مقاله آمده است:

«کیست که از نقش اسرائیل در ترور راجیو گاندی آگاه باشد؛ درحالی‌که عارف محمدخان گفته است که جندراسومی وعده داده بود که در ازای ترور راجیو گاندی، یک ‌میلیون دلار به قاتل پرداخت می‌کند.»[۱۰]

 

نویسنده: محسن محمدی

 

پی‌نوشت:

[۱]. شیخ احمد یاسین در سال ۲۰۰۴ توسط ارتش اسرائیل ترور شد. ترور وی واکنش‌های بین‌المللی گسترده‌ای را بر انگیخت. شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را با ۱۱ رأی موافق و سه رأی ممتنع علیه اسرائیل تصویب کرد که با وتوی آمریکا مواجه شد.

[۲]. Rise and Kill First: The Secret History of Israel’s Targeted Assassinations, Ronen Bergman, Random House, 2018.

همچنین ر.ک: «سیا چطور برای دانشمندان هسته‌ای ایران تور پهن می‌کند؟»:

http://khbn.ir/QojmZ[۳]. http://khbn.ir/BGu184k

[۴] . ر.ک: کتاب صهیونیسم در مسیر سلطه ، نوشته: اندرو کارینگتن هیچکاک ، برگردان: محمدیاسر فرحزادی ، تهران: نشر ساقی.

[۵]. http://khbn.ir/qnvgk

[۶]. http://khbn.ir/aks2

[۷] . برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب «اربابان تریاک: اسرائیل مثلث طلائی و ترور کندی» مراجعه کنید:

Opium lords : Israel, the Golden Triangle, and the Kennedy assassination, Salvador Astucia, 2015.

[۸]. رک: محمد حسنین هیکل، عبدالناصر و العالم، ص ۳۹۹ـ۳۸۴، فصل «عبدالناصر و نهرو، روح‌ الشرق»، بیروت، دارالنهار للنشر ۱۹۷۲م.

[۹]. به نظر می‌رسد وجود همین سوابق در کارنامه نهرو و ایندیرا، یکی از دلایل انتقام «سیا ــ موساد» از فرزندشان راجیو‌گاندی بود. بگذریم از این‌که قتل ایندیرا نیز خاصه با نفوذ و تحریکات عمو سام در میان سیک‌های افراطی، از این زاویه قابل تامل و بررسی است.

[۱۰] . نقل از: نشریه الرائد، لکهنو، سال ۳۷، ش ۲۴ــ۲۳، محرم ۱۴۱۷٫ق/ ژوئن ۱۹۹۶٫م، صفحه آخر.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/LqvbjHQ

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.