پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| «پالستینو»؛ تجلی آرمان‌خواهی در فوتبال

رنگ‌های پیراهن اول این باشگاه، رنگ‌های پرچم فلسطین است: سبز، قرمز و سفید. بنابراین برای یک فرد بی‌طرف، دیدن پرچم فلسطین و چفیه (سربندهای سنتی فلسطینی) در دست هواداران حاضر در استادیوم لاسیسترنا، استادیوم خانگی پالستینو، نمی‌تواند چندان تعجب‌آور باشد.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، باشگاه دپورتیوو پالستینو[1] را می‌توان به عنوان نخستین باشگاه تاریخ فوتبال به حساب آورد که توسط مهاجران جهانی به وجود آمده است. در سال ۱۹۲۰، مهاجرانی از فلسطین باشگاه پالستینو را در شیلی تاسیس کردند.

جنگ کریمه در دهه ۱۸۵۰، جنگ جهانی دوم و جنگ اعراب و رژیم صهیونیستی در اواسط قرن بیستم، به مهاجرت فلسطینی‌های بسیاری به کشورهای همسایه چون اردن و سوریه منجر شد. اما بسیاری از این حقیقت مطلع نیستند که حدود 500 هزار نفر به سوی سانتیاگو، پایتخت شیلی رهسپار شدند تا از آزار و اذیت‌ها در آن منطقه فرار کنند و زندگی بهتری برای خود و خانواده‌شان دست و پا کنند. سانتیاگو و بعدا تمام شیلی، به بزرگ‌ترین محل زندگی و اجتماع فلسطینیان خارج از خاورمیانه تبدیل شد.

با گذشت زمان، یک باشگاه فوتبال خاص در سال ۱۹۲۰ با هدف سودرسانی -از طریق ورزش- به جامعه در حال رشد فلسطینیانِ سانتیاگو تاسیس شد، ایجاد این ساختار تقریبا مشابه پروسه ایجاد باشگاه سلتیک گلاسکو توسط برادر والفرید بود. از طرفی می‌توان باشگاه دپورتیوو پالِستینو را به عنوان نخستین باشگاه تاریخ فوتبال به حساب آورد که توسط مهاجران جهانی به وجود آمده است. همچنین نام این باشگاه، مخصوصا روی اصالت فلسطینی تمرکز دارد.

 

قهرمان لیگ شیلی

پس از تاسیس باشگاه، پالستینو توانست در سال ۱۹۵۵ و ۱۹۷۸ قهرمان لیگ شیلی شود و در سال ۱۹۷۵ و ۱۹۷۷ نیز موفق به کسب جام حذفی این کشور شد. در سال‌های کنونی، گرچه پالستینو نتوانسته انتظارات بسیار زیادی که از این باشگاه می‌رود را برآورده کند اما میزان هواداران این تیم در حال افزایش است. این افزایش، در درجه اول به خاطر این است که باشگاه پالستینو همواره حمایت و صمیمیت خود در قبال مسئله کنونی فلسطین، که هزاران کیلومتر دورتر از شیلی است را تداوم بخشیده است.

رنگ‌های پیراهن اول این باشگاه، رنگ‌های پرچم فلسطین است: سبز، قرمز و سفید. بنابراین برای یک فرد بی‌طرف، دیدن پرچم فلسطین و چفیه (سربندهای سنتی فلسطینی) در دست هواداران حاضر در استادیوم لاسیسترنا، استادیوم خانگی پالستینو، نمی‌تواند چندان تعجب‌آور باشد. روبرتو کتلون، مهاجم ۳۷ ساله شیلیایی-فلسطینی که سابقه حضور در پالستینو و ۲۳ بازی برای تیم ملی فلسطین را دارد، هم اکنون عضو تیم الهلال قدس فلسطین است.

کتلون در خصوص دوران حضورش در پالستینو گفت: «دو سال برای پالستینو به میدان رفتم و از نظر حرفه‌ای و انسانی، دو سال فوق‌العاده را در این باشگاه گذراندم. حضور در این باشگاه، مرا به اصالت فلسطینی‌ام نزدیک‌تر کرد. همچنین حضور در تیم ملی فلسطین، برایم سکوی پرتابی بود تا بتوانم در لیگ یونان نیز به میدان بروم. هربار که بازیکنان وارد میدان می‌شوند، علاوه بر شیلیایی‌ها، میلیون‌ها نفر آن سوی مرزها (در فلسطین) بازی ما را تماشا می‌کنند. هواداران پالستینو، پرشورتر از همه هواداران سایر تیم‌ها در شیلی هستند چون با فوتبال، کل یک کشور منتظر ما هستند تا پیروز شویم تا برای فلسطینی‌ها در سرزمین‌های اشغالی، افتخار، غرور و شادی را به ارمغان بیاوریم».

 

پالستینو نماد سرزمین اجدادی

سباستین مانریکز، گزارشگر ۳۰ ساله رادیوی شیلی که یک موزیسین نیز هست، در خصوص باشگاه پالستینو می‌گوید: «پالستینو فقط یک باشگاه فوتبال در لاسیسترنا نیست بلکه یک جامعه مورد احترام در کشور شیلی است. پالستینو نماد سرزمین اجدادی بنیانگذاران طرفداران فعلی این تیم است. نماد مردمی است که شاید بتوان گفت از پرمشقت‌ترین عواقب یک درگیری بی‌پایان در منطقه خاورمیانه رنج می‌برند».

باسیل مقدادی، خبرنگار فوتبال فلسطینی که پدیدآورنده سایت فوتبال فلسطین است در مورد پالستینو اظهار داشت: «فکر می‌کنم خیلی جالب است که یک تیم با اصالتی فلسطینی، بخشی از فوتبال آمریکای جنوبی است. تنها یازده میلیون فلسطینی در سراسر جهان وجود دارد و اینکه در یک جای دیگری از دنیا، یک باشگاه نام و پرچم ما را یدک می‌کشد، نکته بسیار زیبایی است».

ارتباط میان فلسطین و شیلی، به چندین فلسطینی-شیلیایی منتهی می‌شود که حتی یک کلمه عربی نیز نمی‌توانند صحبت کنند اما 8هزار مایل را تا کرانه باختری طی می‌کنند تا در مسابقات متعدد انتخابی جام جهانی شرکت کنند.

تیم ملی فلسطین برای شرکت در مسابقات برای انتخاب بازیکنان با محدودیت‌هایی روبرو بود و نمی‌توانست از بازیکنان خود در کرانه باختری یا غزه استفاده کند و بعدا نیز برگزاری جلسات تمرینی در داخل یا خارج فلسطین برای آن‌ها سخت بود.

بنابراین تنها راه حیات فوتبال فلسطین، استفاده از بازیکنانی بود که اصالت آن‌ها به فلسطین ارتباطی حتی کوچک داشته باشد. در نهایت همین‌طور هم شد. بسیاری از هواداران در خاورمیانه، اسامی چون روبرتو و پاتریشیو را به عنوان یک نام فلسطینی نمی‌شناسند، اما همین نام‌ها به بخشی از ترندی تبدیل شدند که تاثیری قوی روی تیم ملی فلسطین داشتند.

بازیکنانی وجود دارند که تبعه کشورهای خاورمیانه شدند تا بتوانند برای یک تیم ملی به میدان بروند. از بارزترین این نمونه‌ها می‌توان به سباستین سوریا، مهاجم تیم ملی قطر با اصالتی اروگوئه‌ای و امرسون شیخ، مهاجم برزیلی‌الاصل سابق فلامینگو و تیم ملی قطر اشاره کرد.

 

قضیه فراتر از فوتبال است

اما در مورد مسئله شیلی و فلسطین، قضیه فراتر از فوتبال است. در مورد افراد شیلیایی-فلسطینی، پیوندی وجود دارد که آن‌ها را به سرزمین اجدادی‌شان متصل می‌کند. داستان حضور شیلیایی-فلسطینی‌ها در تیم ملی فلسطین با نیکولا شاهوان، یکی از نوادگان مهاجران فلسطینی به شیلی، به عنوان سرمربی تیم ملی فلسطین در سال ۲۰۰۲ آغاز شد. نیکولا تنها به فلسطین نیامد بلکه دستیارانی فلسطینی‌الاصل را از شیلی همراه خود آورد که از سوی فیفا مجوزهای لازم را کسب کرده بودند. هم‌اکنون تیم ملی فلسطین که در رده ۱۱۰ رنکینگ فیفا قرار دارد، از بازیکنان شیلیایی-فلسطینی تکنیکی‌ای چون جاناتان کانتیانا، الکسیس نورامبوئنا و دنیل کبیر مصطفی بهره می‌برد.

با این حال، زمانی که نام پالستینو در تمام جهان شنیده شد مربوط به سال ۲۰۱۴ است، سالی که این تیم با پیراهن اول خود جنجال‌ساز شد. پیراهنی که آن‌ها با طرحش می‌خواستند محبت خود را به فلسطینی‌ها نشان دهند. در ژانویه ۲۰۱۴ پالستینو با طرح پیراهنی به میدان رفت که عدد ۱ روی پیراهن، نمایانگر طرح نقشه فلسطین در سال ۱۹۴۷ بود و در نقشه سال ۱۹۴۷، رژیم صهیونیستی هنوز فلسطین را اشغال نکرده بود. این طراحی ظریف نقشه فلسطین روی پیراهن پالستینو باعث شد تا از اقصی‌نقاط جهان از حرکت این باشگاه تقدیر شود.

این حرکت باشگاه پالستینو، مشکلاتی را نیز برای آن‌ها دربر داشت، چرا که پاتریک کیبیلسکی، رییس یهودی باشگاه نیوبلنسه در لیگ شیلی از طرح پیراهن باشگاه پالستینو شکایت کرد. وی در این خصوص گفته بود: «شماره یک پیراهن پالستینو که به شکل نقشه فلسطین قدیم است و این نقشه‌ای نیست که سازمان ملل در ۲۰ نوامبر ۱۹۴۷ قطعنامه آن را به ثبت رساند و مناطق یهودی‌نشین و عرب‌نشین را تقسیم کرد. نقشه روی پیراهن پالستینو، رژیم صهیونیستی کنونی را به رسمیت نشناخته و از نماد مردم فلسطین استفاده می‌کند. این شرایط یعنی آن‌ها در حال سو استفاده از موقعیت سیاسی هستند».

 

نادیده‌گرفتن باشگاه اصالتاً فلسطینی پالستینو

در نتیجه اعتراضات کیبیلسکی، پالستینو از سوی فدراسیون فوتبال شیلی به پرداخت ۱۳۰۰ دلار غرامت محکوم شد و آن‌ها مجبور شدند تا طرح پیراهن خود را تعویض کنند. با این حال، نادیده‌گرفتن باشگاه اصالتاً فلسطینی پالستینو در لیگ شیلی غیرممکن است.

برخلاف هواداران نیوبلنسه که پالستینو را دوست ندارند، در تمام شیلی، هواداران همه پالستینو و هوادارانش را به رسمیت می‌شناسند. اغلب شیلیایی‌ها در منازعات فلسطین و رژیم صهیونیستی، حامی فلسطینی‌ها هستند و با اینکه پالستینو باشگاهی پرافتخار در کشور نیست اما هواداران این تیم همیشه از قابل‌احترام‌ترین هواداران در شیلی به شمار رفته‌اند و می‌روند.

میزان احترام به پالستینو در شیلی طوری است که حتی هواداران آدکس ایتالیانو (باشگاه شیلیایی با اصالتی ایتالیایی) و یونیون اسپانیولا (باشگاه شیلیایی با اصالت اسپانیایی) که دو رقیب سنتی پالستینو به شمار می‌روند، به هواداران این تیم احترام می‌گذارند. این احترام طوری بود که در جریان کشمکش دو باشگاه پالستینو و نیوبلنسه، هواداران این دو تیم طرف پالستینو را گرفتند. 

در پایان، باید گفت باشگاه و هواداران پالستینو، قلباً خواستار آزادی فلسطین هستند. برای درک بیش‌تر این ماجرا باید به پیام پالستینو در فیس‌بوک پس از جریمه و اجبار برای تعویض طرح شماره یک پیراهن باشگاه اشاره کرد: «از نظر ما، فلسطین آزاد همان فلسطین قدیم (قبل از تقسیمات سال ۱۹۴۷) است، نه کم‌تر». این پیامی واضح از یکی از جذاب‌ترین و خاص‌ترین باشگاه‌های فوتبال بود: آزادی فلسطین.

 

[1]. Club Deportivo Palestino

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/4aGpq6c

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.