پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| انقلاب صنعتی معلول استعمار بود

انگلیس بعد از تسلط بر منابع مالی و در کل بر کشور هندوستان و بعد از اینکه نبض اقتصادی هند را به دست گرفت، ثروت هندوستان را روانه انگلیس نمود و به نظر می‌رسد که این ثروت در پیشبرد اهداف اقتصادی انگلیس موثر واقع شد.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، استعمار کلمه‌ای با معنای مثبت است که به مرور زمان بار معنایی منفی را به خود گرفته است. کشورهای قدرتمند از گذشته تا به حال به بهانه آبادانی وارد سرزمینی می‌شوند، اما با تسلط برآن سرزمین شروع به غارت ثروت آن کشور می‌کنند. بدین‌خاطر است که استعمار بارمنفی پیدا کرده است.

استعمار معرف نوعی از روابط سلطه‌جویانه و طولی است که میان برخی از کشورهای قدرتمند و توسعه‌طلب اروپایی، با بخش عظیمی از کشورهای ضعیف برقرار شد. پدیده‌ای که هم‌اینک نیز به نحوی از انحاء وجود دارد. استعمار به ویژه در عرف سیاسی- اجتماعی کشورهای مستعمره با مجموعه‌ای از اوصاف منفی مقارنت یافته است.

استعمار مانند بعضی از وقایع تاریخی اجتماعی مهم و پرگستره، تحت تأثیر علل، شرایط و زمینه‌های مختلف داخلی و خارجی به وقوع پیوسته و استمرار دارد و پیامدهای متنوعی را در سطوح مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، مذهبی و ارتباطاتی برای کشورهای مستعمره به صورت منفی و کشورهای استعمارگر به صورت مثبت موجب شده است.

 

عواملی در ایجاد پدیده استعمار

درباره اینکه چه عواملی در ایجاد پدیده استعمار، ترغیب اروپاییان به استعمارگری و پذیرش استعمار نقش داشته، آراء متفاوتی وجود دارد. عدهای از تحلیلگران استعمار را بیشتر ناشی از تصادف تاریخی و قرار گرفتن در یک وضعیت غیر قابل پیش‌بینی می‌دانند. یعنی: ارائه یک ارزیابی عینی از پدیده استعمار غیر ممکن است، زیرا این ارزیابی به آن ملاکی وابسته است که پذیرفته می‌شود.

بر اساس معیارهای امروزی که بر تقدس حق تعیین سرنوشت ملت‌ها مبتنی است، استعمار از نظر اخلاقی پدیده‌ای غیر قابل دفاع است؛ زیرا جامعه‌ای، جامعه دیگر را زیر سلطه خود درآورده است. ولی این ملاک از نظر تاریخی نامعتبر است. همه نظام‌های استعماری در اثر جبر فرآیند تاریخ و بدون طراحی پیشین به وجود آمده‌اند.

استعمار به عنوان یک واقعیت تاریخی را باید از دیدگاه اخلاقی به عنوان بخشی از یک نظم جهانی ارزیابی نمود؛ نظمی که هر چند قرن یکبار دگرگون می‌شود.

 
انقلاب صنعتی معلول استعمار بود

انقلاب صنعتی(۰۳۸۱-۰۶۷۱م.)که رخدادی بزرگ در تاریخ تحولات غرب به شمار می‌آید، تاحدی معلول استعمار بود. زیرا در تحولات ناشی از استعمار و از جمله برتری کشورهای غربی بر دیگر نقاط و همچنین تغییر در نوع استعمار و گذار از استعمار کلاسیک به استعمار نو موثر بود.

شواهدی وجود دارد که اثبات می‌کند، بریتانیا با چپاول ثروت‌های سرزمین‌های مختلف و به خصوص هند، در کنار عوامل دیگر به انقلاب صنعتی دست یافت. پس این دوران تاریخی مهمی می‌باشد و می‌توان گفت که ثروت هند در این زمان در کنار دیگر عوامل، در پیدایش انقلاب صنعتی موثر بوده است.

انگلیس بعد از تسلط بر منابع مالی و در کل بر کشور هندوستان و بعد از اینکه نبض اقتصادی هند را به دست گرفت، ثروت هندوستان را روانه انگلیس نمود و به نظر می‌رسد که این ثروت در پیشبرد اهداف اقتصادی انگلیس موثر واقع شد.

از آنجایی که هندوستان کشور غنی از نظر منابع، مواد اولیه و در کل کشوری ثروتمند بوده و هست، پس ثروت هند می‌توانست در تحکیم اوضاع داخلی انگلیس و تحکیم زیرساخت‌های آن کشور موثر واقع شود.[۱]

 

 

عادل صادقی

 

منابع:

[۱] برگرفته از پایان نامه آقای عادل صادقی، عنوان: تأثیرگذاری مستعمره هند در انقلاب صنعتی انگلیس.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/Odfl46

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.