پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| ورزش، دیپلماسی دنیای مدرن

ورزش یا دیپلماسی ورزشی یکی از مواردی است که از طریق آن می‌توان رژیم غاصب و جنایتکار صهیونیستی اسرائیلی را در جهان منزوی و وادار به عقب نشینی کرد. به عبارتی تحریم ورزشی، یکی از ابزارهای صلح آمیز است که از طریق آن می‌توان دولت‌ها را وادار به تغییر سیاست‌های خود کرد.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، در دنیای امروز با توجه به پیچیدگی ساختارهای اجتماعی و حکومتی، نوع تعامل و ارتباطات بین الملل نیز، نظامندتر و یا دشوارتر شده است. از این روی ما شاهد وضع و یا ایجاد انواع دیپلماسی از قبیل؛ دیپلماسی سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، صنعتی و هستیم.

 
تبیین دیپلماسی عمومی

از جمله دیپلماسی‌های مهم و تأثیرگذار که به بحث ما مربوط می‌شود، دیپلماسی عمومی است. دیپلماسی عمومی نوعی از دیپلماسی فرهنگی است که مخاطب در آن تنها دولت‌ها نیستند، بلکه افکار عمومی هدف اصلی این نوع از دیپلماسی است. البته مخاطب محترم این نکته را نباید از نظر دور بدارد که واژه دیپلماسی اگرچه از نگاه عامیانه معنای صلح آمیز تعامل و مذاکره می‌دهد ولی از نگاه ابرقدرت‌ها تنها وسیله‌ای برای نفوذ و استعمار ملت‌های فرودست است.

 

ورزش ابزار دیپلماسی عمومی

یکی از ابزارهای دیپلماسی عمومی، ورزش است. ورزشی که با تبلیغات دنیای امپریالیسم و جهان سرمایه‌داری در قالب مسابقات جام جهانی، اُلمپیک‌های تابستانی و زمستانی و غیره به یک علاقه مشترک در میان مردم مختلف جهان بدل شده است. همچنین ورزش‌های بین‌المللی به عنوان پدیده‌ای نوظهور، به منبعی قوی برای غرور ملی و حس همبستگی در میان ملت‌ها مبدل شده تا جایی که هویت و تاریخ برخی از کشورها مثل برزیل و اروگوئه، با ورزشی مثل فوتبال گره خورده است.۱

ساحت تأثیر گذاری ورزش و مسابقات بین المللی به حدی گسترده است که تمام شئون اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی یک جامعه را تحت شعاع خود قرار می‌دهد. به عنوان نمونه می‌توان دیپلماسی «پینگ و پنگ» ۱۹۷۱م که میان دو کشور آمریکا و چین روی داد را نام برد. در حقیقت این مسابقه ورزشی، سرآغاز ارتباط سیاسی میان دو کشور کمنیستی چین و حکومت لیبرالی آمریکا بود. نتیجه نیز آن شد که امروزه چین اگرچه ساختار کمنیستی دارد ولی عملاً و در متن جامعه و اقتصاد، لیبرال و سرمایه دار است. به عبارت دیگر یکی از استراتژی‌های آمریکا برای نفوذ در کشورهای بسته، ورزش و شرکت‌های چند منظوره تجاری است.۲

در این بین رژیم اسرائیل که از ابتدای تأسیس با مسأله بحران هویت، تبعیض و نژاد پرستی درگیر بوده، تلاش می‌کند با شرکت در مسابقات بین‌المللی مثل المپیک و غیره، بخشی از بحران هویت خود در نظام جهانی و منطقه را جبران و موقعیت خود را تثبیت نماید.۳

 
المپیک اختصاصی یهودیان

از طرف دیگر با توجه به چهره خشن و ضد حقوق بشری که یهودیان اسرائیلی در میان مردم جهان پیدا کرده‌اند و تحریم ورزشی از سوی برخی ورزشکاران، آنان را به فکر برپایی المپیک اختصاصی برای خودشان انداخت. «مکابی»۴ یا المپیاد یهودی، مسابقات ورزشی مخصوص یهودیان است که هر چهار سال یک بار برگذار می‌گردد.

در این مسابقات یهودیان از ۸۵ کشور مختلف در ۴۸ رشته متفاوت گرد هم جمع شده و با هم مسابقه می‌دهند. البته این المپیاد، شعبه‌های مختلف اروپایی، آمریکایی، آفریقایی و استرالیایی نیز دارد. همچنین در ضمن این المپیک تلاش می‌شود با برگذاری فستیوال‌ها، نمایشگاه‌ها و برنامه‌های هنری، فرهنگ و تاریخ ساختگی خود را به مخاطبین یهودی و غیر یهودی از سراسر دنیا القا کنند. جدای از موارد بیان شده اهدافی نظیر: ترغیب یهودیان به مهاجرت به اسرائیل، مزایای اقتصادی و تغییر فضای ذهنی یهودیان سراسر دنیا نسبت به عملکرد اسرائیل نیز دنبال می‌شود.

 
تحریم ورزشکاران صهیونیستی

بنابراین ورزش یا دیپلماسی ورزشی یکی از مواردی است که از طریق آن می‌توان رژیم غاصب و جنایتکار صهیونیستی اسرائیلی را در جهان منزوی و وادار به عقب نشینی کرد. به عبارتی تحریم ورزشی، یکی از ابزارهای صلح آمیز است که از طریق آن می‌توان دولت‌ها را وادار به تغییر سیاست‌های خود کرد. به طور مثال تحریم‌های ورزشی که با محوریت سازمان ملل، علیه نظام آپارتاید آفریقای جنوبی انجام شد.

کشور ایران به عنوان پیشگام این عرصه برای عملکرد خود دلایل ملی، اسلامی و انسانی و حتی بین المللی دارد.۵ به طور مثال تا کنون ده‌ها قطعنامه شورای امنیت و صدها قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل حکم به اشغالگری این رژیم داده‌اند. حتی در نشست ۱۹۷۵م سازمان ملل، از رژیم اسرائیل و آفریقای جنوبی به عنوان «نوعی نژاد پرستی و تبعیض نژادی» نام برد. همچنین در آخرین گزارش این سازمان در خصوص ماهیت نژاد پرستانه این رژیم که به مارس ۲۰۱۷م باز می‌گردد، کمسیون اقتصادی و اجتماعی آسیای غربی (CESAO) برای اولین بار از طریق علمی نشان داد که اسرائیل یک رژیم آپارتاید است.۶

در مورد رژیم اسرائیل، به غیر از اردن و مصر، سایر کشورهای دور و نزدیک اسلامی با آن مخالف بوده و آن را به رسمیت نمی‌شناسند. به همین دلیل ما در بین سال‌های ۲۰۰۱م تا ۲۰۱۶م شاهد تحریم اسرائیل از جانب ورزشکاران تونسی، عربستانی، کویتی، سوریه‌ای و بوده‌ایم.

ظهور فراوان این مسأله در المپیک «ریو دو ژانیروی» خود را نشان می‌دهد. به طور مثال به هنگام حرکت کاروان‌های ورزشی لبنان و اسرائیل برای مراسم افتتاحیه، ورزشکاران لبنانی مانع از ورود ورزشکاران اسرائیلی به اتوبوس شدند و  فدراسیون مجبور شد با دو اتوبوس مجزا  آن‌ها را راهیه مراسم افتتحایه کند.

 
اسلام شهابی

«اسلام شهابی» جودو کار مصری در این رقابت‌ها به هنگام مسابقه از دست دادن و ادای احترام به حریف اسرائیلی خود، امتناع کرد که بازتاب رسانه‌ای گسترده‌ای داشت. همچنین یک دختر جودو کار مصری نیز از مسابقه با حریف اسرائیلی خود انصراف داد.

جالب آن است که همزمان با برگزاری مسابقات المپیک ریو برزیل در ۲۰۱۶م، یک دوی ماراتون در حمایت از فلسطین راه اندازی شد که هزاران نفر در آن شرکت و حضور فعال داشتند. جالب است که در همین المپیک در راستای تحریم اسرائیل، پایگاه ارتباط جمعی فیسبوک، پرچم اسرائیل را از لیست شرکت کنندگان حذف کرد. مدتی بعد با فشار اسرائیل و جریان صهیونیسم، پرچم اسرائیل در صفحه مورد نظر قرار گرفت، اما به جای نام اسرائیل در صفحه انگلیسی و عبری، از عبارت «ورزشکاران مستقل» استفاده کرد.۷

علاوه بر این المپیک، در مسابقات بین الملل تکواندو ۲۰۱۸م تونس، در میان لیست شرکت کننددگان، اسامی چهار ورزشکار اسرائیلی قرار داشت که باعث شد مردم تونس واکنش شدیدی از خود نشان دهند و هرگونه عادی سازی روابط با این رژیم را گناه نابخشودنی دانسته و خواستار لغو این مسابقات و برکناری وزیر ورزش از این کشور شدند.۸

در جدیدترین اقدام با حمایت «مهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی، این کشور از دادن ویزا به ورزشکاران اسرائیلی در رقابت‌های پاراشنا ۲۰۱۹م، در حمایت از مردم فلسطین خودداری کرد.۹

رژیم صهیونیسیتی از این رفتارها به شدت ناراحت شده و خواستار عدم دخالت مسائل سیاسی در عرصه ورزشی شد. آنان همچنین با توجه به نفوذ خود تلاش کردند تا قوانینی تصویب کنند که کشورهایی که ورزشکاران آن‌ها بی‌دلیل از مسابقه انصراف می‌دهند برای چند سال از مسابقات جهانی محروم شوند.

 
پاسخ به یک شبهه

این امر باعث شده تا کشورهای اسلامی به ویژه ایران و ورزشکاران ایرانی با چالش جدّی مواجه شوند. به شکلی که ممکن است در آینده ما شاهد پدیده‌هایی مثل دل سرد شدن جوانان داخلی، سست شدن لایه‌های حمایتی از آرمان‌های فلسطین و منزوی شدن مرکز مقاومت باشیم.۱۰ اما راه حل  چیست؟

اولا به چه علت حضور ورزشی در فضای بین الملل، اینقدر برای مردم جوامع اسلامی مهم جلوه کرده است تا آنجا که هویت و یا عزت و ذلت خود را به پیروزی در این مسابقات گره بزنند. مگر نه این که رسالت اولیه ورزش، سلامتی و تندرستی است.

ثانیاً چرا کشورهای اسلامی همچون یهودیان، المپیک و یا مسابقات بین‌المللی راه اندازی نمی‌کنند تا ضمن تحریم اسرائیل، هویت اسلامی خود به ویژه زن مسلمان و فرهنگ و منش اسلامی را در جهان فریاد بزنند. آیا برگزاری و راه اندازی چنین مسابقه‌ای باعث نمی‌شود زن مسلمان و محجبه به جای حس محدودیت، حقارت و انزوا در جهان، احساس عزت، هویت و اثرگذاری داشته باشد.

ثالثاً چیزی حدود شصت کشور دارای جمعیت مسلمان هستند که حتی بسیاری از آن‌ها دارای مذهب رسمی اسلامی نیز هستند. چرا این کشورها و این حجم از جمعیت، این سازمان‌های بین‌المللی ورزشی را از طریق ایجاد کمپین‌های مختلف، تحریم و یا تحت فشار قرار نمی‌دهند تا سیاست‌های صهیونیستی خود را کنار نهاده و یا حقوق و مواضع کشورهای مسلمان را به رسمیت بشناسند. چیزی شبیه جنبش BDS که تا کنون توانسته موفقیت‌های قابل توجه‌ای را کسب کند. حرف آخر این است که بزرگ‌ترین مشکل مسأله فلسطین و حل معضل اسرائیل عدم اتحاد کشورهای اسلامی و مسلمانان جهان است.

 

میلاد پورعسکری

 

پی‌نوشت:

۱ http://khbn.ir/f3U

۲ http://khbn.ir/Skn6e7g

۳- http://khbn.ir/9aTB

۴- http://khbn.ir/lW4OLW

https://kheybar.net/?p=19142

۵- Maccabiah

۶- http://khbn.ir/Tycq3La

۷- http://khbn.ir/ruaA3

۸- http://khbn.ir/Q9dNIs

https://farsi.palinfo.com/2698

۹- http://khbn.ir/ILv

۱۰- http://khbn.ir/60w3bq

۱۱-  http://khbn.ir/hiR

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/veXP

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.