پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| وضعیت سیاسی و حکومتی سرزمین فلسطین

کشمکش بر سر سرزمین مادری فلسطین و حق خودمختاری، بزرگ ترین مشکل فلسطینی ها در اوایل قرن بیست و یکم به شمار می رود.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، در سال ۱۹۹۳، اسرائیل و سازمان آزادی بخش فلسطین، پس از نخستین دور از مذاکرات خود، یک توافق نامه تاریخی از امضا کرده که در آن بر محدود شدن حاکمیت فلسطین در نوار غزه و شهر اریحا در کرانه باختری، به عنوان شرط اول سلطه این کشور در مناطق اشغالی تأکید شد و حکومت خودگردان فلسطین (PNA) به عنوان ابزاری برای خودمختاری موقت فلسطینی‌ها تشکیل گردید. در اوایل ۱۹۹۶، کنترل بیشترِ دیگر مناطقِ کرانه باختری به دست فلسطینی ها افتاد.

حکومت خودگردان فلسطین دارای ۸۸ نماینده در مجلس شورای فلسطین و یک هیات منتخب بوده و یاسر عرفات نیز در سال ۱۹۹۶ به ریاست جمهوری این کشور نایل شد. با این حال، در اوایل سال ۲۰۰۱، عرفات به تنهایی حاکم غیر رسمی مناطق اشغالی به شمار می رفت.[۱] حکومت خودگردان فلسطین یک سیستم قضایی را به وجود آورد، ضمن این که مسئولیت اداره حکومت محلی، آموزش و پرورش و بخش های بازرگانی، صنعت، کشاورزی، کار، بهداشت، مالیات و جهانگردی نیز از جمله دیگر اموری است که حکومت خودگردان فلسطین مسئولیت آن را بر عهده دارد.

 

رهبری و مقامات سیاسی

یاسر عرفات چهره بارز در مبارزه بر سر تشکیل دولت فلسطینی به شمار می رفت. در اوایل سال ۲۰۰۱، او رئیس کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین، رئیس دولت خودگردان فلسطین و مسئول ارشد کمیته مرکزی فتح[۲]، مهم ترین فرقه سیاسی در سازمان آزادی بخش فلسطین بوده است.

 

کنترل و نظارت

کشمکش بر سر سرزمین مادری فلسطین و حق خودمختاری، بزرگ ترین مشکل فلسطینی ها در اوایل قرن بیست و یکم به شمار می رود؛ بی کاری و فقر نیز مشکلات عمده محسوب می شوند. بسیاری از جوانان فلسطینی(که اکثریت جمعیت غزه و کرانه باختری را تشکیل می دهند) هرگز زندگی در خارج از اردوگاه آوارگان را تجربه نکرده‌اند؛ زندگی آنها همواره با درگیری, خشونت، بی کاری رو به افزایش و ناآرامی دائمی توأم بوده است.

با این حال، خشونت‌هایی که به طور دائم قراردادهای صلحی را که به سختی حاصل شده اند را درهم می‌شکند،[۳] باعث گردیده تا تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی و برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه در اوایل قرن بیست و یکم هنوز هم دور از انتظار به شمار رود.

 

فعالیت های نظامی

نیروی پلیس فلسطین، که در ماه مه ۱۹۹۴ تشکیل گردید، شامل نیروی امنیت ملی فلسطین، پلیس شهری فلسطین، نیروی دفاعی فلسطین، نیروی امنیتی پیش‌گیرنده و سرویس اطلاعاتی کل می‌شود. سازمان های امنیتی شبه نظامی نیز شامل گارد ساحلی و سرویس اطلاعات نظامی می‌شود.

 

منبع: برگرفته از دائره المعارف فرهنگ ملل

 

پی‌نوشت:

[۱] یاسر عرفات، پس از سال های متمادی مبارزه و سازش، به طرز مشکوکی فوت کرد و پس از او, محمود عباس، ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین را بر عهده گرفت.

[۲] Fatah

[۳] قراردادهای ادامه تجاوز و اشغال و نه قرارداد صلح. این چه صلحی است که اکثریت مردم فلسطین با آن مخالف بوده و حاضر به چشم پوشی از حقوق حقه خویش نمی باشند.

 

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.