پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| پیشتازان استعمار و استثمار در شرق اروپا

 

یکی از مقاصد اصلی مهاجران یهودیان اسپانیا و پرتغال در قرن شانزدهم و هفدهم، شرق اروپا یعنی لهستان و لیتوانی است. البته یهودیان پیش از این نیز در این منطقه ساکن بودند ولی تعدادشان بسیار کم بود. اما سده هفدهم این منطقه به مرکزی برای تجمع یهودیان تبدیل شد به شکلی که حلقه جهانی یا پازل جهانی زرسالاری و استثمار یهودی را کامل کرد.

 

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، یکی از مقاصد اصلی مهاجران یهودیان اسپانیا و پرتغال در قرن شانزدهم و هفدهم، شرق اروپا یعنی لهستان و لیتوانی است. البته یهودیان پیش از این نیز در این منطقه ساکن بودند ولی تعدادشان بسیار کم بود. اما سده هفدهم این منطقه به مرکزی برای تجمع یهودیان تبدیل شد به شکلی که حلقه جهانی یا پازل جهانی زرسالاری و استثمار یهودی را کامل کرد.

 

نفوذ یهودیان در اشراف اروپا

در این برهه زمانی در شرق اروپا اشراف و زمینداران حکومت می‌کردند. لذا یهودیان طمّاع پس از استقرار در منطقه، خود را به این قشر مرفه و ثروتمند نزدیک کرده و کنترل اموال آنان را در دست گرفته‌اند.

اشراف از طرفی غرق در ثروت، تجملات و اسراف و ولخرجی بودند و از طرف دیگر حوصله سر کله زدن با مباشرین بومی و رسیدگی به امور نظامی و مالی را نداشتند، بنابراین یهودیان مهاجر را همچون نعمتی می‌دیدند که به سوی آنان نازل شده‌اند تا زحمات این امور را از سر آنان کم کنند. لذا اشراف زمین‌های خود را یا به یهودیان اجاره داده و یا آنان را به عنوان مباشر خود اختیار می‌کردند.

در واقع آن‌ها با بهانه مستاجرین و مباشر وارد شرق اروپا شده و بعد از مدتی تبدیل به فرمانروای مطلق توده‌های وسیع روستایی لهستان شدند. قدرت آن‌ها به قدری گسترده شد که صدای مباشرین سنتی و مخالف یهودی را بلند کرد که به اعتراض می‌گفتند «هر اشراف زاده دارای یک مشاور یهودی است». یهودیان با تصرف کشاورزی شرق اروپا به عنوان انبار آذوقه سراسر قاره اروپا، صادرات تولیدات کشاورزی را به انحصار خود در آوردند و توانستند امتیازات بسیاری از این طریق به دست بیاورند.

به گفته استاد عبدالله شهبازی: «اُلیگارشی یهودی مستقر در آلمان با اتکا بر همین یهودیان لهستانی بود که توانستند در سده هفدهم میلادی طبقه جدید و مقتدری از پیمانکاران نظامی و کارگزارن حکمرانان محلی را بنا نهاد که «یهودیان درباری» نام گرفتند.

 

سلطه یهودیان در شرق اروپا

در نیمه سده هجدهم، حدود ۳۹ درصد یهویدان لهستان در املاک مزروعی و عموماً به شکل مباشر اشراف سکونت داشتند. اما این سی در صد به همراه هفتاد درصد دیگر به مشاغل دیگری نیز مشغول بودند. لذا سلطه یهودیان شرق اروپا تنها منحصر در اجاره کردن و مباشر املاک اشراف نبود.

۱ از اصلی ترین راه درآمد زایی یهودیان صرافی و رباخواری است. از این رو یهودیان مهاجر نیز در اولین اقدام خود شروع به وام دادن و قرض با بهره کردند. آن‌ها با رونق گرفتن کارشان نه تنها به سکنه بومی و اشراف وام می‌دادند بلکه حتی دولت مرکزی نیز در برخی موارد محتاج آنان می‌شد. این امر سبب شد تا آنان به بانک شرق اروپا تبدیل شوند.

۲- در زمینه تجارت خارجی نیز این یهودیان در سده هجدهم تجارت آلمان را در انحصار خود درآوردند و علاوه بر این تسلط بر معادن نمک و تجارت آن توسط آنان صورت می‌گرفته. همچنین تولید و تجارت مشروبات الکلی در شرق اروپا به عنوان تخصص یهودیان شناخته می‌شود و به مدت طولانی تولید، فروش و تجارت آن به وسیله آنان انجام می‌شد.

۳- از دیگر مشاغل یهودیان شرق اروپا همکاری نظامی و تهیه تدراکات، برای سپاهیان حکمرانان ظالم اسپانیا و پرتغال بود. آنان کارگاه‌های تولید باروت داشتند و فروش باروت و تجهیزات نظامی به اشراف از مشاغل اصلی آنان محسوب می‌شد.

 

منبع: زرسالاران یهودی و پارسی، استعمار بریتانیا و ایران، عبدالله شهبازی، ج۱، ص۹۵-۹۲٫

 

میلاد پورعسگری

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.