پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| اقتصاد، ابزار خروج اسرائیل از انزوای بین‌المللی

روابط اقتصادی رژیم صهیونیستی با کشورهای پیرامونی ایران پیامدهای گوناگونی برای او خواهد داشت. در واقع اسرائیل از این طریق از ظرفیت‌ها و نقاط ضعف اقتصادی کشورهای میزبان مطلع شده و در مواقع نیاز خواهد توانست آنان را تحت فشار قرار دهد. همچنین با این دیپلماسی از ظرفیت‌های نخبگانی کشورها استفاده و ساختار فکری نخبگان را به نفع خود تغییر می‌دهد. به خصوص در مواقعی که ارتباط در حد تبادل فرهنگی و آموزش نظامی باشد.

 

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، اقتصاد برای اسرائیل تنها وسیله‌ای برای دفع دشمنی همسایگان عرب خود نیست بلکه ابزاری برای نفوذ، مقابله با دشمنان و خروج از انزوای بین‌المللی محسوب می‌شود. اسرائیل با جنایاتش در غزه و فلسطین اشغالی، چهره‌ای سیاه و منفور در فضای بین‌الملل به خود گرفته است. به همین دلیل برای خروج از این فضای سنگین سیاسی و بین‌المللی، اقدام به ایجاد روابط با کشورهایی کرد که اساساً اشغال فلسطین برای آن‌ها یا مسأله نبوده و یا از اهمیت کمتری برخوردار بوده است. از این رو ما شاهد تقویت روابط رژیم صهیونیستی با کشورهای مجاور ایران شدیم، که علت آن هم دشمنی دیرینه جمهوری اسلامی ایران با این رژیم است.

 
آذربایجان

رژیم صهیونیستی حدود ۴۰% از نفت مورد نیاز خود را از طریق آذربایجان تأمین می‌کند. در واقع اسرائیل با این کشور روابط اقتصادی بسیار تنگاتنگی دارد، به شکلی که گردش مالی میان آن دو در ۲۰۱۷م به ۳/۱۱۶ میلیون دلار رسید که نسبت به سال گذشته ۱۷% افزایش داشته است.

یکی از مهم‌ترین واردات آذربایجان از اسرائیل به تسلیحات نظامی اختصاص یافته است. به طور مثال در دیداری که رئیس‌جمهور این کشور در ۲۰۱۶م از اسرائیل داشته، میان آن دو یک قرار داد در حوزه تجهیزات نظامی به ارزش پنج میلیارد دلار بسته شد. البته واردات محصولات اسرائیلی محدود به تسلیحات نظامی نیست، بلکه تکنولوژی‌های پیشرفته اسرائیلی در حوزه رایانه و کشاورزی را نیز در بر می‌گیرد.

 

ارمنستان

رژیم صهیونیستی در زمینه‌های کشاورزی، ذخایر آب، حمل و نقل و تسلیحات نظامی با ارمنستان همکاری دارد. همچنین در جدیدترین معاهده‌ای که میان آن دو به امضاء رسیده، بنا شده تا فعالیت‌های دوجانبه خود را بین سال‌های ۲۰۲۰-۲۰۱۷م در زمینه فرهنگی، علمی و آموزشی گسترش دهند.

 

گرجستان

گرجستان نیز با رژیم صهیونیستی همکاری بسیار نزدیکی دارد. به طوری که حدود ۱۰۰ شرکت از گرجستان در اسرائیل مشغول به کار هستند. همچنین ویزای میان دو کشور برداشته شده و حتی برخی از گرجی‌ها توسط نیروهای ویژه اسرائیل مورد آموزش قرار می‌گیرند. اما بیش‌ترین همکاری آن‌ها در زمینه مسائل علمی است. محققان گرجی معمولاً پروژه‌هایی در زمینه کشاورزی، سلامت گیاهان و حیوانات، کیفیت و امنیت مواد غذایی را با محققان اسرائیلی پیش می‌برند.

 

یادداشت| اسرائیل، بیگانه با حقوق بشردوستانه

گفت‌وگو| برادرم به‌دست صهیونیست‌ها به شهادت رسید

 

علاوه بر این، گرجستان با مؤسسه «توسعه غذایی و تحقیقات کشاورزی آمریکا و اسرائیل» روابط بسیار نزدیکی دارد، به شکلی که برای برخی از پروژه‌های خود، از این نهاد کمک دریافت می‌کنند.

 
قزاقستان

منبع دیگر تأمین سوخت اسرائیل، قزاقستان است و از این کشور سالانه بیش از ۴/۱ میلیارد دلار نفت وارد می‌کند. روابط تجاری میان رژیم اسرائیل و این کشور بسیار وسیع است. به شکلی که در ۲۰۱۲م، ۱۹۰ شرکت اسرائیلی در قزاقستان مشغول فعالیت بوده‌اند. همچنین قزاقستان برای اسرائیل بازار خوبی فراهم کرده که در آن محصولات الکترونیکی، غذا و نوشیدنی، مواد شیمیایی، فلزات و ماشین‌آلات خود را به فروش می‌رسانند. استخراج معادن، ساخت و ساز و بانکداری از دیگر فعالیت‌های مشترک قزاقستان و اسرائیل هستند.

 
آسیای مرکزی

با توجه به قدرت بالای اقتصادی و سیاسی اسرائیل و نفوذ این رژیم در کشورهای منطقه، برخی از کشورها مثل ازبکستان، ترکمنستان و تاجیکستان به ارتباط با این رژیم طمع کرده‌اند.

اسرائیل اگرچه به دلیل فقیربودن و عدم زیر ساخت‌های اقتصادی آنان تمایلی به این مشارکت ندارد، اما به دلیل موقعیت ژئوپلیتیک خاص آنان و نزدیکی به ایران اقدام به همکاری با این دولت‌ها کرده است. به همین دلیل اسرائیل اقدام به همکاری با این کشورها در حوزه‌های آبیاری قطره‌ای، کشاورزی، امکانات بهداشتی و گردشگری و پارک‌های صنعتی کرد که این کشورها به شدت به آن نیازمند هستند. این به معنای وابستگی اقتصادی سه کشور ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان به رژیم صهیونیستی است.۱

 
روسیه

ارتباط رژیم اسرائیل و روسیه به زمان حاکمیت بلوک شرق یا همان شوروی سابق باز می‌گردد. بعد از فروپاشی آن نیز، این ارتباط همچنان به دلایل مختلفی ادامه یافت. تعاملات روسیه و اسرائیل در سه حوزه تجارت، توریست و انرژی است. البته پیوند جمعیتی نیز میان آن دو برقرار بوده به شکلی که حدود یک میلیون نفر از یهودیان اسرائیل اصالتاً به روسیه یا شوروی سابق تعلق دارند.

روسیه در ۲۰۱۳م چیزی حدود دو میلیارد به اسرائیل صادرات داشته و در مقابل رژیم اسرائیل حدود 1.5 میلیارد کالا به این کشور صادر کرده است. در زمینه گردشگری، بیش‌ترین میزان توریست به اسرائیل، بعد از مردم آمریکا به روسیه تعلق دارد.۲

اگر چه نوع تعامل این کشور با جمهوری اسلامی ایران و موضع‌گیری خاص او در زمان درگیری‌های داخلی سوریه موجب تیر‌گی روابط میان آن دو شد، ولی روسیه توانست این اختلاف را به خوبی مدیریت کرده و همچنان با هر دو طرف ایرانی و اسرائیلی در تعامل باشد.۳

 
ترکیه

روابط سیاسی، اقتصادی و امنیتی میان ترکیه و رژیم اسرائیل به سال‌های تأسیس این رژیم باز می‌گردد. یکی از دلایل این رابطه پیوند قومیتی است که میان آن‌ها برقرار است. به عبارتی در مقابل ۲۶ هزار یهودی که در ترکیه اقامت دارند، چیزی حدود ۱۰۰ هزار یهودی ترک در اسرائیل زندگی می‌کنند که باعث تسهیل تعاملات دو طرف شده است.۴

ترکیه و اسرائیل به شدت از جهت اقتصادی به یکدیگر وابسته هستند به شکلی که در ۲۰۱۷م میزان تجارت دوجانبه آن‌ها به ۴٫۳ میلیارد دلار رسید. در این بین کاملاً واضح است که بیش‌ترین میزان صادرات به ترکیه تعلق دارد. اگرچه روابط ترکیه و اسرائیل با روی کار آمدن حزب «عدالت و توسعه» و برخی جهت‌گیری‌های سیاسی در زمینه سوریه و معامله قرن به تیرگی گراییده، اما منافع اقتصادی و امنیتی موجود، مانع از قطع روابط میان آن دو شده است.۵

 
نتیجه‌گیری

روابط اقتصادی رژیم صهیونیستی با کشورهای پیرامونی ایران پیامدهای گوناگونی برای او خواهد داشت. در واقع اسرائیل از این طریق از ظرفیت‌ها و نقاط ضعف اقتصادی کشورهای میزبان مطلع شده و در مواقع نیاز خواهد توانست آنان را تحت فشار قرار دهد. همچنین با این دیپلماسی از ظرفیت‌های نخبگانی کشورها استفاده و ساختار فکری نخبگان را به نفع خود تغییر می‌دهد. به خصوص در مواقعی که ارتباط در حد تبادل فرهنگی و آموزش نظامی باشد.

نکته حائز اهمیت این جریان، تاثیر این ارتباطات بر جمهوری اسلامی ایران است. اولین تاثیر منفی آن نزدیکی مرزی اسرائیل با جمهوری اسلامی ایران است. چرا که برخی از این کشورها جدای از خرید تسلیحات نظامی، اقدام به عقد توافقات نظامی و امنیتی برای آموزش می‌کنند. همین امر منجر می‌شود تا ایران نتواند با آن کشورها روابط عمیقی بر قرار کند. همچنین ممکن است رژیم صهیونیستی از طریق ارتباط با کشورهای دارای مرز مشترک با ایران، اقدام به عملیات جاسوسی کند.

خاصیت منفی دیگر ارتباط اسرائیل با کشورهای پیرامونی ایران، جدای از مشروعیت‌بخشی به این رژیم و خروج او از انزوای بین‌المللی، آن است که جمهوری اسلامی ایران در موضع‌گیری جهانی و یا منطقه‌ای تنها بماند. یعنی به هنگام اعتراض نسبت به موجودیت اسرائیل و اقدام‌های خصمانه رژیم صهیونیستی در رابطه با مردم مظلوم فلسطین، دچار مشکل شود و کسی از او حمایت نکند.

 

تجدید نظر در فرایند دیپلماسی

با این وجود برای خروج از این مخمصه که جمهوری اسلامی در آینده با آن به شکل جدی مواجه خواهد شد، این است که در درجه اول در فرایند دیپلماسی خود یک تجدیدنظر کلی انجام دهد. یعنی در درجه اول روابط اقتصادی و سیاسی و یا حتی امنیتی خود را با کشورهای عربی تقویت کند و از تعصب آنان برای مقابله با رژیم اسرائیل کمک بگیرد. در مرحله بعدی خود را در بازار کشورهای همسایه، در حوزه انرژی و صنعت به معنای واقعی آن داخل کند.

نکته آخری که می‌توان از آن برای برهم‌زدن معادلات رژیم صهیونیستی اسرائیل استفاده کرد، ایجاد و تقویت پیوند علمی و فرهنگی میان کشورهای میزبان است. تا از این طریق هم آن کشورها با فرهنگ و آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران آشنا شوند و هم از این طریق به افکار نخبگان و عموم جامعه آنان جهت‌دهی شود، راهی که اگر چه سخت می‌نماید ولی ممکن است.

 

میلادپورعسکری

  

پی‌نوشت:

۱ گسترش سلطه اقتصادی اسرائیل بر کشورهای خاورمیانه، عیوضی، محمد رحیم، فصلنامه کتاب نقد، پاییز ۸۳، شماره ۳۳، ص ۱۲۴-۱۰۷٫

۲- http://khbn.ir/0WFJhFR

۳- http://khbn.ir/eRN3JqQ

۴- http://khbn.ir/Mewm

۵- http://khbn.ir/nMVl3Ip

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/2j4Et6M

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.