پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| آشنایی با جنبش هایداماک

در واقع هایداماک‌ها، دهقانان و روستاییانی بودند که از املاک اربابان خود فرار کرده و در جنگ‌ها و کوه‌ها پناه می‌گرفتند. بعد از این در مدت کوتاهی مردم فقیر و زجر کشیده شهری نیز به آنان پیوستند. این جمعیت خسته از ظلم و رمیده از نظام ساختاری جامعه خود، به‌طور مسلح به کاروان‌های تجاری یهودیان و اشراف حمله می‌کردند. تا جایی که در ۱۷۶۸م این جریان به قدری شدت می‌یابد که حتی برخی از شهرهای کوچک نیز تحت تصرف و اختیار این افراد شورشی درمی‌آید.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، مهاجرت یهودیان و به‌دنبال آن حاکمیت آن‌ها بر شرق اروپا، جز ظلم و رنج برای مردم چیزی به ارمغان نیاورد. به‌عنوان شاهد می‌توان به ادبیات غنی کشور روسیه در قرن نوزدهم اشاره کرد که از این داستان‌ها فراوان یافت می‌شود. اما بعد از جنگ‌ جهانی دوم با استفاده از تبلیغات گسترده و مستمر رسانه‌ها که غالباً توسط یهودیان اداره می‌شد، این جنایات و ظلم‌ها به وادی فراموشی سپرده شد و اسطوره مظلومیت یهود جای آن را گرفت. به‌عبارتی جماعتی که خود مسبّبان اصلی ظلم و شکنجه بودند اکنون در جای مظلومان و ستم‌دیدگان قرار گرفته‌اند.

ظلم یهودیان در قرن‌های شانزدهم تا نوزدهم بی‌جواب نماند و باعث شد تا روستاییان علیه رباخواران و مباشرین یهودی بشورند. از معروف‌ترین این شورش‌ها، قیام قزاق‌ها به رهبری «بوگدان خملنیتسکی»۱ در ۱۵۹۵م را می‌توان نام برد. این قیام باعث شد روحیه‌ای ضدیهودی و ضداشرافی در دهقانان و روستاییان ایجاد شود و در خاطره‌ها به یادگار بماند. لذا شما می‌بینید «خملنیتسکی» در ادبیات تاریخی مردم اُکراین برجسته است. اما نوع نگاه به این شخصیت در ادبیات یهودی کاملاً متفاوت است.

در منابع اُکراینی از «خملنیتسکی» به‌عنوان یک قهرمان ملی و ناجی یاد می‌شود ولی در منابع یهودی او یکی از شرورترین مردمان است که یهودیان را سرکوب کرد. در تاریخ‌نگاری یهودی داستان‌های مفصلی درباره قیام او علیه یهودیان نقل می‌شود که بی‌شک در این روایات، افسانه و اغراق فراوانی به کار رفته است. این شورش باعث شد تا برخی از یهودیان برای حفظ منافع خود به مراکز تجاری جنوب اروپا هجرت کنند. با این‌حال اُلیگارشی قدرت و ثروت یهودی هم‌چنان در این منطقه باقی ماند و به کار خود ادامه داد.

بعد از پایان‌یافتن این قیام، یهودیان نسبت به روستاییان قساوت بیش‌تری به خرج دادند که باعث شد تا در ۱۷۲۰م شعله قیام و کودتاه در شرق لهستان به ویژه اکراین دوباره شعله‌ور شد. این قیام و جنبش نو پدید، «هایداماک»۲ نام گرفت. در واقع هایداماک‌ها دهقانان و روستاییانی بودند که از املاک اربابان خود فرار کرده و در جنگ‌ها و کوه‌ها پناه می‌گرفتند. بعد از این در مدت کوتاهی مردم فقیر و زجرکشیده شهری نیز به آنان پیوستند. این جمعیت خسته از ظلم و رمیده از نظام ساختاری جامعه خود، به‌طور مسلح به کاروان‌های تجاری یهودیان و اشراف حمله می‌کردند. تا جایی که در ۱۷۶۸م این جریان به قدری شدت می‌یابد که حتی برخی از شهرهای کوچک نیز تحت تصرف و اختیار این افراد شورشی درمی‌آید. اما این قیام مردمی ناراضی از سلطه، ظلم و استعمار یهودیان، در نهایت توسط ارتش لهستان و نیروی نظامی روسیه به فرماندهی «برانیسکی»۳ سرکوب شد. لذا شما می‌بینید که از این پس نام «برانیسکی» در منابع یهودی به‌عنوان ناجی قوم یهود مورد ستایش قرار می‌گیرد.۴

در حقیقت ثروت زرسالاران یهودی امروز شرق اروپا بر کوهی از درد و رنج و مردم این منطقه بنا شده است. به‌عبارتی مردم امروز اروپا نمی‌دانند که از حقوق خود محروم شده‌اند؛ چرا که رسانه‌های «صهیونیستییهودی» با قدرت باورنکردنی خود مانع از توجه این مردم به واقعیت‌های تاریخی دیروز و امروزشان شده است.

 

نویسنده: میلاد پور عسگری

 

پی‌نوشت:

۱ Bogdan khmelnitsky

۲- Haidamak

۳- Branicki

۴- کتاب زرسالاران یهودی و پارسی، استعمار بریتانیا و ایران، عبدالله شهبازی، ج۲، ص ۹۵ الی ۹۶.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/LxUznPu

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.