پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| اختلافات نژادی و مذهبی در اسرائیل

جامعه اسرائیل آن‌گونه که از زبان صهیونیست‌ها تعریف و معرفی می‌شود، یک‌پارچه و دارای هویت واحد نیست؛ بلکه به شدت متناقض و دارای اختلاف است. با این وجود چیزی که صحنه اجتماع این رژیم را می‌تواند ملتهب و به آشوب بکشاند، نفوذ و تلاش هر یک از گروه‌های معارض به کانون قدرت و سیاست است. چرا که با وضع قوانین خود، نارضایتی گروه مقابل را فراهم می‌کند.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، هر دو گروه اشکنازی و سفاردی در مسائل دینی «تلمود بابلی» را مرجع خود قرار می‌دهند با این تفاوت که اشکنازی‌ها به تفاسیر علماء خود بر این کتاب بیش‌تر استناد می‌کنند تا خود کتاب. این دو گروه اگرچه یهودی و ساکن اسرائیل هستند ولی هیچ کدام یکدیگر را قبول نداشته و چه بسا در برخی موارد یکدیگر را تکفیر نیز می‌کنند. اختلافات مهم آنان عبارتند از:

 
نماز

نماز اشکنازی‌ها و سفاردی‌ها با هم تفاوت فاحشی داشته و علماء هر یک از آن‌ها نماز خواندن در کنیسه دیگری را باطل می‌داند. این امر سبب شد تا برگزاری نماز در ارتش اسرائیل دچار پراکندگی و بی‌نظمی شود. به شکلی که در برهه‌ای دولت تلاش کرد تا از طریق خاخام‌های اعظم این دو گروه، نماز واحدی را ارائه دهد که به دلیل اختلاف شدید این امر میسر نشد.

 

ازدواج

در سنت اشکنازی و سفاردی یهودیان مذهبی نمی‌توانند با گروه مقابل ازدواج کنند و این کار حرام است. حتی در دوره‌ای کاغذی در قدس پخش شد که در آن نوشته شده بود:

«به‌راستی که فرزندان کسانی که با سفاردی‌ها ازدواج می‌کنند، حیض زاده‌اند و به این ترتیب تمامی سفاردین‌ها نجس و فرزندان آن‌ها حیض زاده‌اند».

البته به این نکته نیز باید توجه کرد که یکی از دلایل چنین حکمی اختلاف عده زنان در این دو گروه است. اشکنازی‌ها معتقدند عده زنان ۱۲ روز و سفاردی‌ها آن را بین سه تا ده روز می‌دانند.

 

تعدد زوجات

پدیده چند همسری برای سفاردی‌ها به دلیل مجالست آنان با مسلمانان طبیعی است، درحالی که گروه اشکنازی به شدت با آن مخالف هستند. اما به مرور زمان اجازه این کار را با امضای ۱۰۰ خاخام یهودی مجاز دانسته و بعدها به دلیل اعتراضات آن را به دو خاخام کاهش دادند.

 

ذبح شرعی

یهودیان متشرع منتسب به این دو گروه از گوشت ذبح شده یکدیگر نمی‌خورند و حتی در اسرائیل هر یک از دو گروه کشتارگاه‌های مجزا و مخصوص به خود دارند.۱

همچنین یهودیان اصلاح‌طلب در سال ۲۰۱۶م راهپیمایی در قدس اجرا کردند و خواستار عبادت مساوی زنان و مردان شدند که منجر به درگیری دو گروه اصلاح‌طلب و اُرتدوکس شد. البته این نزاع غیر از درگیری‌هایی است که در مواجهه با همجنس‌گرایی و یا رعایت‌نکردن روز شنبه اتفاق می‌افتد.۲

 
نتیجه‌گیری

با توجه به تقسیمات بیان شده و توضیحات مربوط به آن کاملاً مشخص است که جامعه اسرائیل آن‌گونه که از زبان صهیونیست‌ها تعریف و معرفی می‌شود یک‌پارچه و دارای هویت واحد نیست. بلکه به شدت متناقض و دارای اختلاف است. با این وجود چیزی که صحنه اجتماع این رژیم را می‌تواند ملتهب و به آشوب بکشاند، نفوذ و تلاش هر یک از گروه‌های معارض به کانون قدرت و سیاست است. چرا که با وضع قوانین خود، نارضایتی گروه مقابل را فراهم می‌کند.

 

نویسنده: میلاد پورعسکری

 

پی‌نوشت:

[1]. مشرق‌نیوز، اخبار، گزارش ویژه، نگاهی تحلیلی به جدال یهودیان سفاردی و اشکنازی، کد خبر: ۲۳۹۲۱۸، www.mashreghnews.ir

[1]. http://khbn.ir/WnX7GxD

 

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/RASIKP

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.