پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| رشد واگرایی سیاسی در اسرائیل

جوانان یهودی مناسبات خود با اسرائیل را کم کرده‌اند. در سایه این اوضاع نگران‌کننده برای یهودیان، آن‌ها با پیچیدگی‌های روزافزونی برای دفاع از رژیم‌صهیونیستی در برابر منتقدان مواجه هستند. از سوی دیگر رژیم‌صهیونیستی در مفهوم هویت ارزشی آن‌ها به‌عنوان یهودی و سیاست‌های اسرائیل نتوانسته تناسب ایجاد کند و این موضوع باعث شده که بسیاری از این جوانان به سمت رویکردهای سلب مشروعیت از اسرائیل پیش بروند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، گسست‌های اجتماعی از طریق برهم‌زدن هم‌گرایی‌سیاسی، تضعیف هویت ملی و موقعیت جغرافیایی، تهدیدی اساسی برای ثبات سیاسی اسرائیل در حال و آینده محسوب می‌شود. خطر شکاف‌های اجتماعی برای آینده بقاء اسرائیل آن‌قدر زیاد است که می‌توان گفت وجود شکاف، تفرقه و واگرایی گسترده در جامعه این رژیم، تهدیدی نه‌چندان خاموش برای صهیونیست‌ها یا به تعبیری این تهدیدها مانند آتشی است که از خاکستر سر بر آورده‌ و با یک جرقه آماده منفجر شدن است.

 
شکاف میان رژیم‌صهیونیستی و یهودیان آمریکا

تغییراتی که در موازنه قدرت بین جامعه یهودی در سرزمین‌های اشغالی و یهودیان آمریکا به وقوع پیوسته و تغییر نسل‌ها و تضعیف موقعیت موسسات یهودی باعث شده است که بیشتر یهودیان آمریکا به سمت رویکردهای لیبرالیستی پیش بروند. این در حالی است که سیاست‌های حاکمیت رژیم‌اسرائیل سیاست‌های راست‌گرایانه و افراطی است. این موارد باعث افزایش شکاف موجود بین اسرائیل و اقلیت یهودی آمریکا شده که بیش‌ترین اقلیت یهودی موجود در دنیا را شکل می‌دهد. گزارش راهبردی رژیم‌صهیونیستی در سال ۲۰۱۸ در این رابطه می‌نویسد: جوانان یهودی مناسبات خود با اسرائیل را کم کرده‌اند. در سایه این اوضاع نگران‌کننده برای یهودیان، آن‌ها با پیچیدگی‌های روز افزونی برای دفاع از رژیم‌صهیونیستی در برابر منتقدان مواجه هستند. از سوی دیگر رژیم‌صهیونیستی در مفهوم هویت ارزشی آن‌ها به‌عنوان یهودی و سیاست‌های اسرائیل نتوانسته تناسب ایجاد کند و این موضوع باعث شده که بسیاری از این جوانان به سمت رویکردهای سلب مشروعیت از اسرائیل پیش بروند. انگیزه‌های قوی در نزد یهودیان سراسر دنیا برای ترک خانه و کاشانه خود و عزیمت به سرزمین‌های اشغالی که از ناآرامی‌های ویژه خود برخوردار است، وجود ندارد. سابقه نشان می‌دهد ناامنی و سیاست ارعاب و تهدید از مهم‌ترین شاخص‌های کمک به مهاجرت صهیونیست‌ها به سرزمین‌های اشغالی است.1 جامعه اسرائیل جامعه‌ای مهاجر است و مهاجران اروپایی‌تبار و مهاجران شرقی‌تبار هم‌واره در نوعی تضاد و رقابت به سر می‌برند. این مسئله می‌تواند به‌عنوان جدی‌ترین مسئله برای امنیت این رژیم تلقی شود. در این زمینه شاهد تقسیم جمعیت به دو بخش یهودی و فلسطینی در جامعه اسرائیل هستیم. سیاست صهیونیست‌ها برای مدیریت این گروه‌ها منجر به مشکلاتی اساسی برای جامعه اسرائیل شده، به‌گونه‌ای که گسست اجتماعی زمینه بی‌هویتی، واگرایی سیاسی و موقعیت جغرافیایی متزلزل و شکننده را فراهم می‌کند. نمود عینی این نوع گسست‌ها را می‌توان در وجود اعتراضات مذهبی و قومی سال‌های اخیر در این جامعه مشاهده کرد؛ چرا که جامعه اسرائیل در شرایطی است که به شدت از بی‌هویتی رنج می‌برد، واگرایی سیاسی در آن با شکل‌گیری پست‌صهیونیسم رشد کرده و موقعیت جغرافیایی متزلزلی دارد. 2 «نیل‌شرمن» در مقاله‌ای تحت‌عنوان« کیبوتز و اوشاو: انتقال از نمادهای ایدئولوژیک به گروه ذی‌نفع»، پرده از روی یک تحول اجتماعی برمی‌دارد. آن‌چه «شرمن» در ارتباط با اسرائیل بیان می‌دارد به طور خلاصه عبارت از این است که: «کیبوتز» و «موشاو» به‌عنوان دو مدل که ایدئولوژی ملت‌سازی را در ابتدای کار در اسرائیل رهبری می‌کرد اندک‌اندک جایگاه خود را از دست داده و این زوال حمایت از ارزش‌های صهیونیسم کارگری را صرفاً نباید حمل بر ایجاد تغییرات فرهنگی و ایدئولوژیک در سطح جامعه کرد بلکه بیش‌تر از آن بیان‌گر نارضایتی مردم از سیاست‌های احزابی است که این ارزش‌ها را ارائه کرده‌اند. لذا در پرتو این گرایش‌ها می‌توان حاکمیت احزاب مختلف را توجیه، تفسیر و یا پیش‌بینی کرد.3

 

نویسنده: سعید ابوالقاضی

 

پی‌نوشت:

[۱] . khbn.ir/szfLZ

[۲] . khbn.ir/M2J1

[۳] . khbn.ir/m6kT2

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/xEF

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.