پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| سعودی و صهیونیسم؛ دو روی یک سکه

مقامات عربستان‌سعودی در نزدیکی به تل‌آویو تا جایی پیش رفته‌اند که حتی شنیده شده است آن‌ها آمادگی خود برای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی را صراحتا اعلام کرده‌اند. درهمین ارتباط، «پی بی اس» که یک شبکه آمریکایی محسوب می‌شود مدتی پیش با انتشار مستندی فاش کرده که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی برای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی اعلام آمادگی کرده است.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، در سایه چالش‌ها و تحولات پی در پی منطقه‌ای، عربستان سعودی همواره نقش منفی و مخربی علیه بسیاری از کشورهای منطقه ایفا کرده است. این رژیم از یک سوی، راه دشمنی با محور مقاومت و در رأس آن جمهوری اسلامی ایران را در پیش گرفته و از سوی دیگر، به منظور تحقق اهداف و خواسته‌های توسعه‌طلبانه خود حمایت از گروه‌های تروریستی ـ تکفیری در نقاط مختلف را در دستور کار قرار داده است.

علاوه‌براین، عربستان سعودی بیش از هر کشور دیگری مسیر نزدیکی به رژیم صهیونیستی و علنی‌سازی روابط با این رژیم را در پیش گرفته است. سعودی‌ها در حوزه‌ها و عرصه‌های مختلف، روابط و مناسبات تجاری، اقتصادی، سیاسی و نظامی گسترده‌ای را با مقامات رژیم سعودی کلید زده‌اند. این روابط به ویژه در حوزه‌های امنیتی و نظامی بیش از دیگر عرصه‌ها نمود پیدا کرده است.

حتی آخرین خبرها حاکی از آن است که عربستان سعودی قصد دارد از رژیم صهیونیستی سامانه‌های پیشرفته مخصوص مقابله با پهپاد خریداری کند. در همین ارتباط، رسانه‌های مختلف اعلام کرده‌اند: «واسطه‌های غربی و اروپایی آمادگی کامل برای دلالی این معامله و پوشش بخش سندی آن را دارند». تل‌آویو شرایط اغواکننده‌ای را برای فروش سامانه‌های خود ارائه داده و دولت سعودی نیز تلاش کرده از طریق واسطه‌ها این قرارداد را نهایی کند. براساس آنچه که گفته شد علل و عوامل مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهد سعودی و صهیونیسم دو روی یک سکه در منطقه هستند. از جمله این علل و عوامل عبارتند از:

 

تحکیم روزافزون روابط با صهیونیسم

تحکیم روزافزون روابط و مناسبات در عرصه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی با رژیم صهیونیستی یکی از مهمترین علل و عواملی است که نشان می‌دهد ریاض درست در همان مسیری گام برداشته که تل‌آویو مدت‌ها در آن قرار داشته است. این اتفاق درست در شرایطی رخ داده است که رژیم صهیونیستی به عنوان مصداق بارز «تروریسم دولتی» در منطقه و جهان شناخته می‌شود.

این مسأله بدان معناست که عربستان سعودی نه از اهداف و آرمان‌های کشورهای اسلامی و در رأس آن‌ها فلسطین، بلکه از «تروریسم دولتی» که رژیم صهیونیستی نمایندگی آن را برعهده دارد، حمایت به عمل می‌آورد. درست به همین دلیل است که کارشناسان و ناظران سیاسی جملگی بر این باورند که مقامات ریاض در جنایت‌هایی که صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان مرتکب می‌شوند، سهیم هستند.

در همین‌ حال، سلسله دیدارهای مختلف میان مقامات طرف‌های سعودی و صهیونیستی نیز حاکی از آن است که ریاض قصد ندارد در روابط و مناسبات خود با تل‌آویو تجدیدنظر کند. درهمین ارتباط، در حاشیه نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر «نیویورک» آمریکا بود که «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجی عربستان به صورت محرمانه با «اسرائیل کاتز» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی دیدار و گفتگو کرد. این درحالی است که مقامات سعودی و صهیونیست پیش‌تر نیز دیدارهایی را در سطوح عالی به صورت محرمانه برگزار کرده بودند. این تنها بخشی از مراودات میان طرف‌های سعودی و صهیونیستی به شمار می‌رود.

 

اعلام آمادگی برای به رسمیت شناختن اسرائیل!

مقامات عربستان سعودی در نزدیکی به تل‌آویو تا جایی پیش رفته‌اند که حتی شنیده شده است آن‌ها آمادگی خود برای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی را صراحتا اعلام کرده‌اند. درهمین ارتباط، «پی بی اس» که یک شبکه آمریکایی محسوب می‌شود مدتی پیش با انتشار مستندی فاش کرده که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی برای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی اعلام آمادگی کرده است.

این شبکه ضمن فاش‌کردن محتوای دیدار ولیعهد سعودی و رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۷ اعلام کرده است: «محمد بن سلمان در جریان سفر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به ریاض در ماه مِی ۲۰۱۷ گفته چنانچه واشنگتن به او کمک کند ایران را شکست دهد و کنترل منطقه را به دست بگیرد، حاضر است اسرائیل را به رسمیت بشناسد».

از سوی دیگر، «دیوید ایگناتیوس» تحلیلگر روزنامه «واشنگتن‌پست» هم در مستند مذکور به نقل از «محمد بن سلمان» گفته است: «من خاورمیانه‌ای را می‌بینم که اسرائیل هم جزء آن است؛ آماده‌ام اسرائیل را به رسمیت شناخته و با آن روابط تجاری داشته باشم».

 

همکاری با صهیونیسم برای سرکوب مخالفان داخلی

ازجمله دیگر علل و عواملی که ثابت می‌کند درحال حاضر اسرائیل و سعودی دو روی یک سکه در منطقه هستند، همکاری‌های گسترده عربستان سعودی با مقامات تل‌آویو برای سرکوب مخالفان داخلی است. درهمین‌ارتباط، مقامات عربستان سعودی به منظور سرکوب و قلع و قمع مخالفان دربار پادشاهی، به تل‌آویو متوسل شده‌اند.

منابع رسانه‌ای اعلام کردند که «محمد بن‌سلمان» برای کنترل رقبا و مخالفان سیاسی‌اش به پابندهای الکترونیکی ساخت رژیم اسرائیل متوسل شده است. «سعید بن ناصر الغامدی» پژوهشگر عربستانی نیز فاش کرده است: «مسئولان سعودی پابندهای الکترونیکی بر پای بیش از ۳۰ نفر از اعضای خاندان سعودی بسته‌اند. یک شرکت اسرائیلی کار جمع‌آوری اطلاعات از همه اعضای این خاندان را برعهده دارد».

این شخصیت سیاسی مخالف رژیم سعودی همچنین اظهار داشت: «شرکت اسرائیلی NSO ماموریت رصد تماس‌های رقبا و مخالفان سیاسی خاندان سعودی اعم از زن و مرد را برعهده دارد و اگر حتی بخشی از این اطلاعات نیز درست باشد، چه‌بسا معانی زیادی داشته باشد». این مسأله به خوبی رد پای رژیم صهیونیستی در کمک به خاندان سعودی برای سرکوب مخالفان سیاسی «محمد بن‌سلمان» را نشان می‌هد.

 

سرکوب فلسطینیان برای تحقق منافع تل‌آویو

افزون بر آنچه که گفته شد، واقعیت آن است که عربستان سعودی سرکوب فلسطینیان با هدف تحقق خواسته‌ها و اهداف رژیم صهیونیستی را نیز در دستور کار خود قرار داده است؛ مسأله‌ای که خیانتی بزرگ به ملت فلسطین و مسأله فلسطین محسوب می‌شود. درهمین‌راستا، مقامات رژیم سعودی طی ماه‌های گذشته سیاست بازداشت فلسطینیان و رهبران مقاومت را در دستور کار خود قرار دادند تا به این بهانه روابط خود با صهیونیسم را تحکیم بخشند!

پیش‌تر جنبش‌های مقاومت اسلامی فلسطین اعلام کرده بودند که شماری از اعضای وابسته به این جنبش‌ها به دست نیروهای امنیتی عربستان سعودی دستگیر شده‌اند. در همین ارتباط یک منبع فلسطینی به شبکه «المیادین» گفته بود: «تعداد افراد وابسته به حماس که در عربستان سعودی بازداشت شده‌اند ۶۰ نفر است. برخی بازداشت‌‌شدگان از اعضای کمیته اجرایی و اعضای شورای مشورتی بوده‌اند».

در همین ‌راستا، «سامی ابوزهری» از اعضای ارشد حماس با اشاره به بازداشت فلسطینیان توسط سعودی‌ها از نامه «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس به پادشاه عربستان در این خصوص پرده برداشت و گفت: «تماس‌ها با پادشاه سعودی به منظور آزادی فلسطینیان زندانی در عربستان بی‌نتیجه‌ بوده است». ابوزهری در ادامه نسبت به بازداشت «محمد الخضری» که از سه دهه پیش در عربستان زندگی می‌کند و سن ‌و سالش از ۸۰ سالگی نیز عبور کرده، ابراز تعجب کرد و گفت: «حال عمومی وی وخیم است».

سلسله علل و عواملی که بدان اشاره شد نشان از آن دارد که سعودی و صهیونیسم در واقع دو روی یک سکه در منطقه هستند و هر دو در ارتکاب جنایت علیه جهان اسلام و به ویژه مسأله فلسطین تقریباً تفاوتی با یکدیگر ندارند.

 

نویسنده: رامین حسین‌آبادیان

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/xG4

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.