پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| سیاست‌های خاورمیانه‌ای اسرائیل نسبت به کردستان عراق

سازمان موساد از طریق فرستادن یک روزنامه‌‌نگار با «مصطفی بارزانی» ارتباط برقرار کرد. طرف اسرائیلی به بارزانی اعلام کرد در صورت تمایل به همکاری، نمایندگان خود را به پاریس بفرستد. بعد از برقراری ارتباط هیئت‌های مختلف اسرائیلی به این منطقه اعزام شدند. بارزانی و هیئت‌های کردی نیز در سال‌های ۱۹۶۸م و ۱۹۷۳م از اسرائیل دیدن کردند و مورد استقبال مقامات رژیم‌صهیونیستی قرار گرفتند. البته بسیاری از کمک‌های اسرائیل به کردهای عراق مرهون همراهی رژیم شاهنشاهی ایران بود.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، رژیم‌صهیونیستی با توجه به دشمنان داخلی و خارجی که او را احاطه کرده‌اند، هم‌واره در رفتارهای مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی ونگاهی امنیتی داشته و دارد. در همین راستا یکی از استراتژی‌های اسرائیل این است که«دشمن دشمن من، دوست من است». بن‌گورین یکی از مبتکران این نظریه بود و در دوران ریاست خود تلاش می‌کرد تا با کشورهای غیر عرب و اقلیت‌های قومی که از جانب حکومت‌های عربی تحت فشارند، ارتباط برقرار کند. چرا که با این عمل‌کرد جدای از بدست آوردن منافع اطلاعاتی، تضعیف دشمن و تقویت دیپلماسی پیرامونی، این ذهنیت را تقویت می‌نمود که خاورمیانه منحصراً عربی نیست. جدای از این با طرف‌داری از اقلیت‌های قومی-مذهبی به اختلاف میان آنان دامن زده و دولت مرکزی را تضعیف می‌کنند.

بنابراین ارتباط اسرائیل با «مارونی‌ها»۱ در لبنان، کردها در عراق، «دروزی‌ها»۲ در سوریه و لبنان و... در راستای همین سیاست‌گذاری بوده است. اما آن‌چه که موضوع مورد بحث ماست مسأله کردستان عراق است.

 

دشمنی اسرائیل و عراق

عراق به‌عنوان یک کشور عربی بزرگ با تاریخی کهن، هم‌واره به دنبال ایفای نقش و کسب جایگاه ویژه‌ای در منطقه بوده است. به همین دلیل در منازعه فلسطین و رژیم صهیونیستی در جنگ شش روزه با ده‌‌هزار سرباز شرکت می‌کند. حتی بعد از پایان جنگ، حاضر به امضاء قرارداد متارکه جنگ با اسرائیل نمی‌شود. بعد از حاکمیت دولت بعث و رشد پان‌عربیسم و احتمال ادغام سه کشور عراق، سوریه و مصر، امنیت اسرائیل دوباره مورد تهدید قرار می‌گیرد. بعد از فروپاشی حزب بعث توسط آمریکا و ظهور داعش تا حدودی خطر عراق برای رژیم‌صهیونیستی کم شده بود. اما با نابودی داعش و قدرت‌گرفتن ایران در عراق و سوریه تهدیدات امنیتی جدیدی گریبان‌گیر این رژیم شد. به عبارتی عراق همیشه برای این رژیم دردسر ساز بوده است.

 
سابقه تاریخی اسرائیل و کردستان عراق

رابطه صهیونیست‌ها با قوم کرد به سال ۱۹۳۰م باز می‌گردد. زمانی که جریان صهیونیسم به دنبال یهودی‌سازی فلسطین از طریق مهاجرت یهودیان سراسر دنیا به این سرزمین بود. در حقیقت کردهای عراق در ۱۹۴۸م به آژانس یهود کمک کردند تا از طریق ایران ۱۲۰ هزار یهودی عراقی را به اسرائیل کوچ دهند. مرحله دوم ارتباط آن دو بعد از کودتای مارس ۱۹۶۳م و قدرت‌گرفتن حزب بعث در عراق بود. با قدرت‌گرفتن این حزب، ناسیونالیسم عربی یا همان پان‌عربیسم در این کشور شیوع پیدا کرد و تلاش‌هایی در حال انجام بود تا سه کشور عراق، سوریه و مصر یکی شده و به عنوان«جمهوری‌متحدعربی» مطرح شود. این امر برای هر دو طرف اسرائیلی و کردهای عراق، خطرناک بود.

بنابراین رژیم بعث به‌عنوان دشمن مشترک، بهانه‌ای برای شروع رابطه و توسعه آن میان اسرائیل و کردهای عراق شد. سازمان موساد از طریق فرستادن یک روزنامه‌نگار با «مصطفی بارزانی» ارتباط برقرار کرد. طرف اسرائیلی به بارزانی اعلام کرد در صورت تمایل به هم‌کاری، نمایندگان خود را به پاریس بفرستد. بعد از برقراری ارتباط هیئت‌های مختلف اسرائیلی به این منطقه اعزام شدند. بارزانی و هیئت‌های کردی نیز در سال‌های ۱۹۶۸م و ۱۹۷۳م از اسرائیل دیدن کردند و مورد استقبال مقامات رژیم‌صهیونیستی قرار گرفتند. البته بسیاری از کمک‌های اسرائیل به کردهای عراق مرهون همراهی رژیم شاهنشاهی ایران بود.

 
مبارزه مسلحانه بدون داشتن حامی و پشتوانه سیاسی

علت ارتباط کردها با اسرائیل هم این بود که آنان متوجه شده بودند که مبارزه مسلحانه بدون داشتن حامی و پشتوانه سیاسی قوی پیروزی در پی ندارد. به همین دلیل بارزانی حدود ۱۲ سال تلاش کرد تا توجه روس‌ها به مسأله کردستان را جلب کند ولی موفق نشد. بعد از آن به فکر جلب توجه آمریکا افتاد و برای این امر، بهترین کار را رابطه با اسرائیل و صهیونیست‌ها دانست. این ارتباط برکات زیادی برای کردستان عراق داشت. آنان از طریق اسرائیل و با کمک ایران به انواع و اقسام سلاح‌ها تجهیز شدند که بهترین آن به دست آوردن تانک(T-34) روسی بود. کردها در اسرائیل طریقه استفاده از سلاح‌های ضد تانک، موشک‌های ضدهوایی و را فرا می‌گرفتند. اعزام مستشاران نظامی، ارائه خدمات درمانی، حمایت‌های سیاسی و تبلیغاتی از طریق فرستادن روزنامه‌نگار و شرح مبارزات کردها و ارتباط با سازمان ملل و همگی بخشی از کمک‌های رژیم صهیونیستی به کردهای ساکن عراق بود.

 
کمک‌های مالی و اقتصادی اسرائیل به کردها

بخشی از کمک‌های اسرائیل مالی بود. این رژیم ماهیانه ۵۰هزار دلار به کردها کمک می‌کرد. حتی مناخیم‌بگین به‌عنوان نخست‌وزیر اسرائیل در ۲۷ دسامبر ۱۹۸۰م اعلام کرد که کمک‌های اسرائیل تنها در زمینه تسلیحاتی نبوده بلکه شامل کمک‌های مالی و اقتصادی نیز می‌شده. هم‌چنین رژیم‌صهیونیستی در حمله به تأسیسات نفت کرکوک در مارس ۱۹۶۹م که در آن زمان ۷۵% نفت عراق از آن راه تأمین می‌شد، به کردها کمک کردند. این اقدام باعث شد تا دولت مرکزی عراق به مذاکره با بارزانی مجبور شود. یعنی چیزی که هر دو طرف اسرائیلی و کردی می‌خواستند.

جالب است بدانید که سازمان اطلاعات کردها موسوم به «پاراستن»۳ با همکاری موساد راه‌اندازی شد و حتی نیروهای آن توسط این سازمان تربیت شده‌اند. فایده این کار برای رژیم‌صهیونیستی یک برنامه‌ریزی بلند مدت برای کسب راحت اطلاعات مربوط به دولت، نیروهای نظامی و وضعیت داخلی عراق بود. تنها یکی از کمک‌های کردها به اسرائیل آن بود که آنان در فرار کردن یک خلبان عراقی هواپیمای «میگ- ۲۱» به اسرائیل همکاری‌کردند که این هواپیما در آن زمان یکی از پیشرفته‌ترین هواپیماهای جنگنده عرضه شده اتحاد شوروی به کشورهای عربی بود.۴ با این حال ارتباط میان اسرائیل و کردستان عراق بعد از «قرارداد ۱۹۷۵م الجزایر»۵  که میان ایران و عراق بسته شد، کاهش پیدا کرد اما هیچ‌گاه قطع نشد.۶

 

نویسنده: میلاد پورعسکری

 

 

پی‌نوشت:

۱ گروهی قومی-مذهبی در سرزمین شام و عمدتاً در لبنان امروزی هستند. این گروه نام خود را از سن مارون مسیحی‌ای آشوری گرفته‌اند؛ کسی که پیروان‌اش بعدتر از انطاکیه و اطراف آن به زیستگاه کنونی‌شان یعنی کوه‌های لبنان کوچیدند و کلیسای مارونی را بنیان گذارد. امروزه مارونی‌ها بیش از یک چهارم جمعیت لبنان را تشکیل می‌دهند و به جز دو استثناء تمامی رؤسای جمهور لبنان مارونی بوده‌اند.

۲- دُروز یک انجمن یا فرقه مذهبی بر پایه علوم خفیه و یکتاپرستی است. سکونت‌گاه‌های اصلی پیروان آن، کشورهای سوریه، لبنان، فلسطین و اردن هستند.

۳- Parastan

۴- مجله سیاست دفاعی، سیاست خاوریمانه‌ای رژیم صهیونیستی و کردستان عراق، روحی، نبی الله، پاییز ۱۳۸۵، شماره ۵۶، ص ۸۶-۶۹٫

۵- پیمان‌نامه ۱۹۷۵ الجزایر قراردادی میان کشورهای ایران و عراق با وساطت الجزایر است که خط مرزی ایران و عراق در آب‌های شط العرب را تعیین کرده‌است.

۶- برای مطالعه بیشتر به این آدرس رجوع کنید  khbn.ir/BIKOl /بررسی-حقوقی-لغو-قرارداد-الجزایر-۱۹۷۵٫

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/sSHL

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.