پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| نتوری کارتاها چه کسانی هستند؟

صهیونیسم مذهبی عبارت از امید بزرگ رهایی‌بخش یهودیان در آخرالزمان است. بر اساس این اعتقاد هنگام ظهور حضرت عیسی(ع)، در آخرالزمان، دوره حکومت خداوند که تمام قبایل زمین به آن دعوت شده‌اند، برای تمام افراد بشر تحقق خواهد یافت و این ملت به‌سوی سرزمین‌هایی که تورات حماسه ابراهیم و موسی را در آن‌جا قرار داده ره‌سپار خواهد شد.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر،  از زمانی که «ناتان برن بام Naten birn baam» در یک جلسه مباحثه عمومی در شهر وین اتریش در تاریخ ۲۳ ژانویه ۱۸۹۲ برای اولین بار اصطلاح «صهیونیسم» را به‌کار گرفت و تئودر هرتزل، روزنامه‌نگار مجاری‌الاصل ساکن اتریش در اولین کنگره صهیونیست‌ها در تاریخ ۲۹ اوت ۱۸۹۷ در شهر «بال» سوئیس، صهیونیسم را از حالت مذهبی به صهیونیسم سیاسی تبدیل کرد، در جهان اسلام و خود یهودیت صدای اعتراض به این مکتب جدید بلند شد. با پیدایش رژیم صهیونیستی اسرائیل در سال ۱۹۴۸ و اقدامات این رژیم در طی نیم قرن گذشته، انتقاد از صهیونیسم جان تازه‌ای به خود گرفته است.

 
نتوری کارتاها

نتوری کارتاها، یهودیانی هستند که معتقد به صهیونیسم مذهبی هستند نه صهیونیسم سیاسی که هرتزل آن را به‌وجود آورد. صهیون (sion یاSiyon)، که ریشه صهیونیسم است به معنی کوه خشک یا پر آفتاب و نام تپه‌ای در جنوب غربی شهر بیت‌المقدس در سرزمین فلسطین می‌باشد. در بعضی از اساطیر یهودی آمده است که ناجی قوم یهود پس از ظهور در همین کوه، قدرت مطلقه آنان را به تمام اقوام و ملل جهان مستقر می‌سازد.

 
صهیونیسم مذهبی

صهیونیسم مذهبی عبارت از امید بزرگ رهایی‌بخش یهودیان در آخرالزمان است. بر اساس این اعتقاد هنگام ظهور حضرت عیسی(ع)، در آخرالزمان، دوره حکومت خداوند که تمام قبایل زمین به آن دعوت شده‌اند، برای تمام افراد بشر تحقق خواهد یافت و این ملت به‌سوی سرزمین‌هایی که تورات حماسه ابراهیم و موسی را در آنجا قرار داده رهسپار خواهد شد. صهیونیست مذهبی سنت زیارت سرزمین مقدس و تشکیل جوامع روحانی در برخی نقاط مقدس فلسطین را بنیان نهاد. صهیونیسم سیاسی به‌عنوان یک مقوله کاملاً جدا از صهیونیسم مذهبی در اواخر قرن نوزدهم و با افکار و اهدافی سیاسی پا به عرصه نهاد.

 
نتایج مادی و معنوی صهیونیسم سیاسی فاجعه‌آمیز است

نتوری کارتاها معتقدند نتایج صهیونیسم سیاسی هم به صورت مادی و هم معنوی برای ملت یهود فاجعه‌آمیز است. اینان معتقدند در تورات از طرف خداوند به مردم یهود حق زندگی و حاکمیت به سرزمین موعود داده شده است ولی این حق بی‌قید و شرط نبود. این حق بر اساس فرمان‌برداری از دستورات الهی و مشیت او به آن‌ها داده شده است. در تورات آمده است که اگر آن‌ها از انجام این کار سر باز زنند، باید در انتظار تنبیه سخت آوارگی و تبعید در سراسر جهان باشند، که این امر دو بار اتفاق می‌افتد و در هر دو بار یهود مجبور به تبعید شده که تبعید دوم تا به امروز به طول انجامیده است. به گفته پیامبران تورات، تبعید دوم به صورت معجزه‌آسا از طریق معجزات و وقایع شگرف به پایان می‌رسد. تنها راهی که برای نجات از تبعید وجود دارد، راهی روحانی است، یهودیان باید از گناهان توبه کنند و به کمالاتی نظیر دعا، آموزش تورات و اعمال خوب و مهربانانه روی‌آورند.

 
تبعید یهودیان

به زعم نتوری کارتاها، قدرت نظامی و فشار سیاسی نخواهد توانست تبعید یهودیان را به پایان رساند. ماجراجویی‌های نظامی بی‌ربط و یا حتی زیان‌بار خواهند بود و هیچ تأثیری در نجات ملت یهود نخواهد داشت. پرخاش‌گری نسبت به دیگر ملل جهان نخواهد توانست رهایی و نجات یهودیان را تسریع کند. این‌ها صهیونیسم سیاسی را زائیده ذهن افراد سرخورده و سست‌ایمان نظیر هرتزل می‌دانند. آن‌ها از فرمان الهی در مورد تبعید خسته شده و این موضوع را که تبعید یک مشیت الهی بود قبول نداشتند. نتوری کارتاها می‌گویند این جنبش که بیش از صد سال عمر ندارد ولی از تمام یهودیان می‌خواهد تا درک سنتی خود را از تبعید و نجات کنار بگذارند، ترور و خون‌ریزی و جنگ نظامی ابزار صهیونیسم شده است.

 
تنفر جهانیان از اسرائیل ریشه در اعمال صهیونیسم سیاسی دارد

تنفر جهانیان از اسرائیل ریشه در اعمال صهیونیسم سیاسی دارد. این ورود بی‌پایان به خوبی توسط دانیال متخصص کتابهای مقدس به‌عنوان نتیجه غیرقابل اجتناب سرپیچی از شرایط تبعید توصیف شده است.

نتوری کارتاها می‌گویند روش یهودیان سنتی باعث حفظ یهودیت در طول ۲ هزار سال شده است و یهودیت مقیم فلسطین تا قبل از ورود صهیونیسم سیاسی در صلح و آرامش با اعراب در حال زندگی بودند. ملی‌گرایی غیرمذهبی صهیونیسم سیاسی نه‌تنها خالی از روح خداوندی می‌باشد بلکه پرخاش‌گر و فاقد اصول اخلاقی نیز هست. صهیونیسم یهودیان را دعوت به جنگ دائمی علیه همسایگان غیریهود در سراسر جهان می‌کند. در این تفکر، اسرائیل که ادعای به وجود آوردن مکانی امن برای یهودیان را دارد در حقیقت  خطرناک‌ترین مکان در سراسر جهان برای یهودیان است. پس از آن‌که صهیونیست‌های مذهبی(نتوری کارتاها) اندیشه صهیونیسم سیاسی را مورد انتقاد قرار دادند، گروهی دیگر از اندیشمندان اسرائیلی با توجه به عمل‌کرد نیم‌قرن گذشته اسرائیل، این رژیم را از درون مورد انتقاد قرار داده‌اند. این گروه که به پست صهیونیست‌ها معروف شده‌اند روایت‌های غلط تاریخی صهیونیست‌های سیاسی و نیز تضادها و شکاف‌های درونی این رژیم را نمایان ساخته‌اند.

 

 نویسنده: استاد ناصر پورحسن

 

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/hHOs

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.