پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| چگونگی پیوند دوستی میان مسیحیان و دشمنان عیسی‌بن‌مریم

صهیونیسم از مهم­‌ترین مبانی فلسفی و سیاسی تشکیل کشور مستقل یهود در فلسطین بود. در ابتدا به‌نظر می‌­رسد که صهیونیسم و مسیحیت در تقابل با هم باشند ولی ایده ظهور منجی این دو گروه را به هم پیوند زد. مسیحیان اوانجلیست معتقدند یکی از شرایط ظهور مسیح این است که یهودیان بر بیت‌­المقدس حاکم شوند. آن‌ها تشکیل کشور اسرائیل را در این مسیر ارزیابی می­‌کنند و از آن به دلیل زمینه­‌چینی برای تحقق اهداف و آرمان‌­های‌شان حمایت می‌­کنند.

 

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، یهودیان از مهم­ترین دشمنان و مخالفان مسیح بودند تا جایی که برای قتل او اقدام کردند. پس از مسیح نیز بزرگ­ترین دشمن مسیحیان که به تعقیب و قتل آن‌ها می‌­پرداختند، یهودیان بودند. این مقدمه تاریخی، پیوند مسیحیان و یهودیان را بعید می­‌نماید ولی یکی از مهم‌­ترین مبانی دینی حمایت از رژیم اشغال‌گر قدس، صهیونیسم مسیحی است. صهیونیسم از مهم­‌ترین مبانی فلسفی و سیاسی تشکیل کشور مستقل یهود در فلسطین بود. در ابتدا به نظر می‌­رسد که صهیونیسم و مسیحیت در تقابل با هم باشند ولی ایده ظهور منجی این دو گروه را به هم پیوند زد. مسیحیان اوانجلیست معتقدند یکی از شرایط ظهور مسیح این است که یهودیان بر بیت‌­المقدس حاکم شوند. آن‌ها تشکیل کشور اسرائیل را در این مسیر ارزیابی می­‌کنند و از آن به دلیل زمینه­‌چینی برای تحقق اهداف و آرمان­های‌شان حمایت می‌­کنند.

 

صهیونیسم مسیحی

هرچند گفته شده است ریشه صهیونیسم مسیحی، این باور است که به‌عنوان پیش‌شرطی برای بازگشت مسیح، یهودیان باید به خانه اجدادی خود در سرزمین مقدس برگردند ولی انگیزه‌های مسیحیان محافظه‌کار برای حمایت از حکومت یهودی بسیار پیچیده‌تر و متنوع‌تر از این است. برخی از این انگیزه‌ها عبارت است از: قدردانی از یهود برای مشارکت در پایه‌گذاری‌های الهیاتی مسیحیت و منشأ انبیاء و عیسی بودن، پشیمانی از سابقه کلیسا در یهودستیزی و ترس از این‌که خداوند ملت‌ها را در آخرالزمان بر پایه این‌که چگونه با یهود رفتار کرده‌اند قضاوت و داوری خواهد کرد.1

گلشوور رئیس یک سازمان مسیحی است که برای بازگشت به اسرائیل به یهودیان کمک می‌­کند. او سازمان خود را  پربرکت می‌­داند؛ زیرا معتقد است آن‌ها به آن‌چه خدا گفته است: «اسرائیل را از دورترین کشورها به سرزمین برگردانند» کمک می‌­کنند. از نظر او این یک پیش‌گویی شگفت‌انگیز کتاب مقدس است که در طول زندگی ما تحقق می­‌یابد. به‌این ترتیب او تاریخ جهانی را به آینده اسرائیل مرتبط می‌­کند. او در کتابش با عنوان «چرا اسرائیل، درک اسرائیل و کلیسا در روزهای آخر»2 از یهودیان می­‌خواهد نقش عمده‌ای در بشارت جهانی داشته باشند و از مسیحیان سؤال می‌­کند واکنش آن‌ها برای کمک به یهودیان چیست؟ نویسنده کلیسا را برای مقاومت در برابر گرایشات ضدصهیونیستی به چالش می­‌کشد. او بررسی می‌­کند از کجا می‌­تواند بحران خاورمیانه پیش ببرد و چگونگی ارتباط آن با پیش‌گویی کتاب مقدس را نشان می‌­دهد.

 
مسیحیان آمریکا و یهود؛ موافقان و مخالفان

صهیونیست‌های مسیحی امروز نه‌تنها حزب جمهوری‌خواه را بلکه کاخ سفید و کنگره را نیز تحت‌تاثیر قرار داده‌اند. بنیادگرایان پروتستان در حال پیش‌بینی پایان جهان هستند که مدت‌هاست با عناصر سیاسی افراطی در حکومت اسرائیل همکاری کرده‌اند؛ یهود و مسیحیان بنیادگرا به سختی مانند متحدان طبیعی هستند.3 واقعیت آن است که صهیونیسم مسیحیان آمریکا به ایجاد یک استعمار یهودی در سرزمین­‌های اشغالی منجر شد.4 البته برخی از مسیحیان با نگرش­‌های صهیونیسم مسیحی مخالف‌اند و این نکته مهم را مطرح می­‌کنند که مسیح چگونه با ظلم‌­ها و جنایات اسرائیل موافق است؟

«الیاس چاچور» در کودکی در یک دهکده کوچک فلسطین در گالیل زندگی می‌­کرد. هنگامی که ده­‌ها هزار فلسطینی کشته شدند و نزدیک به یک میلیون نفر در سال ۱۹۴۸ به اردوگاه‌­های آوارگان پناهنده شدند، الیاس مبارزه طولانی را با نحوه پاسخ‌گویی و پرسش‌گری آغاز کرد. وی در کتابش با عنوان «برادران خون: داستان نمایشی از یک مسیحی فلسطینی که برای صلح در اسرائیل کار می‌­کند»،5داستان زندگی خود را با تحقیقات تاریخی در هم می‌‌آمیزد تا جنبه شناخته‌نشده درگیری اعراب و اسرائیل را نشان دهد.

او این سؤالات را مطرح می­‌کند: چه سیاستی در پشت‌صحنه باعث آشفتگی در خاورمیانه شد؟ واقعاً نبوت کتاب مقدس چه می‌­گوید؟ آیا دشمنان تلخ هرگز می­‌توانند آشتی کنند؟ این کتاب یک چالش و سوال جدی برای مسیحیانی که بر اساس مبانی کتاب مقدس از اسرائیل حمایت می­‌کنند ایجاد می‌کند و از آن‌ها می‌‌پرسد چگونه می­‌خواهند جنایات اسرائیل را توجیه ­کنند؟ هرچند برای بیش‌تر مسیحیان بنیادگرا و اوانجلیست، وفاداری به اسرائیل یک‌گونه وطن‌پرستی دوم است که پایه آن این باور است که بازسازی اسرائیل بخشی از نقشه خداوند برای تاریخ است ولی جریان اصلی پروتستانتیسم با حمایت از ملی‌گرایی فلسطینی، اسرائیل را ظالم می‌­داند.6

 

نویسنده: دکتر محسن محمدی

 

 

 

پی‌نوشت:

[1] . برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب «اوانجلیست‌ها و اسرائیل: داستان صهیونیسم مسیحی آمریکایی» مراجعه کنید:

Evangelicals and Israel: The Story of American Christian Zionism, Stephen Spector, Oxford University Press, 2009.

[2]. Why Israel?: Understanding Israel and the Church in the Last Days, Willem J.J. Glashouwer, Destiny Image Europe, 2008.

[3] . برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب «جنگ صلیبی تاریک: صهیونیسم مسیحی و سیاست خارجی ایالات متحده» مراجعه کنید:

Dark Crusade: Christian Zionism and US Foreign Policy, Clifford A. Kiracofe, Jr, I.B.Tauris & Co Ltd, 2009.

[4] . برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب «جنبش‌های آخرالزمانی در سیاست معاصر: صهیونیسم مسیحی و یهودی» مراجعه کنید:

Apocalyptic Movements in Contemporary Politics: Christian and Jewish Zionism, Carlo Aldrovandi, Palgrave Macmillan, 2014.

هم‌چنین به کتاب «جنبش‌های آخرالزمانی در سیاست معاصر: صهیونیسم مسیحی و یهودی» مراجعه کنید:

Apocalyptic Movements in Contemporary Politics: Christian and Jewish Zionism, Carlo Aldrovandi, Palgrave Macmillan, 2014.

[5]. Blood Brothers: The Dramatic Story of a Palestinian Christian Working for Peace in Israel, Elias Chacour, David Hazard, James Baker,  Lynne Hybels, Gabe Lyons, Baker Books, 2013.

[6] . برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب «نگرش‌های مسیحی به حکومت اسرائیل» مراجعه کنید:

Christian Attitudes towards the State of Israel, Paul Charles Merkley, McGill-Queen’s University Press, 2001.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/KIXtixf

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.