پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| بخش مسقف مسجدالاقصی

بخش مسقف مسجدالاقصی در جنوب مجموعه مسجدالاقصی واقع شده است. خلیفه اموی، ولید بن عبدالملک بن‌مروان، در سال‌های بین ۷۰۹ میلادی تا ۷۱۴ میلادی این بخش را تأسیس کرد؛ سپس عباسیان بخش مسقف مسجدالاقصی را در زمان خلیفه ابوجعفر منصور (۷۵۴ میلادی تا۷۷۵ میلادی) بازسازی کردند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، بخش مسقف مسجدالاقصی در جنوب مجموعه مسجدالاقصی واقع شده است. خلیفه اموی، ولید بن عبدالملک بن‌مروان، در سال‌های بین ۷۰۹ میلادی تا ۷۱۴ میلادی این بخش را تأسیس کرد؛ سپس عباسیان بخش مسقف مسجدالاقصی را در زمان خلیفه ابوجعفر منصور (۷۵۴ میلادی تا۷۷۵ میلادی) بازسازی کردند. پس از آن این بنا بر اثر زلزله‌ای شدید، ویران شد و در نتیجه به دستور خلیفه مهدی، بازسازی آن در سال (۷۸۰ میلادی) از سرگرفته شد.

زمین‌لرزه شدید دیگری که در سال (۱۰۳۳ میلادی) روی داد، بخش‌های بسیاری از مسجدالاقصای مسقف را ویران کرد؛ خلیفه فاطمی، المستنصر بالله در سال ۱۰۶۶ میلادی بازسازی ایوان شمالی مسجدالاقصی را پی‌گرفت. در سنگ‌نوشته‌ای که به خط کوفی و به رسم یادبود درباره‌ی تاریخ بازسازی ایوان شمالی تهیه شده، چنین آمده است:

«به‌نام خداوند بخشنده و مهربان. جز به یاری خدا توفیقی حاصل نمی‌کردم، به او توکل می‌کنم و بازگشتم به سوی اوست. سرور ما و سید ما معد ابی‌تمیم، امام المستنصر بالله امیرالمؤمنین که درود و سلام خدا بر او و پیشینیان و آیندگان او باد به این کار فرمان داد. امیر بزرگ و عزیز علم‌الملک ناصرالدوله بر ساخت آن نظارت کرد و کار به دست توانای ابی الحسن عبدالرحمن بن الحسن بن علی انصاری معروف به الاجوف در سال ۴۵۸ هجری انجام گرفت».

 

منبع: تاریخ مجموعه مسجدالاقصی، محمد هاشم موسی غوشه، فصل: مسجدالاقصای مسقف.

 

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/bPH0

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.