پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| تسویه حساب شیعیان لبنان با رژیم اسرائیل

تهاجم رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۹م. که با حمایت قدرت‌های غربی به ویژه آمریکا و برخی از کشورهای منطقه شکل گرفت، به طور عمده علیه شیعیان و جنبش حزب‌الله ساماندهی شده بود. بنابر اعتراف مقامات رژیم اسرائیل، بعد از ۳۳ روز جنگ شدید در زمین، هوا و دریا که به طور عمده علیه غیر نظامیان بود، شکست بی سابقه‌ای نصیب آنان شد. بنابراین تبیین جایگاه ژئوپلتیکی شیعیان بعد از این پیروزی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، تهاجم رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۹م. که با حمایت قدرت‌های غربی به ویژه آمریکا و برخی از کشورهای منطقه شکل گرفت، به طور عمده علیه شیعیان و جنبش حزب‌الله ساماندهی شده بود. بنابر اعتراف مقامات رژیم اسرائیل، بعد از ۳۳ روز جنگ شدید در زمین، هوا و دریا که به طور عمده علیه غیر نظامیان بود، شکست بی سابقه‌ای نصیب آنان شد. بنابراین تبیین جایگاه ژئوپلتیکی شیعیان بعد از این پیروزی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.

 

فقدان رهبری یگانه برای شیعیان لبنان

پس از ربوده‌شدن امام موسی صدر در تابستان ۱۹۷۸م. شیعیان با فقدان رهبری یگانه رو به رو شدند. این مسئله باعث شد رهبری شیعیان میان «مجلس اعلای اسلامی شیعه» و «جنبش أمل» تقسیم شود و این دو سازمان بر سر رهبری شیعیان لبنان وارد رقابت شدند. همچنین درون «جنبش امل» میان سکولارها و متدینین رقابت شکل گرفت، همین موضوع باعث تضعیف موقعیت شیعیان در لبنان شد.

در کنار این جریانات جنگ‌های داخلی نیز به اوج خود رسید و تهدید اسرائیل جدی‌تر شد. حمله اسرائیل به لبنان در ژوئن ۱۹۸۲م، بی‌تردید در بسیج سیاسی و نظامی جامعه شیعیان که دچار چند دستگی بودند، تأثیر شگرفی داشت و از این رهگذر تجارب ارزشمندی نصیب این گروه‌ها شد. جرقه‌های تشکیل مقاومت اسلامی در برابر اشغالگران از همین زمان زده شد و در این راستا گروه‌های شیعه توانستند تشکیلات واحدی ایجاد کنند که در نهایت بستر لازم را برای تولد «جنبش حزب‌الله» فراهم کرد. اولین آثار این مقاومت، سه روز پس از تهاجم اسرائیل آشکار شد. در آن روز عده‌ای از جوانان شیعه توانستند با سلاح‌های سبک، راه را بر اسرائیلی‌ها در دروازه جنوبی بیروت ببندند. این پیروزی در گسترش ایده مقاومت تأثیر شگرفی بر جای گذاشت.

 

عوامل شکل‌گیری حزب‌الله

  1. تأثیر آموزه‌های انقلاب اسلامی ایران بر لبنان به ویژه شیعیان.
  2. فقدان عدالت اجتماعی در جامعه مسلمانان و ناکارآمدی ساختار حکومتی موجود.
  3. جنگ‌های داخلی و نادیدهگرفتن حقوق سیاسی، فرهنگی شیعیان.
  4. افزایش تجاوزات رژیم صهیونیستی به جنوب برای تضعیف جایگاه مسلمانان.
  5. تحولات منطقه‌ای مثل مذاکرات صلح اعراب و اسرائیل.

 

نقش حزب‌الله در سازماندهی جبهه‌ی مقاومت

نقش حزب‌الله در رهبری و سازماندهی مقاومت‌های مردمی و پرهیز از بزرگ‌نمایی اختلافات میان احزاب رقیب در رویارویی با اسرائیل، در کنار موفقیت کم‌نظیر این حزب در عقب‌راندن رژیم صهیونیستی به کمربند امنیتی، موجب شد جایگاه حزب‌الله نه تنها در عرصه داخلی، بلکه در عرصه‌های بین‌المللی ارتقا یابد و کسب مشروعیت بین‌المللی این حزب سیر صعودی یابد. این واقعیت حتی در میان اظهارات سران رژیم صهیونیستی نیز مشهود بود، صریح‌ترین اعتراف توسط «اسحاق رابین» وزیر دفاع وقت اظهار شد، وی گفت: «حمله نظامی اسرائیل باعث شد تا غول شیعه از بطری خارج شود».

 

گسترش قلمرو ژئوپلتیک شیعه در لبنان

نوع اقدامات و مواضع حزب‌الله باعث شد تا به سرعت موقعیت و قلمرو ژئوپلتیک شیعه در داخل و خارج گسترش یابد. در دهه نود میلادی، رژیم صهیونیستی با استفاده از اختلافات «جنبش أمل» با «حزب‌الله»، دو عملیات بزرگ به نام‌های «تسویه حساب» و «عملیات خوشه‌های خشم» را علیه لبنان به اجرا گذارد. در عملیات اول هدف اسرائیلی‌ها، از بین بردن رابطه شیعیان و طوایف مختلف با حزب‌الله بود، اما نتیجه معکوس داد. این عملیات نه تنها باعث از بین رفتن رابطه حزب‌الله با شیعیان نشد، بلکه باعث همبستگی ملی میان تمام طوایف مذهبی لبنان درباره مشروعیت مقاومت شد، عملیات خوشه‌های خشم، یکی از گسترده‌ترین عملیات اسرائیل برای سرکوب حزب‌الله بود که 16روز به طول انجامید. در این دوره، فاجعه روستای «قانا»، توسط رژیم صهیونیستی به وقوع پیوست که محکومیت جهانی را به همراه داشت. حزب‌الله در پاسخ به این تهاجم، نیروهای صهیونیستی مستقر در شهرک‌های یهودی‌نشین را زیر آتش موشک‌های خود قرار داد و ضمن به نمایش گذاشتن قدرت و توان دفاعی خود، آنان را وادار به عقب‌نشینی از مواضع خود کرد. این شکست بزرگ علاوه بر استحکام‌بخشیدن به مواضع حزب‌الله باعث شد سید حسن نصرالله به موفقیتی بی‌سابقه در میان اعراب دست یابد و به عنوان مهم‌ترین شخصیت جهان عرب شناخته شود.

حزب‌الله لبنان با تکیه بر این موفقیت توانست حضور خود را در صحنه سیاسی لبنان تقویت کند؛ به طوری که علاوه بر حضور پر تعداد در پارلمان، تعدادی از وزارتخانه‌‌ها را نیز در اختیار بگیرد. با افزایش قدرت حزب‌الله سرانجام جنگ ۳۳ روزه اثبات کرد قدرت بازدارندگی حزب‌الله به طور بی‌سابقه افزایش یافته است، چراکه حزب‌الله برای اولین بار نقاط ضعف امنیتی رژیم اسرائیل را آشکار ساخته بود.

 

منبع: نواب، سید ابوالحسن، درسنامه جغرافیای تشیع (تشیع در جهان معاصر)

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/YQu7e

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.