پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| صهیونیسم، مبنای فلسفی اسرائیل

صهیونیسم یک ایدئولوژی ارتجاعی است که جهانیان را رد می­‌کند و استثنای اسرائیل را با استناد به قبیله بدوی، مشروعیت می‌­بخشد. او نشان می­‌دهد چگونه جنبش صهیونیستی از هولوکاست برای تحقق اهداف خود سوءاستفاده کرده است.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، مبنای فلسفی و فکری شکل­‌گیری اسرائیل، صهیونیسم است که رویه و روحیه انحصارطلبی و ظلم و ستم را در بین یهودیان ایجاد کرده است. صهیونیسم تضاد وحشتناکی ایجاد می­‌کند که روح و وجدان مردم یهود را از بین می‌­برد. مشکل این است که شما نمی­‌توانید یک کشور دموکراتیک فقط برای یک‌نفر داشته باشید در حالی که دیگران را از آن محروم می‌­کنید.

مفهوم دموکراسی از آرمان­های جهانی مبتنی بر حقوق‌جهانی بشر است و نمی­‌تواند در جایی که نابرابری سیستماتیک وجود داشته باشد، وجود داشته باشد. صهیونیسم دیگران را کنار می‌­گذارد و با یک انحصارطلبی ظلم خود به دیگران را توجیه می­‌کند.

جول کوئل که قبلاً روان‌پزشک بوده و هم‌اکنون استاد جامعه­‌شناسی است، در کتاب «غلبه بر صهیونیسم: ایجاد یک کشور واحد دموکراتیک در اسرائیل/فلسطین[۲]»، بینش بی­‌نظیری از روان ‌صهیونیستی و نقش آن در اسرائیل معاصر به دست می‌­آورد.

 

صهیونیسم یک ایدئولوژی ارتجاعی است

صهیونیسم یک ایدئولوژی ارتجاعی است که جهانیان را رد می­‌کند و استثنای اسرائیل را با استناد به قبیله بدوی، مشروعیت می‌­بخشد. او نشان می­‌دهد چگونه جنبش صهیونیستی از هولوکاست برای تحقق اهداف خود سوءاستفاده کرده است.

به اعتقاد او وجدان بسیاری از شهروندان یهودی در اسرائیل و سراسر جهان از خشونت و ابعاد غیرانسانی به‌کار رفته در راستای چشم­‌انداز صهیونیستی خسته شده­‌اند. اسرائیل، با پیگیری بی‌امان از چشم­‌انداز صهیونیستی، به یک کشور آپارتاید واقعاً غیرقانونی تبدیل شده است.

نویسنده پیش­‌بینی می‌­کند صهیونیسم تا زمانی که بر اعمال حاکمان اسرائیلی مسلط شود، همچنان به چرخه خشونت و نفرت ادامه خواهد داد تا در نهایت به ضرر اسرائیل و قربانیان بی­شمارش باشد. به طور واضح او ادعا می­‌کند اسرائیل هیچ­گونه حق وجود را به شکل فعلی خود ندارد، اما باید آن را به عنوان یک دولت مساوات که بشریت مشترک همه شهروندان خود را به رسمیت می‌­شناسد، مجدداً بازسازی شود.

این کتاب بهترین بررسی از صهیونیسم، ریشه و نتایج آن است و نشان می­‌دهد چرا یکی از مخرب­ترین ایدئولوژی‌­های امروز برای یهودیان، فلسطینی­‌ها و سایر نقاط جهان است. ویژگی ممتاز کتاب این است که جنبه­‌های روانی، جامعه­‌شناختی، مذهبی، اقتصادی و ژئوپلیتیکی صهیونیسم را بررسی می­‌کند. وی همچنین به وضعیت اسرائیل و چگونگی هم‌گرایی و پشتیبانی صهیونیسم در تعامل با همه نهادهای دولت و جامعه سخن می‌­گوید که پناهگاهی برای تعصبات مذهبی یهود، ستیزه‌­جویی، خشونت و نژاد پرستی ایجاد کرده است.

 

نویسنده: دکتر محسن محمدی

 

[۱]. Overcoming Zionism: Creating a Single Democratic State in Israel/Palestine, Joel Kovel, Pluto Press, 2007.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/Lkp

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.