پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| انکار قیامت توسط قوم یهود

اولاً جبرائیل قرآن‌ را از پیش خود نمی‌آورد، بلکه به اذن الهی بر‌ قلب پیامبر نازل می‌کند، بنابراین دشمنی یهود با جبرائیل نباید سبب روی برگرداندن آن‌ها از کلام الهی شود.  ثانیاً قرآن مایه هدایت و بشارت انسان است و ممکن نیست شخص عاقل به این دلیل که آن‌را دشمن آورده از هدایت‌ها و بشارت‌های آن‌ها چشم‌پوشی کند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، بررسی دقیق در عمل‌کرد یهود نشان می‌دهد بیش‌تر آنان به روز واپسین اعتقاد ندارند و تنها عده‌ای از آن‌ها هستند که به سرای آخرت معتقدند؛ بنابراین یهود را به دو دسته تقسیم می‌کنند: «فریسیین» که به قیامت اعتقاد دارند، «صدوقیین» که سرای آخرت را انکار می‌کنند و همه‌چیز را منحصر در سرای مادی می‌دانند، مورد نظر قرآن‌کریم نیز می‌باشد1، چنان‌که می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَوَلَّوْا قَوْمًا غَضِبَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ قَدْ یَئِسُوا مِنَ الْآخِرَةِ کَمَا یَئِسَ الْکُفَّارُ مِنْ أَصْحَابِ الْقُبُورِ2: اى ‌کسانى که ایمان آورده‌اید، مردمى را که خدا بر آنان خشم‌رانده، به دوستى مگیرید. آن‌ها واقعاً از آخرت سلب امید کرده‌اند، همان‌گونه که کافران اهل گور قطع امید نموده‌اند.»

یعنی ملت یهود را که سزاوار عذاب خداوند متعال هستند به دوستی انتخاب نکنید و آن‌ها را یاری نکنید. یهود مردمی‌اند که امیدی به ثواب آخرت ندارند، زیرا منکر جهان پس از مرگ هستند، همان‌طور که بت‌پرستان و کفار امید ملاقات با مردگان را در فردای قیامت ندارند و معتقد به آخرت نیستند؛ از این روست که مسئله پاداش و کیفر آخرت در کتب عهد قدیم ذکر نشده ‌است؛ اعتقاد به قیامت نزد یهودیان بسیار ضعیف است.3 بر این ‌اساس است که «ویل دورانت» درباره یهود می‌گوید: «یهود به جهان ‌آخرت معتقد نیست و پاداش و کیفر را منحصر به زندگی دنیا می‌داند.»4

«آدولف هیتلر» می‌گوید: «برای این‌که یهود، ایمانی به کیفر و پاداش فردای‌ قیامت ندارد، دارای یک سیستم و نظام مذهبی نیست5 و تلمود6 اشاره‌ای به عالم فردا نکرده ‌است.»

 

دشمنی با جبرائیل

رسول خدا قوم یهود را به اسلام دعوت کرد. سران یهود پس از گذشت زمانی از هجرت پیامبر به محضر پیامبر رسیدند و برای امتحان یا اثبات عجز و ناتوانی حضرت از جواب، پرسش‌هایی از وی نمودند که به نمونه‌هایی جهت اثبات مدعا اشاره می‌شود:

یهودیان پرسیدند: «خواب تو چگونه ‌است، در حالی که ما از خواب پیامبر آخرالزمان با خبریم؟»

پیامبر جواب دادند: «خواب من همانند دیگر پیامبران است که چشمم می‌خوابد، ولی قلبم بیدار است.»

یهودیان پرسیدند: «کودک از کدام یک از والدین(پدر و مادر) به‌وجود می‌آید؟»

پیامبر جواب دادند: «اما استخوان‌ها و اعصاب و رگ‌های کودک از پدر است و گوشت و ناخن و موی او از مادر می‌باشد».

سپس سؤال کردند: «پس چرا گاهی کودک شبیه پدر و گاهی شبیه مادر است؟»

حضرت در جواب فرمودند: «کودک از انضمام دو نطفه پدر و مادر پدید می‌آید و هرکدام در مقام تأثیر بر دیگری غالب شود شبیه او خواهد شد».7

علمای یهود پرسیدند: «اسرائیل(حضرت یعقوب) کدام غذاها را برای خود حرام کرد؟»

پیامبر فرمود: «شما می‌دانید او گوشت ‌شتر و شیر را بیش‌تر دوست داشت، اما به شکرانة جان‌بردن از بیماری آن‌دو را برخود تحریم کرد».

بالاخره عبدالله بن صوریا یکی از علمای طراز اول یهود گفت: «تنها یک سؤال دیگر از تو می‌کنم و اگر به آن جواب دهی ما یهودیان از دین تو پیروی می‌کنیم، آن سؤال این است که کدام ملک بر تو وحی الهی را نازل می‌کند؟»

پیامبر فرمود: «جبرائیل»

آن عالم یهودی بلافاصله گفت: «ولی جبرائیل دشمن ما و ویران‌گر و خون‌ریز است؛ اگر فرشته‌ای دیگر وحی الهی را بر تو ابلاغ می‌کرد ما همگی به تو ایمان می‌آوردیم».8  در این هنگام وحی الهی در خبر فتنه ‌یهود9 چنین فرمود: «قُلْ مَنْ کَانَ عَدُوًّا لِجِبْرِیلَ فَإِنَّهُ نَزَّلَهُ عَلَى قَلْبِکَ بِإِذْنِ اللَّهِ مُصَدِّقًا لِمَا بَیْنَ یَدَیْهِ وَهُدًى وَبُشْرَى لِلْمُؤْمِنِین: بگو کسى ‌که دشمن جبرائیل است[در واقع دشمن خداست‌] چرا که او، به فرمان خدا، قرآن را بر قلبت نازل کرده ‌است، در حالى که مؤید[کتاب‌هاى آسمانى‌] پیش از آن، و هدایت و بشارتى براى مؤمنان است.» از مناظره‌ای که بین پیامبر و عالم یهودی «عبدالله بن صوریا» رخ داده ‌است و در متون معتبر تفسیری و تاریخی به ثبت رسیده ‌است چنین برمی‌آید که یهود به چند دلیل با جبرائیل دشمنی می‌کردند، هر چند اگر به دقت ریشهیابی شود همین ادعای آن‌ها نیز بهانه‌ای بیش نبوده ‌است؛ اما علل دشمنی آن‌ها با جبرائیل که از گفت‌وگوی مذکور استخراج می‌شود عبارت‌اند از:

جبرائیل همیشه دستورات سخت و مشکل می‌آورد، زیرا در شأن نزول آیه مذکور آمده‌است وقتی عبدالله بن صوریا از فرشته وحی پیامبر پرسید و حضرت از جبرائیل نام برد یهودیان گفتند: «اگر میکائیل بود ما به تو ایمان می‌آوردیم چون جبرائیل دستورات مشکلی مثل جهاد می‌آورد ولی دستورات میکائیل همیشه ساده و راحت است.»10

وقتی پیامبر(ص) جواب داد جبرائیل فرشته وحی اوست، بهانه آوردند و گفتند جبرائیل دشمن ماست، زیرا همواره برای جنگ و شدت و خون‌ریزی نازل می‌شود؛ میکائیل خوب است، زیرا همواره برای رفع گرفتاری‌ها و آوردن خوشی‌ها نازل می‌شود در آخر تأکید کردند که اگر فرشته تو میکائیل بود ما به تو ایمان می‌آوردیم.11

علامه طباطبائی(ره) در رد ادعای یهود در المیزان می‌فرماید: قرآن در جواب یهودی که گفت: «ما به قرآن ایمان نمی‌آوریم، زیرا ما با جبرائیل که نازل‌کنندۀ قرآن است دشمنی داریم» می‌فرماید: «اولاً جبرائیل قرآن را از پیش خود نمی‌آورد، بلکه به اذن الهی بر قلب پیامبر نازل می‌کند، بنابراین دشمنی یهود با جبرائیل نباید سبب روی برگرداندن آن‌ها از کلام الهی شود. ثانیاً قرآن مایه هدایت و بشارت انسان است و ممکن نیست شخص عاقل به این دلیل که آن را دشمن آورده از هدایت‌ها و بشارت‌های آن‌ها چشم‌پوشی کند. بنابراین جبرائیل فرشته‌ای از فرشتگان خداست و فقط دستورات او را امتثال می‌کند، هم‌چنان که میکائیل و دیگر فرشتگان الهی همین‌طور هستند و هرگز از دستور خدای متعال سرپیچی نمی‌کنند. فرستادگان الهی از ناحیه خود کاره‌ای نیستند، همه چیزشان از خداست، خشم و دشمنی‌شان نیز برای خداست، پس هر که با ملائکه و پیامبران و جبرائیل و میکائیل دشمنی کند با خدا دشمنی کرده است.»12

 

  پی‌نوشت:

[۱] عفیف عبد الفتاح طباره، الیهود فی القرآن، ص ۳۷

[۲] سوره ممتحنه آیه ۱۳

[۳] عفیف عبد الفتاح طباره، الیهود فی القرآن، ص ۳۷

[۴] ول و ایریل دیورانت، قصة الحضارة، ج ۲، ترجمه زکی نجیب محمود، ص ۳۴۵.

[۵] آدولف هیتلر، نبرد من، ترجمه عنایت، ص ۱۹۵

[۶] تلمود کتاب روایی است که تکمیل کننده احکام تورات می باشد کتاب احکام و قوانین یهود است که به منزله کتب روایی ماست و بر این عقیده اند که مطالب آن توسط علمای یهود سینه به سینه از حضرت موسی علی نقل شده است. (جواد علی، المفصل، ج ۱، ص ۵۵.)

[۷] ابن هشام، همان، ج ۲، ص ۱۰۲؛ سید محمد حسین طباطبائی، همان، ج ۱، ص ۲۲۸ و طبرسی، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج ۱، ص ۳۱۵.

[۸] طبرسی، همان، ج ۱، ص ۳۱۵؛ سید محمد حسین طباطبائی، همان، ج ۱، ص ۲۲۸ و جعفر سبحانی، منشور جاوید، ج ۶، ص ۲۸۶ و ابن هشام، همان، ج ۲، ص ۱۹۲

[۹] در شان نزول آیه نیز از ابن عباس نقل شده که عبدالله بن صوریا و جماعتی از یهود به محضر پیامبران آمدند و پس از پرسیدن سؤالاتی و دریافت جواب صحیح آنها، علت ایمان نیاوردن خود را دشمنی با جبرئیل بیان کردند. (طبرسی، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، همان).

[۱۰] محسن قرائتی، تفسیر نور، ج ۱، ص ۲۰۶

[۱۱] سید محمد حسین طباطبایی، المیزان، ج ۱، ص ۲۲۸

[۱۲] همان، ص ۲۲۷

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/eFojFDp

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.