پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| سرآغاز استعمار هند

«رمزی موئیر» استاد تاریخ معاصر در دانشگاه منچستر مدعی است که کمپانی هند شرقی برای هندوستان سه نعمت «وحدت سیاسی»، «صلح پایدار» و «حاکمیت قانون» را به ارمغان آورد. البته این اظهار نظر بسیار گزاف، خودخواهانه و بی‌پایه و اساس است. چرا که در زمان حاکمیت گورکانی بر هند، قوام و نظام سیاسی متمرکز فراهم آمده بود، ساختاری که در عین اختلاف، کاملاً قانونمند و بر اساس احترام به قوانین عرفی هر قوم و طائفه و مذهبی اداره می‌شد. نظامی که حتی انگلیسی‌ها بعد از حاکمیت بر هند تا ۱۰۰ سال جرأت دستکاری آن را نداشتند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، زمان استقرار کمپانی هند شرقی انگلیس در سواحل هند برابر است با حاکمیت دولت مرکزی گورکانی، حکومتی ۲۰۰ ساله که بنا به نقل مورخین به نام «عصر زرین تاریخ هند» شناخته می‌شود. البته طبق تاریخ‌نگاری غربی از این دولت با عنوان «مغولان‌کبیر» و یا «امپراطوری ‌مغول» نام برده شده است. دولت گورکانی توسط «ظهیرالدین محمد بابر»، پسر بزرگ تیمور بنا نهاده شد که همزمان با صعود دولت صفوی بود.

 

سلطنة مغول الهند فی عهد بابر و همایون

اولین میسیون (هیئت ‌اعزامی) یسعوعی (شاخه‌ای از فرقه کاتولیک که اهم اعتقاد آن‌ها عبارت‌ است از تقوا، فقر و اطاعت از پاپ) در ۱۵۸۰م به پایتخت هند وارد شدند و دومین و سومین آن‌ها در ۱۵۹۰م و ۱۵۹۵م در دربار اکبر شاه (جلال‌الدین محمد) پادشاه گورکانی، حضور یافتند.

 

ویژگی‌های حاکمیت گورکانی

«رمزی موئیر» استاد تاریخ معاصر در دانشگاه منچستر مدعی است که کمپانی هند شرقی برای هندوستان سه نعمت «وحدت ‌سیاسی»، «صلح ‌پایدار» و «حاکمیت ‌قانون» را به ارمغان آورد. البته این اظهارنظر بسیار گزاف، خودخواهانه و بی‌پایه و اساس است. چرا که در زمان حاکمیت گورکانی بر هند، قوام و نظام ‌سیاسی متمرکز فراهم آمده بود، ساختاری که در عین اختلاف، کاملاً قانونمند و بر اساس احترام به قوانین عرفی هر قوم و طائفه و مذهبی اداره می‌شد. نظامی که حتی انگلیسی‌ها بعد از حاکمیت بر هند تا ۱۰۰ سال جرأت دستکاری آن را نداشتند.

 

معماری گورکانی (نمایی از بلند دروازه، ورودی اصلی کاخ فاتح پور سیکری در منطقة اگرا در اوتار پرادش)

فرمان اکبر شاه به دولت‌های محلی که به «منشور آداب الهی» مشهور است، نمونة بارزی از قانون‌مداری و ساختار قانونی این حکومت است. این فرمان ۵۱ ماده‌ای، از زمام‌داری شروع می‌کند، آنان را به توجه به خداوند متعال، اعتدال و میانه‌روی و مطالعه کتب تاریخی و اخلاق توصیه می‌کند. آن‌گاه به آداب و سلوک برخورد با مردم می‌پردازد. به طور مثال: سپاهیان حق ورود به خانه‌ای بدون رضایت اهلش را ندارند. استانداران موظفند به سخن یک جاسوس اعتماد نکنند. باید چند جاسوس را بدون اطلاع هم، مأمور رسیدگی به یک مشکل کنند. به وضع نگهبانان قانون توجه داشته باشند که نگهبانی «عبادت عظیمی» است. طبق ماده چهل و هفتم، استانداران وظیفه دارند نرخ بازار را همواره زیرنظر داشته و مانع از احتکار شوند. در ماده بیست و یکم آن، به کیش و مذهب و دین خلق خدا متعرض نشوند و امثالهم.

 
حکومت ۲۳ ساله جهانگیر شاه

بعد از اکبر شاه، دوران حکومت ۲۳ ساله فرزندش جهانگیر شاه موسوم به «نورالدین محمد» آغاز شد. حاکمیت جهانگیر مصادف با اوج اقتدار شاه عباس در ایران بود و هم‌چون گذشته روابط دو کشور در کمال صمیمیت و محبت ادامه داشت. از طرف دیگر هر دو دولت مسلمان منطقه از حضور خشن و بی‌قانون پرتغالی‌ها در رنج و ناخرسندی بودند. انگلیسی‌ها نیز به شدت در تکاپوی استقرار در بنادر هند و شرکت در بازار تجاری ایران و هند بودند. از این روی دو دولت مذکور ناوگان انگلیس را برای معضل پرتغالی‌ها بهترین راه‌حل می‌دانستند. اما در حقیقت علت نیاز به انگلیس عدم نیروی دریایی قدرتمند بود که توان مقابله با ناوگان اروپایی‌ها را داشته باشد.

 
ناکامی نماینده انگلیس

پس از این‌که نماینده انگلیس «ویلیام‌ها وکینز»، با کارشکنی پرتغالی‌ها در نفوذ به دربار جهانگیر و هند ناکام ماند، ناوگان‌های کمپانی شرقی کاپیتان «بست»، کشتی‌های پرتغالی را شکست داد و باعث شد توجه دولت هند به این قدرت جدید جلب شود. این امر منجر شد پرتغالی‌ها رویه‌ای خصمانه علیه مسلمانان و دولت هند در پیش بگیرند. هم‌چنین در یکی از غارت‌های پرتغالی‌ها، دو زن از اقوام مادر جهانگیر اسیر می‌شوند. این عمل نیز باعث خشم جهانگیر شده و باعث می‌شود دو دولت وارد جنگ شوند.

انگلیسی‌ها نیز از این فرصت استفاده کردند و در ۱۶۱۵م نماینده خود، «ویلیام ادواردز» را با نامه‌ای به دربار جهانگیر فرستادند. در مقابل جهانگیر که از حضور پرتغالی‌ها ناخشنود بود و انگلیس را گزینه خوبی برای مقابله با پرتغالی‌ها می‌دید، نماینده آن را به شکلی دوستانه پذیرفت. بعد از این «سرتوماس رو» به‌عنوان نخستین سفیر رسمی انگلیس، راهی دربار جهانگیر شد و در سال ۱۶۱۵م وارد بندر سورت شد و در ۱۶۱۹م به کشورش بازگشت. اگر چه او در این زمان نتوانست امتیازات قابل‌توجهی کسب کند اما شالوده تجارت کمپانی هند شرقی را پی‌ریخت، یعنی سرآغاز استعمار هند.

 

نویسنده: میلاد پورعسکری

 

منبع: شهبازی، عبدالله، زرسالاران یهودی و پارسی، ج۱، موسسه مطالعات و پژوهشی سیاسی، چاپ۱۳۷۷، ص۱۰۵-۹۳٫

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/74NFqV

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.