پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| شهرک‌سازی؛ ابزار صهیونیسم برای تقویت «موجودیت نامشروع»

سلسله اقدامات صهیونیست‌ها در طول ماه‌های گذشته نیز در همین چارچوب قابل تعریف و تبیین است. اقدام «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اعلام تصمیم الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی تحت سیطره این رژیم و هم‌چنین اقدام اخیر ایالات متحده آمریکا در قانونی شمردن شهرک‌سازی‌ها در اراضی اشغالی جملگی با هدف تقویت موجودیت نامشروع صهیونیست‌ها صورت پذیرفتند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، رژیم صهیونیستی همواره از شهرک‌سازی‌ها در مناطق مختلف اراضی اشغالی به‌عنوان اهرم فشاری بر فلسطینیان برای تحقق خواسته‌ها و مطالبات نامشروع خود بهره‌برداری کرده است. این رژیم به ویژه در طول سال‌های گذشته علی‌رغم قطع‌نامه‌های بین‌المللی درخصوص محکومیت شهرک‌سازی، سیاست خود در این زمینه را تسریع کرده است. صهیونیست‌ها از این طریق تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا ضمن مصادره حجم بیشتری از اراضی فلسطینیان، موجودیت خود در اراضی اشغالی را تثبیت کنند.

آخرین اخبار و گزارش‌های منتشرشده درخصوص شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی حاکی از آن است که این رژیم در طول یک دهه گذشته با روند رو به رشدی در حال شهرک‌سازی برای شهرک‌نشینان در اراضی اشغالی فلسطین بوده است. در ارتباط، دفتر آمار مرکزی فلسطین در گزارشی اعلام کرد که رژیم صهیونیستی طول یک دهه گذشته نزدیک به ۲۰ هزار واحد مسکونی در اراضی اشغالی فلسطین برای شهرک‌نشینان احداث کرده است. بر اساس آمار منتشرشده توسط دفتر آمار مرکزی فلسطین، ۱۴ هزار و ۲۶۵ واحد مسکونی پیش از سال ۲۰۱۶ و طی دهه اخیر ساخته شده است. بر این اساس، بیشتر ساخت و سازها در سال ۲۰۱۶ بوده که در طول آن ۳۲۱۱ واحد مسکونی برای صهیونیست‌ها احداث شده و پس از آن نیز در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۶۹۷ واحد دیگر ساخته شده است. در سال جاری میلادی نیز تاکنون ۸۲۷ واحد مسکونی جدید برای صهیونیست‌ها در اراضی اشغالی فلسطین احداث شده است.

 

تقویت «موجودیت نامشروع» در دستور کار

از اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۴۸، شهرک‌سازی‌ها در اراضی اشغالی فلسطین جزئی جدایی‌ناپذیر از سیاست‌های این رژیم بوده است. در واقع، رژیم صهیونیستی به دلیل محدودیت سرزمینی همواره از فقدان عمق استراتژیک رنج برده است؛ مسأله‌ای که به مثابه تهدیدی برای موجودیت نامشروع این رژیم محسوب می‌شود. لذا صهیونیست‌ها برای از بین بردن این تهدید، استراتژی امنیتی توسعه سرزمینی را در دستور کار خود قرار دادند تا به‌این‌ترتیب ضعف موجودیت‌شان را به نوعی ترمیم سازند.

در این زمینه رژیم صهیونیستی «شهرک‌سازی» را به‌عنوان یک گزینه استراتژیک در نظر گرفت تا بتواند از این رهگذر در راستای تقویت موجودیت نامشروع خود گام بردارد. سلسله اقدامات صهیونیست‌ها در طول ماه‌های گذشته نیز در همین چارچوب قابل تعریف و تبیین است. اقدام «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اعلام تصمیم الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی تحت‌سیطره این رژیم و هم‌چنین اقدام اخیر ایالات متحده آمریکا در قانونی شمردن شهرک‌سازی‌ها در اراضی اشغالی جملگی با هدف تقویت موجودیت نامشروع صهیونیست‌ها صورت پذیرفتند. این‌که پیشتر ایالات متحده آمریکا حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان اشغالی را به رسمیت شمارد نیز مسأله‌ای است که مستقیماً با تقویت موجودیت صهیونیست‌ها  ارتباط دارد، زیرا آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند که در سایه قدرت روزافزون جبهه مقاومت در منطقه، تنها توسعه سرزمینی است که می‌تواند صهیونیست‌ها را از باتلاق کنونی نجات داده و موجودیت‌شان را حفظ کند.

 

انتقام‌جویی از فلسطینیان

ازجمله دیگر اهداف رژیم صهیونیستی از تداوم شهرک‌سازی‌ها در اراضی اشغالی فلسطین می‌توان به تلاش آن‌ها برای انتقام‌جویی از شهروندان فلسطینی اشاره کرد. واقعیت آن است که صهیونیست‌ها حداقل در طول ۲ سال گذشته ضربات مهلکی را چه از سوی شهروندان فلسطینی و چه از سوی گروه‌های مقاومت مستقر در غزه متحمل شده‌اند. به‌عنوان نمونه می‌توان به برگزاری سلسله تظاهرات‌های بازگشت در نوار مرزی غزه اشاره کرد که از ۳۰ مارس سال گذشته میلادی آغاز شد و اکنون که قریب به ۲ سال از آن سپری می‌شود، هنوز متوقف نشده است. سلسله تظاهرات‌های بازگشت در نوار مرزی غزه در طول قریب به ۲ سال گذشته بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین بحران امنیتی را برای رژیم صهیونیستی به وجود آورده است؛ تاجایی که برخی مقامات این رژیم خواستار اعدام فلسطینیان شرکت‌کننده در این تظاهرات‌ها شده‌اند. صهیونیست‌ها بیم آن دارند که تظاهرات‌های بازگشت به ظهور و بروز انتفاضه‌ای دیگر تبدیل شود و درست به همین دلیل است که به این تظاهرات‌ها به‌عنوان یک بحران امنیتی فراگیر می‌نگرند. علاوه ‌بر این، در طول سال‌های گذشته هرگاه صهیونیست‌ها کوچک‌ترین تجاوزی را علیه غزه صورت داده‌اند با بارانی از موشک‌های گروه‌های مقاومت فلسطین مواجه شده‌اند و این مسأله نیز موجب به سخره گرفتن قدرت آن‌ها در نزد افکار عمومی شده است. بر اساس آن‌چه که گفته شد، مشخص می‌شود که چرا رژیم صهیونیستی طی سال‌های گذشته تشدید سیاست شهرک‌سازی‌ها در اراضی اشغالی را در دستور کار قرار داده‌ است. در واقع، صهیونیست‌ها به منظور انتقام‌جویی از شهروندان و گروه‌های مقاومت فلسطین است که این سیاست خصمانه را تشدید کرده‌اند.

 

تسریع روند یهودی‌سازی اراضی اشغالی

افزون بر آن‌چه که گفته شد، صهیونیست‌ها از رهگذر تشدید شهرک‌سازی‌ها در مناطق مختلف اراضی اشغالی، تسریع روند یهودی‌سازی این اراضی را مد نظر قرار داده‌اند. مقامات رژیم صهیونیستی بر این باورند که با گسترش واحدهای مسکونی برای شهرک‌نشینان، به تدریج شمار یهودی‌های ساکن اراضی اشغالی افزایش می‌یابد و بدین‌ترتیب مسیر یهودی‌سازی کامل اراضی فلسطینیان تسهیل می‌شود.

صهیونیست‌ها به منظور یهودی‌سازی اراضی اشغالی حتی سیاست‌گذاری‌هایی را نیز طی سال‌های گذشته کرده‌اند. به‌عنوان نمونه‌ می‌توان به سیاست‌گذاری آن‌ها درخصوص شهرک‌سازی‌ها در قدس اشغالی اشاره کرد. پیش‌تر صهیونیست‌ها اعلام کرده بودند که با تسریع شهرک‌سازی‌ها در قدس اشغالی، تا سال ۲۰۱۰ میلادی فلسطینیان کم‌تر از ۱۰ درصد ساکنان این منطقه را تشکیل خواهند داد و این، یهودیان هستند که زمام امور در قدس را به دست می‌گیرند.

با این‌حال، آخرین آمار از وضعیت ساکنان قدس اشغالی به خوبی نشان می‌دهد که صهیونیست‌ها نتوانسته‌اند سیاست‌های خود را آن‌گونه که برنامه‌ریزی شده است، عملیاتی سازند. طبق آخرین آمار، در حال حاضر که قریب به یک دهه از سقف زمانی تعیینشده برای محدود کردن تعداد مسلمانان در قدس اشغالی می‌گذرد، بیش از ۴۰ درصد از ساکنان قدس اشغالی را مسلمانان تشکیل می‌دهند و این درست همان عاملی است که رژیم اسرائیل را به تسریع روند شهرک‌سازی‌ها طی سال‌های اخیر، وادار کرده است.

 

سکوت معنادار مجامع بین‌المللی

اما آن‌چه که در این میان قابل تأمل به نظر می‌رسد، سکوت معنادار جامعه جهانی و نهادهای بین‌المللی در قبال اقدامات صهیونیست‌ها در تسریع شهرک‌سازی‌ها است. جامعه بین‌الملل و در رأس آن سازمان ملل متحد تاکنون موضعی جز محکومیت‌های شفاهی درقبال صهیونیست‌ها اتخاذ نکرده است. نه سازمان ملل متحد و نه شورای امنیت این سازمان تاکنون از ظرفیت‌ها و ابزارهایی که در دست دارند، برای ممانعت از تداوم سیاست خصمانه شهرک‌سازی‌ها استفاده نکرده‌اند. این مسأله نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی در تداوم شهرک‌سازی‌ها در اراضی اشغالی از یک «مصونیت بین‌المللی» برخوردار است به گونه‌ای که هیچ نهادی حتی سازمان ملل متحد جرأت و جسارت ایستادن در برابر اقدامات غیرقانونی آن را ندارد، چرا که در این صورت با واکنش تند ایالات متحده آمریکا مواجه می‌شود. لذا واضح است که همین مصونیت بین‌المللی، صهیونیست‌ها را در تشدید شهرک‌سازی‌ها که یکی از مصادیق عینی ارتکاب جنایت علیه مردم مظلوم فلسطین محسوب می‌شود، جسورتر کرده است.

 

نویسنده: رامین حسین‌آبادیان

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/PIgRj

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.