پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| موسی‌بن‌نحمان بزرگ‌ترین شخصیت کابالا در اسپانیا

موسی بن نحمان مشهور به نحمانیدس، بزرگ‌ترین شخصیت کابالا در اسپانیا، تصوف را اساس دین یهود می‌دانست. او در قرن سیزدهم با الهام از آموزه‌های اسحاق نابینا در شهر گرونا، محفلی عارفانه تأسیس کرد.

 

پایگاه صهون‌پژوهی خیبر، موسی بن نحمان مشهور به نحمانیدس، بزرگ‌ترین شخصیت کابالا در اسپانیا، تصوف را اساس دین یهود می‌دانست. او در قرن سیزدهم با الهام از آموزه‌های اسحاق نابینا در شهر گرونا، محفلی عارفانه تأسیس کرد. این مرکز نقش بسیار عظیمی در اتحاد گروه‌های کوچک کابالا در اسپانیا و گسترش مفاهیم کابالایی در ناحیه گرونا داشت؛ اما اسحاق نابینا در نامه‌ای به نحمانیدس، به دلیل عمومی‌شدن تعلیماتش در اسپانیا و انتشار کابالا در آن دیار اعتراض کرد.

پیوستن نحمانیدس به صفوف اهالی کابالا در جوانی زمینه را برای پذیرش این طریقت در اسپانیا چنان فراهم ساخت که همتای او ابراهیم‌بن داود در پرووانس. اسامی این دو مرد برای هم‌عصرانشان دربردارنده‌ی این امر بود که نظریه‌های کابالایی، هنوز از عقاید خاخامی، منحرف نشده‌اند. نحمانیدس گرچه از تحقیق و مطالعه فلسفه خودداری می‌کرد، در عین حال تحریم کتاب‌های موسی بن میمون را امری نادرست می‌دانست.[۱]

 

تألیفات نحمانیدس

تألیفات نحمانیدس، افزون بر پنجاه جلد می‌باشد که به نظر می‌رسد تعدادی از این آثار، به او نسبت داده شده است. مفاهیم کابالایی درصد کمی از تألیفات او را شامل می‌شود؛ مثلا در تفسیری که بر تورات نوشت، فقط برای تبیین معانی حقیقی کتاب مقدس به نکات کابالایی اشاره کرده است. به اعتقاد شولم تنها اثر واقعی نحمانیدس در حوزه کابالا تفسیر وی بر بخش اول سفر یصیرا است.

 

تناسخ روح

موسی بن نحمان از نخستین متفکران کابالایی بود که مسأله تناسخ روح را در آثارش مطرح کرد. از زمان ظهور کابالا در گرونا دو نحله (گرایش و مکتب) دائم با یکدیگر در کشمکش بودند: اول حاملان فرهنگ خاخامی و دوم پیروان کابالا. در این زمان، تعداد قابل توجهی از خاخام‌ها، پیروان کابالا را به داشتن تمایلات غیر یهودی متهم می‌کردند و آن‌ها را به عنوان بدعت‌گذارانی که باید فعالیت‌شان در همه‌جا متوقف شود، شناسایی نمودند. با تلاش‌های موسی بن نحمان این شکاف روز به روز کمتر شد؛ زیرا به عنوان یک مرجع هلاخایی، به اندیشه‌های کابالایی مشروعیت بخشید و همین امر در رواج و نفوذ تفکر کابالا در میان یهودیان مؤثر افتاد. پرداختن به اندیشه‌های کابالایی همراه با مرجعیت هلاخایی نحمانیدس، بسیاری از یهودیان را متقاعد کرد که تعلیمات کابالا با یهودیت خاخامی سازگار است.

 

منبع خبر: فاطمه مهدیه، بررسی و نقد مبانی نظری کابالیسم

 

پی‌نوشت:

[۱] المسیری، ۱۳۷۲ ۱۳۸۴، ج ۴، ص۱۶۸

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/RB0ZC3K

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.