پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

درآمدی بر تحول گفتمان دیپلماسی انرژی ایالات متحده آمریکا – بخش دوم

با انقلاب شیل در ایالات متحده، معادلات ژئوپلیتیک انرژی جهان دچار تحول و دگرگونی شد. در چنین شرایطی، مصرف‌کنندگان انرژی به ویژه اروپایی‌ها از قدرت چانه‌زنی بیش‌تری برخوردار شدند و در واقع زمینه برای فشار بر صادرکنندگانی نظیر روسیه فراهم شد.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، با توجه به تغییر ماهیت دادن دیپلماسی انرژی ایالت متحده آمریکا، تحلیل‌گران سیاست بین‌­المللی انرژی معتقدند در حال ورود به عصر جدیدی هستیم که میتوان آن را تحت‌عنوان مرکانتلیسم جهانی جدید۱ نام نهاد. این دوره با سه رکن اساسی شناخته می‌شود: 1-استفاده فراوان از تعرفه و دیگر ابزارهای محافظت‌کارانه، 2-مداخله‌‎گرایی روبه‌رشد دولتی با پرداخت یارانه به صنایع و بخش‌های ناکارآمد، 3-خلق محیط شگفتی و عدم قطعیت در برابر رقبا و حتی شرکای واقعی در اقتصاد‌ بین­‌المللی(Higgott, 2019: 9 ). ترامپ که برای پیروزی در انتخابات سال آینده میلادی چاره­‌ای جز عمل به وعده‌های انتخاباتی به ویژه در زمینه اقتصاد و اشتغال ندارد، تلاش می‌کند تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌­های داخلی ایجاد شده در تولید گاز شیل، کسری بودجه این کشور را جبران کند. پیش­بینی‌­ها نشان می­‌دهد ایالات متحده سالیانه ۴ میلیارد دلار از صادرات گاز طبیعی به دست می­‌آورد که این مهم می‌­تواند در جبران کسری بودجه این کشور نقش مهمی داشته باشد. در حوزه اشتغال نیز، صادرات گاز طبیعی می‌­تواند در کوتاه مدت هشت‌هزار فرصت شغلی در کوتاه مدت و شصت‌هزار فرصت شغلی در بلندمدت ایجاد کند. طی سال‌های گذشته، باور غالب این بود که واشنگتن به یک واردکننده بزرگ گاز طبیعی تبدیل خواهد شد و از این رو کشوری هم‌چون قطر که صادرکننده عمده «گاز طبیعی مایع شده» در جهان است، روی به ایجاد زیرساخت‌های صادرات «گاز طبیعی مایع شده» به منظور تأمین بازار داخلی ایالات متحده آمریکا کرد.

 

انقلاب شیل

با انقلاب شیل در ایالات متحده، معادلات ژئوپلیتیک انرژی جهان دچار تحول و دگرگونی شد. در چنین شرایطی، مصرف‌کنندگان انرژی به ویژه اروپایی‌ها از قدرت چانه‌زنی بیش‌تری برخوردار شدند و در واقع زمینه برای فشار بر صادرکنندگانی نظیر روسیه فراهم شد. از این‌رو بود که با صادرات ال ان جی ایالات متحده به اتحادیه اروپا، دولت آلمان تلاش کرد تا قرارداد واردات گاز از روسیه را باردیگر به مذاکره بگذارد. در حال حاضر بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند اروپا در سال­‌های آتی به جای قیمت‌­های مبتنی بر مذاکره و قرارداد که عمدتاً با انگیزه‌­های سیاسی نیز همراه است، روی به قیمت‌­های مبتنی بر بازار آزاد خواهد آورد. این مهم به ‌آن معنا است که در آینده نزدیک گاز طبیعی هم‌چون نفت بر اساس شاخص­‌های بازار و نه با قراردادهای بلندمدت قیمت‌گذاری خواهد شد.

 

پیامدهای اقتصادی و سیاسی ورود ایالات متحده به بازار گاز طبیعی منطقه

منطقه آسیا-پاسیفیک بنا بر شرایط ژئوپلیتیکی از قابلیت­های وارادت گاز از طریق خط لوله برخوردار نیست، لذا ورود ایالات متحده به بازار گاز طبیعی این منطقه، می‌­تواند پیامدهای اقتصادی و سیاسی پرشماری را به همراه بیاورد. واشنگتن با تلاش برای صادرات گاز به کشورهای این منطقه در عین این‌که می­‌کوشد تا با افزایش درآمدهای حاصل از فروش گاز طبیعی، اقتصاد خود را سروسامان ببخشد، سعی در گسترش نفوذ سیاسی خود در این منطقه دارد. در واقع از جمله اهداف سیاست خارجی ایالات متحده با گسترش صادرات گاز طبیعی مایع، کاهش درآمدهای روسیه و ایران و استفاده از اهرم جدید انرژی در مذاکره‌­های تجاری است. هم‌چنین صادرات گاز طبیعی به ایالات متحده، این امکان را می‌دهد که از محدودیت‌های نفتا نیز خارج شود. فصل ششم نفتا، به ایالات متحده این امکان را داده که بتواند در صورت وجود هرگونه محدودیت برای صادرات گاز به خارج از آمریکای‌شمالی، گاز خود را از طریق خط لوله به کانادا و مکزیک صادر کند. این اصل، یک سازوکار دقیق برای اعمال فشارهای تحریمی علیه برخی کشورها است. با توجه به این یافته‌ها باید انتظار داشت که نقش انرژی در سیاست خارجی آمریکا بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته و جمهوری اسلامی ایران، نبرد به مراتب دشوارتری را در عرصه انرژی در پیش رو داشته باشد.

 

نویسنده: دکتر داوود کریمی‌پور

 

پی‌نوشت:

۱ The New Global Mercantilism

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/2Pg

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.