پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| اسرائیل، رژیم قومیت‌­گرا

قوم کرد یکی از اقوام مهم خاورمیانه است که در سه کشور مهم ایران، عراق و ترکیه حضور دارد. یکی از مسائل مهم منطقه ایجاد کشور مستقل کردستان است. گرایشات قوم­‌گرایانه در میان کردها بسیار قوی است و این منطقه به ویژه کردستان عراق از مهم‌­ترین پایگاه‌­های رژیم صهیونیستی در منطقه است.

 

پایگاه صهیون پژوهی خیبر، رژیم اشغالگر قدس از اساس یک رژیم نژادپرست و قومیت‌گراست. یکی از مفاهیم اساسی در فلسفه دینی، سیاسی و اجتماعی اسرائیل نژاد یهود به عنوان یک قوم برتر است. از این جهت نگاه­‌های قومیت­‌گرایانه اساس رژیم اشغالگر قدس است.

در این بین نگاه‌­های بیرونی و تعاملات بین­‌المللی رژیم‌صهیونیستی نیز بر اساس همین نگاه­‌های قومیت‌‌‌گرایانه است که سبب تجزیه­‌گرایی و اختلاف­‌افکنی در سایر کشورها می‌شود. این رویکرد نگاه‌­های قومیت­‌گرایانه را در سایر کشورها تقویت می­‌کند و مانع ایجاد همگرایی و تقویت روحیه و هویت ملی در کشورها می‌­شود.

 

قوم پشتون در افغانستان و پاکستان

رژیم صهیونیستی تحقیقات گسترده‌­ای برای شناسایی قبایل پشتون در افغانستان و پاکستان که به باور آن‌ها یکی از ده قبیله گمشده یهودیان هستند، از طریق مرکز تحقیقات ملی بمبئی در هند آغاز کرده است. از این جهت باید گفت تلاش­هایی برای یهودی‌­سازی قوم پشتون در افغانستان و پاکستان جریان دارد.

بر این اساس نهادها و سازمان‌­های یهودی تماس‌­های متعددی را با سران قبایل و رهبران پشتون در دو طرف مرز افغانستان و پاکستان انجام داده­‌اند. تعدادی از سازمان‌­های غیرحکومتی در اسرائیل مشغول جستجوی قبایل گم‌شده خود هستند. آن‌ها می‌گویند که قبایل گمشدۀ یهود در قرن هشتم قبل از میلاد توسط آشوری‌­ها اسیر و بعد در سراسر جهان پراکنده شدند، ولی هنوز آن‌ها عادت­‌های یهودی خود را حفظ کرده­‌اند.

از جمله عادت‌­های یهودی عبارتند از: تندروی، تعصب، نژادپرستی (پشتون­والی)، عدم احترام به حقوق زن، به فروش رساندن زن­‌ها، خشونت قبیله‌­ای، به نکاح در آوردن خانم برادر بعد از مرگ وی، علاقه‌مندی به قتل و کشتار، حفظ آداب و سنت­‌های گذشتۀ خود از قبیل لباس، کلاه جالی، رقص عنعنوی مردان در مراسم خوشی و برتری­‌طلبی قومیکه در میان قبایل پشتون‌­ها هنوز حفظ شده است.[1]

این موضوع آنگاه مهم‌­تر می‌­شود که دو نکته مهم را بدانیم:

  • جغرافیایی بنیادگرایی افراطی و گروه­‌های تکفیری در پاکستان و افغانستان بر قومیت پشتون منطبق است.
  • این گروه­‌ها رویکرد ضدشیعی دارند. از طرف دیگر شیعیان دشمن رژیم صهیونیستی و مورد حمایت ایران هستند.

برای فهم راهبردهای رژیم صهیونیستی در این منطقه باید به این نکته توجه کرد که اسرائیل از ایجاد و تقویت گروه­‌های بنیادگرای افراطی در جهان اسلام حمایت می‌­کند[2]؛ چراکه این گروه­‌ها منافع اسرائیل را تامین می‌­کنند[3] و از طرف دیگر هیچ زحمت و هزینه‌­ای برای او ندارند.

سرویس­‌های اطلاعاتی غرب پس از حمله شوروی به افغانستان اهداف متفاوتی را در منطقه جستجو می‌‌کردند. یکی از آن‌ها این بود که توجه و انرژی مسلمانان به ویژه اعراب را از مقابله با رژیم اشغالگر به جنگ با شوروی سوق دهند؛ [4] به این ترتیب که ائتلاف وهابیت شبه‌جزیره عربستان با دیوبند شبه‌قاره هند ایجاد شد و عرب-افغان‌­ها در بستر جهادگری شکل گرفتند.

 

قوم کرد در ایران، عراق و ترکیه

یکی از کتاب‌­های مهمی که در این مورد نوشته شده، کتاب «افراد یهودی و سران قبیله‌­ای آن‌ها در کردستان (هویت یهودی در دنیای متغیر)»[5] است. این کتاب که مبتنی بر منابع شفاهی جدید است به تجربه و جایگاه موضوعات غیریهودی یهودیان و روابط آن‌ها با روسای قبیله‌­ای در مراکز شهری و روستاهای کردستان می­‌پردازد. نویسنده از انواع و ویژگی­‌های روابط بین روسای قبیله‌­‌ای کرد (به نام آقاس) و موضوعات و پروتکل‌های یهودی آن‌ها پرده برمی­‌دارد. این کتاب حاصل رساله دکتری نویسنده است که با بیش از ۶۰ نفر مصاحبه و سپس تجزیه و تحلیل و طبقه‌بندی کرده است.

این کتاب با کمک دو دانشمند بزرگ تاریخ کُرد و تاریخ خاور نزدیک استاد «جویس بلو» از پاریس و پروفسور «موشه شارون» از دانشگاه عبری اورشلیم انجام شده است.

بخش قابل توجهی از تحقیقات به زندگی اقتصادی یهودیان به ویژه بازرگانان، دست­فروشان و بافندگان اختصاص یافته است. نویسنده با بررسی تجربه یهودیان کرد در شش مرکز شهری، سه الگوی روابط با کردها را پیشنهاد می‌­کند. یهودیان کرد به مدت چند نسل در بین کردهای مسلمان زندگی می­‌کردند. بر این اساس نویسنده از تجربه یهودیان کردستان، سه سازوکار دفاعی را بیان می­‌‌کند که جوامع و رهبران یهود از آن استفاده کرده‌­اند.

قوم کرد یکی از اقوام مهم خاورمیانه است که در سه کشور مهم ایران، عراق و ترکیه حضور دارد. یکی از مسائل مهم منطقه ایجاد کشور مستقل کردستان است. گرایشات قوم­‌گرایانه در میان کردها بسیار قوی است و این منطقه به ویژه کردستانِ عراق از مهم‌­ترین پایگاه‌­های رژیم صهیونیستی در منطقه است. استقلال پاکستان عراق توطئه­‌ای عبری-غربی بود که به شکست منجر شد.

 

نویسنده: محسن محمدی، دانش‌آموخته حوزه علمیه قم، دکتری مطالعات انقلاب اسلامی

 

پی‌نوشت:

[1] . ر.ک: پشتون­ها قبیله گمشده اسرائیلی، علی ملستانی، ۱۳۸۸ (http://khbn.ir/AeA9)

همچنین ر.ک: جریان­های افراطی در پاکستان، ص ۱۲۰-۱۲۴، موسسه مطالعات اندیشه­سازان نور، تهران، اندیشه­سازان نور، ۱۳۹۵٫

[2] . برای نمونه ر.ک: «تجهیز مالی تروریست­های داعش و عواید تحولات تروریستی برای اسراییل»، ترجمه سمانه قربانپور، ص ۱۱۳-۱۲۸، فصلنامه مطالعات منطقه­ای، شماره ۶۵، تابستان ۱۳۹۶؛ «بررسی وجوه اشتراک مبانی فکری، اهداف و اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی و داعش»، ابراهیم متقی، سلمان رضوی، طاهره گودرزی، ص ۱۹۳-۲۱۶، پژوهشنامه رسانه بین الملل، شماره ۱، تابستان ۱۳۹۵٫

[3] . برای نمونه ر.ک: «نقش گروه­های تکفیری تروریستی سوریه و عراق در تأمین امنیت اسرائیل»، مجتبی عبدخدایی، زینب تبریزی، ص ۱۴۹-۱۶۸، مطالعات انقلاب اسلامی، شماره ۴۱، تابستان ۱۳۹۴؛ «پارادایم هایی تحلیلی در پدیداری داعش: با نگاهی به عواید داعش برای اسراییل»، علی شهبازی، ص ۴۱-۶۶، فصلنامه مطالعات منطقه­ای، شماره ۶۰، بهار ۱۳۹۵؛ «رشد گرایش­های تکفیری در منطقه غرب آسیا و بهره­مندی­های خاص اسراییل»، خداداد حسینی صفت، ص ۸۵-۱۱۲، فصلنامه مطالعات منطقه­ای، شماره ۶۵، تابستان ۱۳۹۶؛ «تأثیر عملکرد گروه­های سلفی بر محیط امنیتی رژیم صهیونیستی (با تأکید بر داعش و القاعده)»، احمد زارعان، علی آذری، ص ۴۵-۷۴، فصلنامه مطالعات فلسطین، شماره ۳۰، پاییز ۱۳۹۴٫

[4]. ر.ک: «نقش احزاب در حیات سیاسى پاکستان»، مصطفی ایزددوست، ص ۵۴۵، مجله سیاست خارجى‌، سال‌ شانزدهم‌، ۱۳۸۱٫

[5]. Jewish Subjects and Their Tribal Chieftains in Kurdistan (Jewish Identities in a Changing World), Mordechai Zaken, brill, 2007.

 

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/kEQLQ

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.