پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| اسلوب مشترک و اهداف متفاوت صهیونیست‌های مسیحی و یهودی

اگرچه صهیونیست‌های مسیحی، زیر مجموعه کلیسای انجیلی و پروتستان می‌باشند، ولیکن کلیه فرقه‌ها و کلیساهای مختلف انجیلی با آن‌ها اتفاق نظر نداشته، و نه تنها در جهان، بلکه در خود آمریکا نیز کلیساهای انجیلی متعددی وجود دارند که با آن‌ها مخالف بوده و آنان را گروهی منحرف و خارج از دین می‌دانند.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه تحت تأثیر دو جریان قرار دارد: جریان اول همان‌طوری که معروف است صهیونیست‌های یهودی است. جنبش هرتزل نیز هم‌اکنون در آمریکا حضور داشته و از سازمان ایباک به‌عنوان ابزاری برای وساطت و لابی بین یهودیان آمریکا در کنگره، کاخ‌سفید، وسایل ارتباط جمعی و استفاده می‌نمایند. این موضوعی است بدیهی که صرفاً به پیشینه تاریخی آن اشاره خواهد شد. اما جریان دوم نقش مسیحیت یا صهیونیست‌های مسیحی است و به‌طوری که خود آن‌ها مدعی هستند طرفداران آن‌ها بیش از ۷۰میلیون1 نفر از جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند و موضوعی است که ما در صدد بررسی آن می‌باشیم.

اگرچه این دو جریان از دیرباز همواره بر نظام سیاسی حاکم برآمریکا، تأثیر گذاشته، ولیکن میزان این تأثیر متفاوت و بستگی به شرایط زمانی داشته است. اما امروز بدون مبالغه می‌توان گفت که این دو جریان ستون فقرات نظام حاکم بر آمریکا را تشکیل می‌دهند و اکثر مقامات معروف این دو جریان مراکز حساس و پست‌های مهم و کلیدی این کشور را در اختیار دارند، خطرناک‌تر آن‌که آن‌ها با به کارگیری دین و استفاده از پوشش آن در تصمیمات سیاسی، حتی اگر لازم بدانند از ایجاد مفاهیم دینی جدید و قداست بخشیدن به آن، برای انطباق با سیاست‌های مورد نظر، از هیچ‌گونه اقدامی فروگذار نخواهند نمود. به‌عبارت دیگر برای مصالح و اهداف مورد نظر، پوشش و توجیه دینی آن را فراهم می‌نمایند که این بدترین نوع از به کارگیری و سوءاستفاده از دین در امور سیاسی است.

 

اسلوب و روش مشترک و اهداف متفاوت

هردو این جریان‌ها (صهیونیست‌های یهودی صهیونیست‌های مسیحی) اگر چه در اسلوب و روش با یک‌دیگر اتفاق نظر داشته و مشترک می‌باشند، ولیکن در اهداف متفاوتند. هر دو گروه خواهان برپایی سرزمینی اشغالی، صهیون، تجمع یهودیان در بیت‌المقدس، تجدید بنای هیکل سلیمان برخرابه‌های مسجدالاقصی و گنبد صخره و می‌باشند. ولیکن این اسلوب و شیوه مشترک در عین حال برای صهیونیست‌های یهودی هدف به شمار می‌رود. در حالی که برای صهیونیست‌های مسیحی تنها وسیله‌ای است که شرایط لازم و مناسب را برای بازگشت مجدد حضرت مسیح فراهم می‌سازد. به‌عبارت دیگر بنا بر اعتقاد آنان از جمله شرایط ضروری برای ظهور مجدد مسیح، ایجاد سرزمینی اشغالی، تجدید بنای هیکل سلیمان و به شمارمی‌رود.

 

اختلاف نظر مسیحیان کاتولیک، ارتدکس، انجیلی با صهیونیسم مسیحی

اگرچه صهیونیست‌های مسیحی، زیرمجموعه کلیسای انجیلی و پروتستان می‌باشند، ولیکن کلیه فرقه‌ها و کلیساهای مختلف انجیلی با آن‌ها اتفاق نظر نداشته، و نه تنها در جهان، بلکه در خود آمریکا نیز کلیساهای انجیلی متعددی وجود دارند که با آن‌ها مخالف بوده و آنان را گروهی منحرف و خارج از دین می‌دانند. به همین‌جهت این اشتباه و خطای بزرگی است که کلیه کلیساهای انجیلی را با صهیونیست‌های مسیحی یکسان دانسته و یکی تلقی نماییم و این موضوع بسیار مهمی است. خصوصاً این‌که ما نیازمند همکاری با سایر طوائف مختلف مسیحی اعم از(کاتولیک، ارتدکس، انجیلی) برای مبارزه و مقابله با این جنبش انحرافی در درون جامعه مسیحیت می‌باشیم.

 ادامه دارد.

 

منبع: حسین صلواتی‌پور، جایگاه صهیونیست‌های مسیحی در آمریکا

 

 پی‌نوشت:

[۱] . کورش احمدی اسلام و ایران در نگاه راست مسیحی فصل‌نامه راهبرد -نشریه مرکز تحقیقات استراتژیک به شماره ۳۷. پائیز ۸۴.

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/sSADSKg

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.