پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| اقدام علیه خود

هندرسون صراحتاً می‌گفت: «ما اعتبار خود را از دست خواهیم داد و برای سال‌های مدید از ما به‌عنوان خائن به اصول دمکراتیک یاد خواهد شد؛ اصولی که خود ما در دوره جنگ جهانی دوم بارها آن را به زبان آورده‌ایم». به عقیده او «چنین طرحی، اصلی هم‌چون حق تعیین سرنوشت و قاعده اکثریت را نقض می‌کند. این پیشنهاد در واقع به معنای پذیرش اصول یک دولت دینی- نژادی است که می‌تواند موجب ایجاد تبعیض مذهبی و نژادی شود.»

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، یهودیان زمانی تصمیم بر تشکیل ملت واحد یهود در فلسطین را گرفتند که ۹۵% مردم این سرزمین را مسلمانان و مسیحیان تشکیل می‌دادند. آن‌ها برای تشکیل کشور نیازمند زمین و مردم بودند، بنابراین فعالیت‌های خود را به دو بخش درون‌مرزی و برون‌مرزی تقسیم کردند.

 

در اولین اقدام شروع به خرید زمین فلسطینی‌ها کردند که با هوشیاری مسلمانان نتوانستند توفیق چندانی بدست آورند. در مرحله بعدی سیل مهاجرت یهودیان صهیونیسم به این سرزمین آغاز شد که با کمک انگلستان و اهدای زمین از جانب او، جمعیت آنان به ۳۰% رسید. آن‌ها به منظور تسریع این جریان، گروهک‌های تروریستی و جنایتکار مختلفی مثل آرگون را راه‌اندازی کرده و این گروهک‌ها از طریق ترور و قتل‌عام، مسلمانان را مجبور به ترک از سرزمین آبا و اجدادی خود می‌کردند. البته دولت انگلستان نیز از این حملات بی‌نصیب نمی‌ماند. این امور سبب شد انگلستان به اجبار در ۱۹۴۷م به قیمومیت خود در این کشور پایان داده و تعیین سرنوشت این ملت را به سازمان ملل متحد محوّل کند. با این‌که یکی از مبانی و اصول اساسی این سازمان دموکراسی و تعیین سرنوشت مردم توسط خود آن‌هاست، انتظار می‌رفت در این مورد انتخاباتی عادلانه برگزار شود تا ساکنان آن بتوانند کشوری مستقل را تشکیل دهند. اما صهیونیست‌ها با اعمال فشار بر کشورها‌ی مختلف و لابی‌گری کاری کردند که سازمان ملل قطعنامه سهم نامتعارف ۵۵% خاک فلسطین برای یهودیان را صادر کند. در این بین حمایت آمریکا از این حکم در حالی بود که به عقیده بسیاری از مقام‌های آمریکایی، وقوع این امر بر خلاف منافع ملی ایالات متحده در منطقه خواهد بود. پس چرا آمریکا از این طرح حمایت همه جانبه می‌کرد؟ وزارت خارجه آمریکا به شدت مخالف طرح تقسیم بود. به طور مثال «مدیر اداره خاور نزدیک و امور آفریقایی وزارت خارجه آمریکا» به طور مرتب مخالفت و اعتراض خود نسبت به این طرح را ابراز می‌داشت. «لوی هندرسون»۱ به‌عنوان مدیر این بخش بارها هشدار داده بود که این طرح جدای از به خطر انداختن منافع آمریکا، با خواست مردم فلسطین نیز در تضاد است. او تأکید می‌کرد که در صورت حمایت آمریکا از این طرح، جایگاه اخلاقی و موقعیت سیاسی خود در منطقه را از دست خواهد داد. هندرسون صراحتاً می‌گفت: «ما اعتبار خود را از دست خواهیم داد و برای سال‌های مدید از ما به‌عنوان خائن به اصول دمکراتیک یاد خواهد شد؛ اصولی که خود ما در دوره جنگ جهانی دوم بارها آن را به زبان آورده‌ایم». به عقیده او «چنین طرحی، اصلی هم‌چون حق تعیین سرنوشت و قاعده اکثریت را نقض می‌کند. این پیشنهاد در واقع به معنای پذیرش اصول یک دولت دینی- نژادی است که می‌تواند موجب ایجاد تبعیض مذهبی و نژادی شود.»

در مقابل صهیونیست‌ها، خانواده او را تهدید کردند و او را یهودستیز نامیدند. آنان به وزارت خارجه فشار آوردند تا هندرسون را به جای دیگری منتقل کنند. به همین دلیل هری ترومن (رئیس‌جمهور وقت) تحت فشار یهودیان صهیونیسم، هندرسون را به عنوان سفیر به نپال منتقل کرد. بعد از این مدیر برنامه‌ریزی سیاسی وزارت خارجه آمریکا در ۱۹ ژانویه ۱۹۴۷م سند محرمانه‌ای را منتشر کرد که در آن توضیح داده شده بود با حمایت آمریکا از این طرح، بهره‌برداری نفتی و ایجاد پایگاه هوایی برای آمریکا در منطقه با خطر مواجه خواهد شد. «گوردون پی مریام»۲ هم به‌عنوان رئیس بخش خاور نزدیک وزارت خارجه‌ی آمریکا با استناد به دلایل اخلاقی معتقد بود «طرح تقسیم فلسطین» به‌عنوان راه‌‌حل، بدون توجه به رضایت اعراب و یهودیان، باعث می‌شود تا مبانی و اصول حق تعیین سرنوشت خود را نقض کنیم. اصولی که «منشور آتلانتیک»۳، بیانیه سازمان ملل متحد و منشور سازمان ملل بر مبنای آن بنا شده است. سازمان سیا در ۱۹۴۷م طی گزارشی اعلام می‌کند اهداف صهیونیسم باعث می‌شود یهودیان و منافع راهبردی قدرت‌های خاورمیانه و نزدیک به خطر افتد. «هنری اف گرادی»۴ یکی از دیپلمات‌های آمریکایی بود که ریاست کمیسیون حل معضل فلسطین را بر عهده داشت. او در این باره می‌گوید: «من ریاست کمیسیون‌های مختلف دولتی را بر عهده داشته‌ام، اما در هیچ جای دیگر با این میزان خیانت و عهد شکنی مواجه نشده بودم».

گرادی در پایان سخنان خود چنین نتیجه می‌گیرد که «بدون فشار صهیونیسم، ایالات متحده هیچ نوع دشمنی با دولت‌های عرب نداشت.» در مقابل «هری ترومن» همه این تحلیل‌ها و مخالفت‌ها را نادیده گرفته و به گفته مشاور خود «کلیفورد» عمل می‌کند. یعنی برای پیروزی در انتخابات بعدی، از طرح تقسیم حمایت کرد. همین امر سبب شد تا وزیر خارجه و دفاع او از این که می‌دیدند ملاحظات انتخاباتی، بر منافع ملی ارجحیت دارد به شدت ناراحت و خشمگین شوند. ترومن بعدها در یادداشت‌های خود می‌نویسد: «فکر نمی‌کنم که من تا کنون در کاخ سفید به اندازه این موضوع تحت فشار قرار گرفته باشم». البته او در کنار این فشارهای سیاسی و اجتماعی از کمک‌های مالی یهودیان صهیونیسم بهره‌مند می‌شد. به طور مثال او در سفرهای خود به بخش‌های مختلف آمریکا همواره چمدانی پر از پول دریافت می‌کرد.

افراد تأثیر گزار بر ترومن در این جریان مختلف بودند. یکی از این افراد «آبراهام فین‌برگ»۵ بود که به‌عنوان تاجری ثروتمند، واسطه جریان صهیونیسم با ترومن بود. در واقع این فین‌برگ بود که هزینه‌های سفر تبلیغاتی ترومن را تأمین می‌کرده تا آن‌جا که ترومن، پیروزی خود در انتخابات را به فین‌برگ نسبت می‌دهد. 

دومین فرد، شخصی به نام «دیوید کی نایلز» بود. او در جایگاه مشاوری مورد اعتماد، اطلاعات محرمانه کشور آمریکا را به اسرائیل منتقل می‌کرد که بعد از بر ملا شدن ماجرا مجبور به استعفا شد. به همین ترتیب «ادی جاکوبسن» و «سم روزنمن» هر یک به نحوی خط ارتباطی رئیس‌جمهور با صهیونیست‌ها بودند و به دلیل نزدیکی با او، مانع از رسیدن سایر اخبار به او می‌شدند. این امر بیانگر نفوذ قدرتمند صهیونیست‌ها در ارکان‌های مهم تصمیم‌گیری ایالات متحده آمریکا است. در حقیقت صهیونیست‌ها از آمریکا به‌عنوان سپر نیابتی برای تشکیل کشور خود استفاده کردند و در این میان، این مردم آمریکا بودند که تاوان چنین تصمیم نابه‌جایی را دادند.

 

نویسنده: میلاد پور عسکری

 

منبع:

-انجمن سری پروشیم، ویر، آلیسون، ترجمه: علیرضا ثمودی پیله رود، چاپ اول: ۱۳۹۴، تهران، خبرگزاری فارس، ص۷۵-۶۵.

-کتاب: Against our better judgment: the hidden history of how the u.s was used to create Israel,2014. نویسنده: Alison weir

 

 

پی‌نوشت:

۱ loy henderson

۲- Gordon P.merriam

۳- Atlontic charter

۴- Henry F grady

۵- Abraham feinberg

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/4C5m

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.