پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

یادداشت| سنت ادبی کابالا

دست‌مایه اولیه سنت ادبی کابالا، آیات و روایات، داستان‌ها و حکایات کتاب مقدس بود؛ اما در ذیل تفسیر آیات کتاب مقدس، مؤلفان، به بیان آموزه‌های سری و به‌اصطلاح پیچیده عرفانی می‌پرداختند. این تعالیم رمزآمیز در اختیار اندکی از شاگردان مستعد قرار می‌گرفت و همواره جانب احتیاط نگه داشته می‌شد تا عوام بر اسرار حروف و اعداد آگاه نگردند. مشخصه اصلی این کتب، منسوب کردن آن‌ها به انبیایی مثل ابراهیم و موسى(علیهم‌السلام) یا حکیمانی بزرگ و روحانی است تا شاید از این حربه برای باورپذیر کردن تفاسیر عرفانی یا پیش‌گویی‌های موجود در آثار، بهره‌برداری شود.

 

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، آثار ادبی کابالا، ابتدا برای توضیح و تفسیر جنبه‌های باطنی تورات نوشته شد؛ چرا که مطالعه تورات و سعی در کشف معانی مستتر آن همواره از مهم‌ترین وظایف قوم یهود شمرده می‌شد. دست‌مایه اولیه سنت ادبی کابالا، آیات و روایات، داستان‌ها و حکایات کتاب مقدس بود؛ اما در ذیل تفسیر آیات کتاب مقدس، مؤلفان، به بیان آموزه‌های سری و به اصطلاح پیچیده عرفانی می‌پرداختند. این تعالیم رمزآمیز در اختیار اندکی از شاگردان مستعد قرار می‌گرفت و همواره جانب احتیاط نگه داشته می‌شد تا عوام بر اسرار حروف و اعداد آگاه نگردند. مشخصه اصلی این کتب، منسوب کردن آن‌ها به انبیایی مثل ابراهیم و موسى(علیهم‌السلام) یا حکیمانی بزرگ و روحانی است تا شاید از این حربه برای باورپذیر کردن تفاسیر عرفانی یا پیش‌گویی‌های موجود در آثار، بهره‌برداری شود.

 

 

تأثیر مؤلفه‌های مکتب گنوسی و فلسفه یونانی بر ادبیات کابالا

هم‌چنان که ذکر شد، تأثیر مؤلفه‌های مکتب گنوسی و فلسفه یونانی بر ادبیات کابالا بسیار عمیق بوده است. این تأثیر آن زمان آشکارتر می‌شود که فیلون اسکندرانی1 طریقت کابالا را با آن‌چه در فلسفه یونان مطرح است، در هم آمیخت و طریقتی عارفانه و باطنی پایه‌ریزی کرد که تا آن زمان به هیچ وجه معمول نبوده است.2 در فلسفه فیلون بر تعالی خداوند تأکید بیشتری می‌شد و همین اصرار بر تعالی ذات الهی، مشخصه کابالا نیز بود. علاوه بر این، اثر پذیری آثار کابالایی از آموزه‌های اوستا و حکمت مشرق زمین و به خصوص تأثیر افکار عرفا و متصوفه اسلامی بر این سنت ادبی انکار ناشدنی است.3 تا پیش از تبعید یهودیان اسپانیا، آثار ادبی طریقت کابالا، در دسترس عوام نبود. طرد و اخراج یهودیان از اسپانیا در سال ۱۴۹۲م. توجه همگان را به آثار کابالایی به‌خصوص سفر هازوهر جلب کرد. ادبیات تلفیقی کابالا که حاصل تأثیر تجربه عرفانی اقوام مختلف بر حیات دینی قوم یهود است، از این زمان در آثاری چون سفر یصیرا، سفر هاباهیر و سفر هاز وهر، کاملا نمایان شد.4

 

فاطمه مهدیه، بررسی و نقد مبانی نظری کابالیسم

 

 

پی‌نوشت:

[۱] فیلون اسکندرانی (یهودی)، که حدود ۲۵ پیش از میلاد تا ۴۰ میلادی می‌زیست، نخستین فیلسوف یهودی بود که در راه جمع و توفیق میان فلسفه و دین یهود، گام برداشته است. او کوشید تا احکام تورات را به گونه‌ای معقول و منطقی تفسیر کند.

[۲] ابراهیمی دینانی، ۱۳۸۹، ص ۱۳۱

[۳] معدى، ۲۰۰۷، صص ۴۱۸ ٤۲۱

[۴] زرین کوب، ۱۳۸۳، ص۳۴۶

 

لینک کوتاه: http://khbn.ir/f2qfw

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

شبکه‌ای برای شناخت شدیدترین‌‌دشمن

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی):

امروز دشمن اصلی ما در دنیا، صهیونیست و استکبار است. پلیدتر از آمریکا، دولت صهیونیست، در فلسطین اشغالی است. چرا؟ چون بالاخره دولت آمریکا، یک دولت و متّکی به یک ملت است. در صورتی که اساساً دولت غاصب صهیونیستی، متّکی بر یک ملت نیست! ملت ساکن آن مناطق، ملتی است که امروز آواره است! اسراییل، از اوّل با ظلم و آدمکشی، با دروغ و فریب به وجود آمده است. مردم فلسطین، در خارج از فلسطین، با حال کوخ نشینی و اردوگاه نشینی زندگی می‌کنند. خانه‌های آنها و وطن آنها در اختیار کسانی است که از اروپا، از استرالیا، از آمریکا، از آسیا و از آفریقا به آن جا رفته‌اند و یک ملت جعلی و دروغین به وجود آورده‌اند و در آن جا به نام یک ملت، زندگی میکنند و دولتی هم دارند! اساساً چنین ملتی، وجود و هویّتی ندارد.